Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie wyrzucaj do zwykłych pojemników. Grozi mandat
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.02.2024 10:03

Nie wyrzucaj do zwykłych pojemników. Grozi mandat

pojemniki na śmieci
Pixabay/manfredrichter

Świadomość konieczności segregacji odpadów rośnie w Polsce z roku na rok. Większość z nas już dzieli śmieci na papier, szkło, plastik i zmieszane, ale to nie wszystkie kategorie, jakie powinniśmy uwzględniać. Istnieje bowiem specjalna grupa odpadów, które też trzeba odpowiednio wyrzucać, aby nie zaszkodzić planecie. Jeśli ktoś nie jest zapalonym ekologiem, motywacją dla niego z pewnością będzie fakt, że za nieprawidłowe wyrzucenie pewnych zużytych rzeczy, grożą nam surowe kary.

Śmieci, które wymagają odpowiedniego składowania

Tych odpadów nie wyrzucamy zbyt często, ale jeśli już to robimy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Elektrośmieci, czyli różnego rodzaju urządzenia i sprzęty na prąd lub na baterie, należą do tzw. odpadów niebezpiecznych, a to oznacza, że mocno szkodzą środowisku naturalnemu. Wszystko przez to, iż zawierają trujące pierwiastki, takie jak kadm czy ołów. W konsekwencji, ich przeniknięcie do gleby, powietrza i wód gruntowych, może spowodować wiele szkód.

Jeśli zastanawiasz się, czy wyrzucana rzecz to właśnie elektrośmieć, wiedz, iż zaliczamy do nich m.in. urządzenia AGD (wielko- i małogabarytowe), sprzęt RTV, laptopy, drukarki, telefony komórkowe, żarówki, lampy, narzędzia elektryczne (np. maszyny do szycia), sprzęt rekreacyjny, w tym konsole do gier i hulajnogi elektryczne, a także sprzęty typu czujniki dymu, kamery i elementy klimatyzacji.

Ich składowanie wymaga szczególnych procedur, dlatego też nie wolno umieszczać tych przedmiotów w zwykłych pojemnikach na śmieci. Inaczej, zaszkodzimy i naturze, i najprawdopodobniej także swojemu portfelowi.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Elektrośmieci. Gdzie oddać zużyty sprzęt?

Elektrośmieci wyrzucamy tylko do przeznaczonych do tego pojemników lub tez odnosimy do specjalnych punktów. Są to chociażby Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), znajdujące się w każdym większym mieście. Ponadto, małogabarytowe elektrośmieci oddać można również w wielu sklepach ze sprzętem AGD i RTV. Zgodnie z prawem, są to te placówki, których powierzchnia przekracza 400 m kw.

ZOBACZ:  Abonament RTV. Masz tylko 14 dni, przepisy nie pozostawiają złudzeń

Co jeszcze warto wiedzieć, to to, iż wymieniając stary sprzęt na nowy, przysługuje nam prawo do darmowego odbioru zużytych sprzętów przez sklep, w którym dokonujemy zakupów. Niektóre gminy co jakiś czas organizują też specjalne zbiórki elektrośmieci. Warto więc czytać ogłoszenia i komunikaty.

Wysokie kary finansowe za łamanie przepisów ws. elektrośmieci

Jak już wspomniano, wyrzucanie elektrośmieci do niewłaściwych pojemników lub też zostawianie ich w nieprzeznaczonych do tego miejscach, jest surowo zabronione. W przypadku, gdy służby nakryją nas na łamaniu prawa, musimy przygotować się na wysokie kary finansowe.

Wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego kosza na odpady kosztować nas może nawet 5 tys. złotych. Nie mniej niż 500 złotych zapłacimy też wyrzucając elektrośmieci do lasów. To jednak nie wszystko. Za takie działanie może nas spotkać również kara ograniczenia wolności.

Źródło: Interia