Goniec.pl

Jakub Kaminski/East News; Piotr Molecki/East News

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu

19 Marca 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pieniądze trafiające do kieszeni księży zawsze budziły wielkie emocje. Sytuacja arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia jest jednak wyjątkowa. Hierarcha po nakazie opuszczenia archidiecezji gdańskiej wrócił na rodzinne Podlasie. Tam został… sołtysem, a jego pałac otoczony wysokim murem budzi podziw. Majątek ukaranego przez Watykan duszpasterza powala.

Pieniądze arcybiskupa Sławoja Głódzia szokują, wcześniej został ukarany przez Watykan

Arcybiskup Sławoj Głódź pojawia się obecnie w prasie z dwóch powodów. Jeden z nich to przypomnienie, iż hierarcha został ukarany przez Watykan za “zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją”.

Drugą kwestią kluczową w procesie przedstawienia opinii publicznej arcybiskupa Sławoja Głódzia są pieniądze. Mowa nie tylko o kosztownościach, jakimi otaczał się w czasie aktywnej posługi kapłańskiej i sprawowania wysokich funkcji w Kościele.

Arcybiskup Sławoj Głódź i jego majątek nawet na emeryturze wzbudza wielkie dyskusje. Mówimy nie tylko o imponującym dworku w rodzinnej Bobrówce na Podlasiu. Posiadłość, kompleks budynków oraz las zajmują łącznie 21 hektarów. Ich szacowana wartość powala, ale wiele osób nie pamięta, że duchowny pobiera jeszcze pieniądze w ramach emerytury. 

Policja zatrzymała rodziców z nagrania.

Ojciec przyduszał dziecko. Matka się przyglądała. Szokujące nagranie

CZYTAJ DALEJ

Emerytura kościelna i emerytura od Wojska Polskiego, do hierarchy trafia mała fortuna

Emeryt arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie może narzekać na to, jak przyszło mu spędzać jesień życia. Pomimo zawodowych problemów, które odbiły się echem nawet w Watykanie, w Polsce hierarcha nie ma powodów do obaw. 

Po zakończeniu aktywnego służenia Bogu arcybiskup zajął się… polityką. Co prawda jest to polityka lokalna, ale wybór hobby na emeryturze wiele mówi o zainteresowaniach i pasjach duchownego. Arcybiskup Sławoj Głódź jest sołtysem Piasek

Co jednak z pieniędzmi wpływającymi na emeryckie konto arcybiskupa Głódzia? Fakt zwraca uwagę, że po 75. urodzinach obchodzonych w 2020 arcybiskup Głódź co miesiąc może dostawać nawet 18 tysięcy złotych. To jednak nie wszystko, gdyż te pieniądze to tylko efekt nabycia praw do emerytury generalskiej z tytułu bycia biskupem polowym Wojska Polskiego w latach 1991-2004. 

- Do tego trzeba doliczyć emeryturę "kościelną" w wysokości ok. 5 tys. zł - dodaje bezlitośnie Fakt. Większość emerytów może tylko pomarzyć o takich pieniądzach, ale arcybiskup Leszek Sławoj Głódź na tym nie kończy. 

Miliony złotych, przeciętny emeryt może o tym pomarzyć

W przypadku arcybiskupa Głódzia emocje wywołują nie tylko pieniądze w ramach emerytury. Wierni mogą być zdziwieni informacjami na temat tego, iż mimo pokaźnych kto wpływających na konto hierarchy, to ma on zapewnione mieszkanie z kaplicą, pokrycie kosztów leczenia oraz dodatek na wyżywienie. - Diecezja pokrywa też wydatki poniesione na wynajęcie osobistego opiekuna - zauważa Fakt.

Majątek arcybiskupa Leszka Głódzia wart jest miliony . Dosłownie. Wybudowana w rodzinnej Bobrówce posiadłość i jej wyposażenie są zgodnie z nieoficjalnymi szacunkami warte kilkanaście milionów. Tylko sama ziemia, która od lat 90. skupowana była przez hierarchę od sąsiadów, wyceniana jest na około milion złotych.

- W części budynku, w której mieszka arcybiskup, są marmurowe podłogi, pozłacane meble, żyrandole z poroża jeleni, meble w stylu ludwikowskim czy jego własne portrety w złoconych ramach - czytamy w Fakcie. Natomiast Newsweek informował, że arcybiskup Leszek Głódź kupił wcześniej miejscową szkołę. To właśnie tam powstał jego pałac, gdzie mieszka, ale część budynku przeznaczana jest na inne cele.

To również tam mieści się ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny oraz to w rezydencji arcybiskupa Głódzia odbywają się warsztaty terapii zajęciowej Caritas Archidiecezji Białostockiej. Nie każdy może wejść za wysoki mur otaczający posesję. Niemniej już sam opis 21 hektarowej posiadłości, gdzie znajduje się przestrzeń do hodowania danieli. 

Goście wchodzący do rezydencji duchownego mogą być przytłoczeni wysokim wejściem z postawnymi kolumnami imitującymi wejście do dworków szlacheckich. Całości obrazu przepychu i bogata dopełniają posągi. Figury jeleni i lwów dotrzymują towarzystwa mosiężnemu bobrowi. Wszystko razem tworzy przedziwną mozaikę wielu pomysłów i stylów. 

Źródło: fakt, Newsweek

pogrzeb

Nie mogli uwierzyć, w jakim stanie ksiądz przyjechał na pogrzeb. "Czerwony na buzi, spuchnięty"

CZYTAJ DALEJ
Nie żyje aktor Lance Reddick. Zagrał w wielu słynnych serialach

Nie żyje aktor Lance Reddick. Zagrał w wielu słynnych serialach

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-letnia Pola zmarła w szpitalu, zaczęło się od zwykłej grypy. W akcji prokuratura
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]