Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tych czynności nie można wykonywać w niedzielę. Zdaniem kościoła to grzech
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 19.03.2023 16:31

Tych czynności nie można wykonywać w niedzielę. Zdaniem kościoła to grzech

kościół
Iberion

Niedziela to najważniejszy dzień tygodnia dla każdego katolika. Jedno z przykazań nakazuje, by "dzień święty święcić". Jaki stosunek do pracy w niedzielę ma Kościół i czy można w tym dniu na przykład posprzątać w domu? 

“Pamiętaj, aby dzień święty święcić”

Niedziela, jako dzień święty ustanowiony na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest dniem wyjątkowym dla każdego katolika. Przypomina o tym III przykazanie zawarte w Dekalogu: “pamiętaj, aby dzień święty święcić”. 

Dodatkowo mówi o tym pierwsze przykazanie kościelne, które wskazuje "w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". Jak więc sprawa wygląda, jeśli chodzi o niedzielne prace? Które z nich są uznawane przez kościół za grzech ciężki?

Krzysztof Jackowski zobaczył, co stanie się z polskim miastem. Takie słowa padają rzadko

Praca w niedzielę

Praca w niedzielę jest grzechem ciężkim w sytuacji, gdy wykonujemy ją, pomimo iż moglibyśmy odłożyć daną czynność na inny dzień. Grzech pojawia się więc, gdy naszą główną motywacją do wykonywania pracy w ten dzień jest chciwość. Muszą być spełnione także warunki grzechu ciężkiego, czyli świadomość i dobrowolność.

Są oczywiście obszary zawodowe, w których niedzielne wykonywanie obowiązków jest koniecznością. Te obszary to przede wszystkim ochrona zdrowia, dbanie o bezpieczeństwo. Dodatkowo “zwolnieni” z obciążenia grzechem są m.in. ratownicy, lekarze, strażacy, policjanci lub żołnierze. Innym przykładem jest chociażby praca rolnika, który musi zadbać o swoje zwierzęta - nakarmić je i napoić, nie może tego odłożyć na kolejny dzień.

Co z zakupami?

Co w przypadku osób robiących porządki w swoich domach w niedzielę? One także sprzeciwiają się Bogu, robiąc w niedzielę coś, co mogą zrobić w jakikolwiek inny dzień. Takie czynności to chociażby mycie samochodu, przekopanie ogródka, pranie i prasowanie, sprzątanie mieszkania. Co ciekawe, grzech popełniają także uczniowie oraz studenci, edukujący się ten dzień.

A jak wygląda kwestia niedzielnych zakupów? Grzechem nie jest jedynie nabywanie niezbędnych leków, w przypadku, gdy sami zachorowaliśmy. Każde "niekonieczne" zakupy powinniśmy wykonywać w inne dni tygodnia. W przypadku gdy sami jesteśmy właścicielami lub pracownikami sklepu, nie powinniśmy wtedy otwierać naszej placówki i pracować w niej.

Sprawę komentował w swoich mediach społecznościowych popularny ksiądz Sebastian Picur. "Czy te zakupy są konieczne w niedzielę i czy można je zrobić w tygodniu? Warto pewne sprawy ogarnąć przed niedzielą" - komentował ks. Picur na TikToku. 

Źródło: kobieta.wp