Od 1 marca 2025 roku wzrasta kwota popularnego dodatku, stanowiącego istotne wsparcie dla wielu osób. Nowa wysokość świadczenia wynosi 2610,72 zł. Warto poznać szczegóły dotyczące zasad przyznawania tego dodatku oraz procedur związanych z jego uzyskaniem. Podano kluczowe wieści dla wielu Polaków. O co dokładnie chodzi?
Emerytury dla wielu ludzi podstawowe środki do życia. Seniorzy w Polsce często narzekają jednak na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wysokości swoich świadczeń, dlatego każde dodatkowe pieniądze to dla nich świetna informacja. Już niedługo na emerytów czeka wielka dodatkowa wypłata - tzw. 13. emerytura. Kiedy zostanie wypłacona i komu przysługuje?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła ścisłej grupie seniorów określony dodatek pieniężny do emerytury. Jak się okazuje, procedura jego otrzymania jest łatwa, kiedy osiągniemy pewien pułap wiekowy. Choć, nie jest to jedyne wymagane kryterium jego pobierania. Teraz pojawiły się informacje o tym, że od marca kwota tego dodatku ulegnie podwyższeniu.
Od marca 2025 roku osoby pobierające wcześniejsze emerytury będą musiały zwrócić szczególną uwagę na nowe limity dochodowe. Ich przekroczenie może mieć istotne konsekwencje dla wysokości świadczeń.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od marca 2025 r. wprowadza ważne zmiany w kwestii wielu emerytur. Seniorzy powinni dokładnie zapoznać się z nowymi wytycznymi, ponieważ przekroczenie tych progów może znacznie obniżyć ich emeryturę, lub spowodować nawet całkowite zawieszenie świadczenia. Wyjaśniamy szczegóły.
Emeryci i renciści mogą skorzystać z pewnego udogodnienia, oferowanego ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak zaznacza, wielu emerytów otrzymało wraz z PIT-em za 2024 rok specjalny wniosek, którego wypełnienie i dostarczenie sprawi, że tzw. 13, i 14. emerytura będzie w tym roku wyższa. Warto jednak pamiętać o ważnym fakcie.
Waloryzacja emerytur odbędzie się już w marcu i ma na celu dostosowanie wysokości świadczeń do aktualnej sytuacji ekonomicznej, w tym inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Wiadomo już, jak w 2025 roku zmienią się comiesięczne wypłaty seniorów. Niestety, niektórzy mogą czuć się zawiedzeni. Wiadomo, ile co miesiąc “na rękę” będzie wypłacał im ZUS.
Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowy zarobek poza etatem, drobne usługi, sprzedaż w internecie czy też rękodzieło. To kusząca forma legalnego dochodu, która nie wymaga zakładania firmy ani odprowadzania składek ZUS. Jednak czy aby na pewno bezpieczna? W 2025 roku pojawił się nowy, istotny limit przychodów, który może przesądzić o konieczności zarejestrowania działalności. Co się stanie, jeśli go przekroczysz? To pytanie, które warto sobie zadać, zanim skarbówka zapuka do drzwi.
Wskutek niskiego wskaźnika waloryzacji, marcowe podwyżki emerytur dla wielu seniorów nie są zadowalające. Liczyli na zdecydowanie więcej. Jest jednak pewien sposób, dzięki któremu ZUS może znacznie zwiększyć wysokość podstawowej emerytury. Aby z niego skorzystać, konieczne jest okazanie choćby jednego dokumentu sprzed lat. Wyjaśniamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych co prawda wypłaca Polakom szereg świadczeń, ale nie zmienia to faktu, że praktycznie wszystkie z nich skrupulatnie kontroluje. Wszelkie nieścisłości i nadużycia mogą skutkować cofnięciem wypłat. Tylko w 2024 doszło do 36,6 tys. takich przypadków na łączną kwotę 52,9 mln zł. W jakich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia?
Nadchodzi czas, na który wielu seniorów czekało z niecierpliwością, ale i z lekkim niepokojem. ZUS ogłosił szczegóły tegorocznej waloryzacji świadczeń, a informacje te skrywają kilka niespodzianek. Od 1 marca emerytury, renty oraz dodatki zostaną podwyższone, jednak nie wszyscy wiedzieli, że podwyżka odbędzie się automatycznie. Co jeszcze dla seniorów przygotował ZUS? Wielu może być zaskoczonych.
W 2025 roku polscy seniorzy zyskali nową formę wsparcia finansowego, która ma pomóc im w codziennym utrzymaniu. Renta wdowia, bo o niej mowa, może stanowić znaczną ulgę dla osób, które straciły współmałżonka. Choć perspektywa dodatkowego świadczenia brzmi obiecująco, to droga do jego uzyskania wymaga spełnienia określonych warunków. Brak uwagi na pewne szczegóły może skutkować odrzuceniem wniosku. ZUS przekazał ważne wieści.
Już 1 marca 2025 roku na seniorów czekają poważne zmiany, które dla sporej części z nich mogą nieć przykre konsekwencje. Nowe przepisy wprowadzą wyższe progi dochodowe, ale ich przekroczenie może skutkować zmniejszeniem lub nawet zawieszeniem świadczenia wypłacanego przez ZUS. Warto więc dobrze zrozumieć te zasady, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Kto powinien być szczególnie zainteresowany?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ujawnił kwotę najwyższej wypłacanej emerytury. Wiadomo także, że w Polsce jest wiele osób, które nie mają na swoim koncie stażu pracy, ale pobierają świadczenie emerytalne. Jego kwota zaskoczy niejednego. Komu przysługuje taki rodzaj wypłat?
Ważne wieści dla wszystkich seniorów niosą się po Polsce. Znana jest już bowiem wysokość marcowej waloryzacji emerytur. Wiele osób miało nadzieję na sporą podwyżkę świadczeń, która podniosłaby standard ich życia. Niestety, najnowsze dane w tej sprawie mogą okazać się rozczarowujące.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym obowiązku emerytów i rencistów. Sprawa dotyczy sporej grupy osób, która musi pamiętać o pewnym istotnym terminie. Czasu pozostało niewiele. O co chodzi? Dokładnie wyjaśniamy.
Od jutra rusza sezon rozliczeń PIT za 2025 rok, a dla wielu z nas to doskonała okazja, by zrealizować obowiązek podatkowy i odzyskać część zapłaconych podatków. Choć sama procedura nie zmieniła się zbyt wiele, warto być dobrze przygotowanym, aby uniknąć błędów i zyskać jak najwięcej z tego rozliczenia. Niezależnie od tego, czy rozliczasz się samodzielnie, czy korzystasz z pomocy specjalistów, nie przegap tych kilku ważnych informacji, które mogą ułatwić Ci całą procedurę.
Już niedługo miliony polskich seniorów otrzymają wyższe świadczenia. Choć wzrost ten jest niższy niż w ubiegłym roku, każda dodatkowa złotówka ma znaczenie dla domowych budżetów emerytów. Niektórzy seniorzy mogą liczyć na dopłatę nawet rzędu 500 złotych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zmianach dla emerytów i rencistów. Sprawa dotyczy sporej grupy świadczeniobiorców. Ich wypłaty mogą zostać pomniejszone nawet o 900 złotych. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Mimo iż nadchodząca waloryzacja nie zapowiada gigantycznych podwyżek emerytur, to seniorzy mogą liczyć na wyjątkowy bonus od ZUS. Wiadomo już dokładnie, kiedy wypłacone zostanie dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury. Jakby tego było mało, "trzynastka" będzie wyższa niż przed rokiem.
Emerytów już w marcu czeka długo wyczekiwana waloryzacja i podwyżka świadczeń. Z kolei w kwietniu mogą liczyć na wypłatę 13. emerytury, która również będzie wyższa niż przed rokiem. Wyjaśniamy, ile w tym roku wyniesie ten dodatek. ZUS przypomina również, komu przysługuje popularna "trzynastka".
Już od marca 2025 roku nastąpi podwyższa ważnego dodatku dla sporej grupy Polaków. Co istotne, świadczenie jest przyznawane bez względu na wiek. Komu zatem należą się pieniądze? Wyjaśniamy.
Już niebawem miliony polskich seniorów otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe na swoje konta. Chodzi oczywiście o 13. emeryturę. Kiedy dokładnie nastąpią wypłaty świadczenia? Okazuje się, że niektóre przelewy z ZUS muszą zostać przesunięte. Wielu emerytów będzie totalnie zaskoczonych. Polskę obiegły kluczowe wieści.
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wprowadza zamieszanie w kwestii płacenia abonamentu RTV. Okazuje się, że nie wszyscy są zobowiązani do jego uiszczania. Może to oznaczać spore oszczędności, zwłaszcza dla sporego grona emerytów. Jeśli emerytura nie przekracza określonego progu, senior nie musi płacić. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w prosty sposób można podreperować domowy budżet.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 13. i 14. emeryturę można podwyższyć nawet o kilkaset złotych. Aby to zrobić, należy spełnić jednak konkretny warunek. Jaki? Wyjaśniamy.
W nadchodzących miesiącach wielu seniorów spodziewa się wyższych świadczeń dzięki waloryzacji emerytur oraz wypłacie trzynastej emerytury. Jednak ZUS ostrzega, że niektórzy emeryci mogą otrzymać niższe przelewy, niż się spodziewali. Wielu seniorów zastanawia się, czy musi składać zeznanie podatkowe i jak sprawdzić swoje rozliczenie. Warto już teraz dowiedzieć się, co może wpłynąć na wysokość marcowych i kwietniowych wypłat oraz jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Już od marca spora grupa Polaków może spodziewać się wyższych wypłat konkretnego świadczenia. Co istotne, dodatek nie jest uzależniony od wieku. Komu zatem należą się pieniądze? Wyjaśniamy.
Okazuje się, że wielu emerytów mogło dostać niższe emerytury, niż im się należały. Już wkrótce będzie można składać wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia, a zmiany mogą oznaczać nawet kilkaset złotych więcej każdego miesiąca. Sytuacja dotyczy wielu osób, które przeszły na emeryturę w konkretnym przedziale czasowym.