Goniec.pl
Radosław Sikorski w rozmowie z Goniec.pl uderza w rząd PiS i sugeruje, że wewnątrz partii obecni są rosyjscy agenci

Goniec.pl

Radosław Sikorski oskarża PiS. W tle rosyjska agentura, szukanie wrogów i inspiracja rządami Putina [TYLKO U NAS]

7 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rząd PiS otrzymał od Radosława Sikorskiego wiele gorzkich słów, ale w rozmowie z Mikołajem Dowejko z Goniec.pl, były minister spraw zagranicznych zupełnie się nie hamował. - Na ściganie rosyjskiej agentury czasu nie ma, a to po części dlatego, że ona jest wewnątrz partii rządowej - oświadczył Radosław Sikorski. Lista zarzutów wobec PiS jest jednak znacznie dłuższa.

PiS nie ma obecnie dobrego czasu, a słowa Radosława Sikorskiego nie poprawią humoru Jarosławowi Kaczyńskiemu. Były minister był jednym z gości Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie.

Reparacje wojenne zostały skreślone przez Olafa Scholza, poseł PiS wyjaśnił kanclerzowi Niemiec, że się myli

Reparacje wojenne skreślone przez Olafa Scholza. "Pan kanclerz myli się głęboko"

CZYTAJ DALEJ

Radosław Sikorski w rozmowie z redakcją Goniec.pl zupełnie się nie hamował i wyłożył kawę na ławę. PiS ma problem, gdyż jego ciemne sekrety zostały brutalnie obnażone? Polityk nie ukrywa, że łatwo jest dostrzec podobieństwa między reżimem Putina i rządami PiS. Mocny wywiad.

Radosław Sikorskie dla Goniec.pl: PiS tworzy sobie wrogów nie bez powodu

Radosław Sikorski w wywiadzie z Goniec.pl poruszył temat, w którym jest specjalistą. Mikołaj Dowejko przed kamerą zapytał o politykę zagraniczną prowadzoną przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

Radosław Sikorski nie miał dla rządu Mateusza Morawieckiego dobrej oceny. - Rząd PiSu nie prowadzi polityki zagranicznej. Rząd PiSu prowadzi publicystkę o zagranicy - stwierdził gorzko były minister spraw zagranicznych w rozmowie z naszą redakcję.

Gorzkich słów prawdy padło jednak więcej. Na pytanie Mikołaja Dowejko o to, czy rząd PiS walczy obecnie na dwa fronty: z Brukselą oraz Moskwą, Radosław Sikorski zaczął recytować długą listę.

- Na kilka frontów. Przecież wrogiem są Niemcy, wrogiem jest Francja, wrogiem jest czasami papież Franciszek, Izrael wiadomo, Białoruś, Rosja, wiadomo... Tych wrogów nam się ostatnio namnożyło - powiedział polityk.

W czasie wywiadu z Goniec.pl Radosław Sikorski ujawnił, że nie jest to jedynie ślepe działanie rządu. Jarosław Sikorski chce sterować tłumem? Tak sugeruje były szef MSZ. - Szukanie sobie wrogów, czy trzeba czy nie potrzeba, a potem szczucie swojej nacjonalistycznej sekty i przedstawianie się jako obrońca Polski przed tymi prawdziwymi lub urojonymi wrogami. To jest po prostu metoda polityczna - wyjaśnił Radosław Sikorski, stojąc przed kamerą Gońca.

Tego Kaczyński mu nie wybaczy, Sikorski o rosyjskiej agenturze w PiS

Jednym z tematów poruszanych podczas wywiadu dla naszej redakcji był również problem szpiegów Władimira Putina, którzy działają w całej Europie. Radosław Sikorski wyłożył karty na stół i nie hamował się w ostrych ocenach.

- Wiele osób mówi, że w Polsce może być rosyjska agentura, mogą być rosyjscy agenci, uważa pan, że… - mówił Mikołaj Dowejko, ale Radosław Sikorski nie czekał na zakończenie zdania.

Były minister spraw zagranicznych wyrwał się z odpowiedzią. - Na pewno jest - powiedział krótko. Szybko jednak zdecydował się rozwinąć tę myśl, a jego słowa będą dla Jarosława Kaczyńskiego niczym płachta na byka.

- Problem polega na tym, że jak się do kontrwywiadu daj amatorów, jak się Pegasusa używa przeciwko opozycji, no to potem czasu i środków na ściganie ruskiej agentury nie ma, a po części dlatego, że ona jest wewnątrz partii rządowej - grzmiał oskarżycielskim tonem Radosław Sikorski w rozmowie z naszą redakcją.

Myślicie, że to koniec mocnych słów pod adresem rządu PiS? Śpieszymy z zapewnieniami, że język Radosława Sikorskiego rozpłatał się jeszcze bardziej. Były dyplomata podzielił się stwierdzeniem, które odbije się szerokim echem w szeregach rządzących i zarzut o rosyjskiej agenturze w szeregach PiS potraktowany będzie jako żart.

Goniec.pl

Kurdej Szatan nie wytrzymała, oburzyło ją jedno pytanie. Odpowiedź stała się hitem, w sieci zawrzało

CZYTAJ DALEJ

PiS i Putin działają na tym samym schemacie?

Na koniec rozmowy z Mikołajem Dowejko z Goniec.pl (cały wywiad możecie obejrzeć na końcu tego artykułu) Radosław Sikorski bez obawy o polityczne konsekwencje i pozwy sądowe odpowiedział na pytanie dotyczące podobieństw między reżimem Putina a rządami PiSu.

Początkowo były minister próbował zachować wyważony ton, ale szybko emocje wzięły górę. - Uważam, że metody polityczne populistów są podobne. Od czego zaczął Putin swoje rządy? Od przejęcia państwowych mediów, a potem prywatnych. Co robi PiS? - powiedział Radosław Sikorski, a na jego twarzy zagościł wiele mówiący uśmiech.

- Od przejęcia sądownictwa. Od przejęcia zasobów państwowych na rzecz jedynowładztwa. Wszystkie te cechy mamy w PiS-ie. PiS się bardziej inspiruje Orbanem, który się inspirował Putinem i Erdoganem, więc to jest trochę pośrednio, ale niemniej ten plan wprowadzania zamordyzmu jest podobny - wyliczał bez litości Radosław Sikorski.

Na koniec były szef MSZ nie krył nadziei, że sondaże przedwyborcze się sprawdzą i już niedługo wybory parlamentarne będą dla Jarosława Kaczyńskiego pobudką ze snu o wielkiej i nieograniczonej władzy.

Cały wywiad możecie zobaczyć poniżej:

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu

Okłamywali go w żywe oczy, teraz tworzą osobistą armię. Nikt nie wiedział, co się za murami Kremla

Oto najważniejsi ludzie Władimira Putina. Prezydent Rosji im ufa i to właśnie oni mu doradzają. Sprawdź, jak wyglądają i za co są odpowiedzialni najważniejsi ludzie Kremla. AFP PHOTO / POOL / Alexander Zemlianichenko

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >