Goniec.pl
JOHN THYS/AFP/East News

JOHN THYS/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Premier wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP na terenie dwóch województw

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP w dwóch województwach - lubelskim i podkarpackim. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest wynikiem dynamicznej sytuacji w Ukrainie i wzmożonego ruchu na granicy.

Neo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardła

Już od kilku dniu we wszystkich regionach Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Wygaśnie dopiero 4 marca tuż przed północą, a więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Wojna w Ukrainie. Stopień alarmowy BRAVO-CRP na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje na Twitterze o najnowszych decyzjach premiera. Z komunikatu wynika, że Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, na mocy którego w woj. lubelskim i podkarpackim zostanie wprowadzony drugi stopień alarmowy BRAVO.

Alert będzie w mocy od poniedziałku 28 lutego od godz. 23:59. Zgodnie z zarządzeniem szefa rządu ma wygasnąć we wtorek 15 marca o godz. 23:59.

RCB uspokaja, że wprowadzenie BRAVO-CRP ma charakter prewencyjny. Premier podjął decyzję o wdrożeniu stopnia alarmowego z powodu sytuacji w Ukrainie. Ma to także związek ze wzmożonym ruchem przy granicy.Czym jest stopień alarmowy BRAVO-CRP?

BRAVO-CRP to drugi stopień alarmowy w czterostopniowej skali. Rządzący mają prawo go wprowadzić, pod warunkiem że pojawi się zwiększone ryzyko wystąpienia incydentu o charakterze terrorystycznym, ale gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

W praktyce oznacza to, że administracja publiczna ma obowiązek przeprowadzić wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Ten sam alert obowiązywał np. od 11 do 15 lutego 2019 r. w Warszawie. Wówczas powodem wprowadzenia stanu alarmowego była konferencja dotycząca bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która została zorganizowana w stolicy.

/fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Rosjanie ostrzelali Charków w biały dzień. Dziesiątki zabitych i rannych, ludzie uciekali w popłochu

W poniedziałek w Charkowie doszło do kolejnego ostrzału wojsk rosyjskich. Armia Władimira Putina użyła rakiet Grad, a w wyniku zbrojnych działań na terenie miasta zginęło przynajmniej kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. - To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu - grzmiał szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Jak poinformował Ołeh Syniehubow, Rosjanie kierowali ogień w stronę dzielnic mieszkaniowych w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej i pozycji sił zbrojnych Ukrainy. Do sieci trafiły wstrząsające nagrania z ataków rakietowych w mieście, które znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy. - Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię - informował w Telegramie Syniehubow. /fot. twitter.com/nexta_tv / twitter.com/YWNReporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Czy premier Morawiecki obiecał kadrze 30 mln. zł. za wyjście z grupy? Rzecznik rządu zabrał głos

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polska. Obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet po studiach. Oto lista kierunków

Czytaj więcej >
AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Jarosław Kaczyński gotowy na debatę z Donaldem Tuskiem. Stawia jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Mateusz Morawiecki dostał zaskakujące pytanie o Ziobrę. Jego odpowiedź zaskoczyła dziennikarzy

Czytaj więcej >
Twitter/pisorgpl

Wiadomości

Jarosław Kaczyński bezlitosny dla Niemiec. "Są nam winni, mają zapłacić"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wspólne wojsko Rosji i Białorusi przy granicy z Ukrainą. "Trwa gromadzenie wojsk”

Czytaj więcej >