Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.02.2024 15:39

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

zegar
Pixabay/1767892

Przejście z czasu zimowego na letni to jasny sygnał, że wiosna jest tuż, tuż. Nic więc dziwnego, że na moment przestawienia zegarków czeka co rok tak wiele osób. Nieco mniej optymistyczna wiadomość jest jednak taka, że tym razem przyjdzie nam poleżeć w łóżku o godzinę krócej. Kiedy więc czeka nas ta ciężka noc? Wszystko wyjaśniamy.

Zmiana czasu z zimowego na letni za pasem

Wiosnę czuć w powietrzu już coraz bardziej. Z dnia na dzień zwiastunów tej przyjemnej pory roku widać więcej i więcej. Robi się nie tylko cieplej, dzięki czemu przyroda budzi się do życia, ale także znacznie wydłuża się dzień. Już niedługo "kropkę nad i" postawimy, przestawiając zegarki i przechodząc z czasu zimowego na letni. Nastąpi to lada dzień.

Zgodnie z niezmienną zasadą, czas zimowy na letni podmienimy w ostatnią niedzielę marca. Wydaje się więc, że jest to jeszcze trochę czasu, ale ten biegnie nieubłaganie. Wskazówki popchniemy zatem do przodu o godzinę 31 marca. W tym roku będzie to wyjątkowo istotny dla nas moment.

Owsiak wyjawił, co spotkało go na poczcie. Klient powiedział, co sądzi o WOŚP

W tym roku czas przestawiamy w Wielkanoc

Noc z 30 na 31 marca to w 2024 roku noc z Wielkiej Soboty na Wielkanocną Niedzielę. Z jednej strony, to niezbyt dobra wiadomość, bowiem rano trzeba będzie wstać do kościoła, a później zasiąść do wspólnego śniadania. Z drugiej, w poniedziałek i tak nie trzeba iść ani do szkoły, ani do pracy, więc można będzie trochę poleniuchować.

ZOBACZ: W pogodzie zrobi się nieciekawie. Zacznie się w ten weekend

Co nie bez znaczenia, według normy, wskazówki zegara przesuniemy dokładnie z godziny 2 w nocy na godzinę 3. Wiosną słońce wstaje już ok. 6 rano, a chowa się za horyzontem chwilę przed 18. Przestawiając zegary, automatycznie wydłużamy więc nasz dzień. To ważne dla zachowania wewnętrznej równowagi i oszczędzania energii.

Czy warto przestawiać czas?

Od kilku lat trwa ożywiona debata na temat tego, czy czas w ogóle warto jest zmieniać, ale kraje UE, które poważnie się nad tym zastanawiają, nie doszły jeszcze do żadnej znaczącej konkluzji.

Co prawda, w 2019 r. wydana została dyrektywa, zgodnie z którą w marcu 2021 r. mieliśmy przesuwać czas po raz ostatni, jednak nic z tego nie wyszło, także z powodu pandemii. Aktualne stanowisko KE jest takie, iż zegarki przestawiać będziemy jeszcze co najmniej przez dwa lata.

Postawili się Putinowi, teraz mówią: "jesteśmy gotowi bronić Polski!" Zobacz wywiad z ochotnikami walczącymi przeciwko Rosji:

Źródło: o2.pl

Tagi: zmiana czasu