Sanepid, a właściwie Państwowa Inspekcja Sanitarna, to jedna z wyspecjalizowanych instytucji państwowych, powołana do szeroko pojętego sprawowania kontroli nad higieną poszczególnych sfer życia publicznego. Częściowo sanepid zajmuje się także kwestiami związanymi ze zdrowiem publicznym, zarówno w kwestii żywienia, jak i w sytuacjach kryzysowych, związanych na przykład z epidemiami chorób czy chorobami zawodowymi.
Na czele całego sanepidu stoi Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), podlegający bezpośrednio Ministrowi Zdrowia. GIS stanowi przy tym jeden z centralnych urzędów administracji rządowej. Jego siedziba mieści się w Warszawie, przy ulicy Targowej 65. Aktualnie pełniącym obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego jest Krzysztof Saczka.
Sanepid działa w oparciu o przepisy Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 1985 roku. Zgodnie z przepisami ustawy, instytucja ta została powołana w celu realizacji różnorodnych zadań z zakresu ochrony higieniczno-sanitarnej.
Jego główną rolą jest przede wszystkim kontrola i nadzór nad przestrzeganiem określonych zasad w kwestii higieny pracy, środowiska, wypoczynku i rekreacji czy procesów związanych z wytwarzaniem i przetwarzaniem żywności. Sanepid prowadzi również działalność oświatową i zapobiegawczą w tym zakresie, nie pomijając przy tym kwestii związanych z dbałością o zdrowie publiczne. W tej materii powinnością sanepidu jest profilaktyka chorób zakaźnych i zawodowych, a także niwelowanie szkodliwych dla zdrowia czynników związanych z pracą w szkodliwych warunkach.
W praktyce sanepid odgrywa dużą rolę w polskiej gospodarce. Przedsiębiorcy z wielu sektorów muszą spełniać wydawane przezeń normy w zakresie prowadzonej przez siebie działalności. Szczególny nacisk położony jest na branżę gastronomiczną – bary, restauracje, czy firmy przetwarzające i wytwarzające produkty spożywcze – jednak styczność z sanepidem będą mieć również zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, pływalnie i inne miejsca, w których niewłaściwie świadczone usługi mogłyby narazić na szwank korzystających.
Niektórzy przedsiębiorcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej będą musieli uzyskać pozytywną opinię sanepidu na temat standardów lokalu, w którym będą świadczyć usługi lub dokonywać produkcji. W wielu branżach – przede wszystkim wyżej wymienionych – pracodawca będzie musiał zadbać o to, by zatrudnieni przez niego pracownicy posiadali aktualne orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (wcześniej „książeczka sanepidowska”).
Pokaż więcej
Badania próbek wody w jednym z polskich miast wykazały obecność niebezpiecznej bakterii. Decyzją sanepidu woda nadaje się do spożycia tylko i wyłącznie po jej wcześniejszym przegotowaniu. Cały czas prowadzone są działania naprawcze. Jak informuje urząd miasta “trwa czyszczenie i dezynfekcja sieci wodociągowej".
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w środę 23 października bardzo ważny komunikat. Może dotyczyć dużej części Polaków, używających w swoich domach tych konkretnych przedmiotów. - W badaniach stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych - wyjaśnia GIS.
W ostatnich dniach mieszkańcy wsi Głębock oraz okolicznych miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim zostali zmuszeni do zmierzenia się z poważnym kryzysem dotyczącym jakości wody pitnej. Z wodociągu, który zaopatruje nie tylko Głębock, ale również wsie takie jak Sówki, Szarki, Jarzeń i Jarzeński Młyn, dostarczana była woda, w której wykryto wysokie stężenia manganu i żelaza. Sanepid alarmuje.
Pilne ostrzeżenie dla mieszkańców jednego z polskich województw. Sanepid wydał komunikat, w którym informuje, że w miejscowych wodociągach wykryto bakterie coli. Woda pod żadnym pozorem na nadaje się do użytkowania. Przekazano szczegółowe informacje i wytyczne dla mieszkańców, którzy zostali objęci zakazem spożywania wody z kranu.
Pod jednym z kościołów w polskiej miejscowości dwóch nastolatków postanowiło sprzedawać lemoniadę. Sprawa bardzo nie spodobała się lokalnemu księdzu, który postanowił przegonić dzieci i nie przebierał przy tym w słowach. Teraz się tłumaczy.
Niebezpieczne zdarzenie w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie. W środę w dwóch miejscach na terenie placówki wykryto groźną bakterię. W sprawie interweniował juz sanepid, konieczne było pilne wdrążenie procedur, mających na celu ochronę zdrowia pacjentów i personelu. Zakażenie bakterią skutkuje poważną chorobą.
Gdzie szukać grzybów? To pytanie pojawia się coraz częściej wśród amatorów grzybobrania. Po kilku dniach deszczu i wysokich temperatur warto wybrać się na spacer w poszukiwaniu tych przysmaków, co udowadniają zdjęcia z pierwszych udanych zbiorów. Specjaliści w tej kwestii dobrze wiedzą, że w tych miejscach najłatwiej znaleźć teraz grzyby.
Polacy już zacierają ręce na nadchodzący sezon grzybobrania. Mimo że tradycyjnie nadejdzie on we wrześniu, Główny Inspektorat Sanitarny nieustannie ostrzega przed zagrożeniami wynikającymi z nieznajomości gatunków grzybów. Nie każdy wie, że w uniknięciu zatrucia może pomóc lokalny sanepid.
W ubiegłym tygodniu na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu (woj. dolnośląskie) pojawił się komunikat o wykryciu w wodzie groźnej bakterii. W 17 miejscowościach wykazano, że jest ona niezdatna do picia. Część mieszkańców jest oburzona – pytają władze o to, dlaczego informację podano tak późno, a do tego na Facebooku.
Latem tradycyjnie już wiele osób wybiera się nad Bałtyk. Wakacyjny czas sprzyja wydawaniu większej ilości pieniędzy, szczególnie w restauracjach. W miniony weekend zachodniopomorski sanepid przeprowadził kontrole w nadmorskich lokalach gastronomicznych. Wyniki nie są najlepsze.
Sanepid poinformował o skażeniu wody na terenie 29 miejscowości w okolicach Sochaczewa (woj. mazowieckie). Wszystko przez to, że w wodociągach Janaszówek-Bogdaniec oraz Mokas stwierdzono obecność enterokoków. Bakterie stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Podkreślono, że woda nadaje się jedynie do spłukiwania toalet.
Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił fatalne wieści dla wielu wypoczywających na polskim wybrzeżu i nie tylko. Nad kąpieliskami zawisły czerwone flagi oznaczające kategoryczny zakaz kąpieli. Przyczyna jest poważna, choć mikroskopijna. Chodzi o sinice. Nie wszyscy jednak stosowali się do zakazu. Pokazano wideo z niesfornymi turystami
W wodzie, która dociera do kilku miejscowości, wykryto bakterie coli – poinformował Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kłobucku. Zanieczyszczoną wodę wykryto w wodociągu publicznym w Więckach. Wydano ostrzeżenia dla mieszkańców oraz wskazówki jak postępować i czego nie robić.
W jednym z nadmorskich ośrodków wczasowych doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zdarzenie miało miejsce w Pogorzelicy (woj. zachodniopomorskie). Według ustaleń szczecińskiego sanepidu przyczyną zatruć była salmonella. Sprawa trafiła do prokuratury.
Sanepid przeprowadził dochodzenie epidemiologiczne w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Pogorzelicy (województwo zachodniopomorskie). Wszystko przez to, że kilkanaście osób zgłosiło się do świątecznej opieki zdrowotnej z objawami zatrucia pokarmowego. Wkrótce okazało się, że zachorowało łącznie 40 osób.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Listeria monocytogenes. Wykryto ją na w partii wieprzowego mięsa. Spożycie produktu może doprowadzić do poważnej choroby – listeriozy.
Służby Sanitarne wykryły obecność groźnej bakterii w wodociągach gminy Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku. Woda nie nadaje się do picia, jej spożycie może doprowadzić do groźnego zatrucia pokarmowego.
Sanepid pilnie ostrzega przed popularnym mięsem. W produkcie firmy Zakładów Mięsnych Łuków wykryto bakterię wytwarzającą niebezpieczną toksynę. - Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem - przekazał Główny Inspektora Sanitarny w specjalnym ostrzeżeniu.
Sanepid wydał pilne ostrzeżenie dotyczące popularnej herbaty. Wyniki kontroli ujawniły, iż doszło do przekroczenia dopuszczalnych poziomów toksyn. - Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie — alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie. W owocach dostępnych w sklepach popularnej sieci wykryto obecności niebezpiecznego wirusa, wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A. Sanepid apeluje o natychmiastowe zaprzestanie spożywania tych owoców.
Sanepid potwierdził trudną sytuację w jednym z województw. Woda pitna została całkowicie odcięta. Na ulicach pojawiły się beczkowozy. Wszystko przez wyniki badań wody, która trafiała dotychczas czajników i garnków mieszkańców blisko położonych od siebie wsi.
Sanepid wydał pilny komunikat dotyczący popularnych parówek, które codziennie wybierane są przez wielu klientów w sklepach w całym kraju. Konkretne osoby “nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu”. Znamy numer skażonej partii oraz powód nagłego ostrzeżenia ze strony GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał dziś (26.09) ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii salmonelli w jednej partii wołowego mięsa mielonego. Producent we współpracy z dystrybutorem rozpoczął wycofywanie produktu z rynku.
W wodzie z wodociągu publicznego wykryto niebezpieczne bakterie. Sanepid zaapelował do wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz niespożywanie, ani nieużywanie wody z kranu do przygotowywania posiłków. Służby pracują nad przywróceniem prawidłowej jakości skażonej wody.
Złe doniesienia z Warszawy. W jednym z przedszkoli w stołecznym Śródmieściu wykryta została bakteria legionella. Decyzją sanepidu, placówka nie zostanie jednak zamknięta. Wydano dla niej konkretne zalecenia.
Legionella jest powodem hospitalizacji kolejnych osób, a zmarło już 19 z nich. To jednak nie pierwszy atak tej bakterii w Polsce. Z jego powodu w 2010 roku zakazano montażu kabin prysznicowych na jednym z będzińskich osiedli. Zakaz ten wciąż obowiązuje.
Legionella zbiera śmiertelne żniwo. Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, na skutek zarażenia wirusem zmarła kolejna, 19 osoba. Są też aktualne dane na temat przypadków zakażenia w całej Polsce.
Liczba zakażeń legionellą rośnie. Dyrektor podkarpackiego sanepidu właśnie przekazał informacje dotyczące przebadanych pod kątem obecności bakterii próbek wody.