Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zakaz montażu kabin prysznicowych. Wszystko przez legionellę
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.09.2023 19:27

Zakaz montażu kabin prysznicowych. Wszystko przez legionellę

Prysznic
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Legionella jest powodem hospitalizacji kolejnych osób, a zmarło już 19 z nich. To jednak nie pierwszy atak tej bakterii w Polsce. Z jego powodu w 2010 roku zakazano montażu kabin prysznicowych na jednym z będzińskich osiedli. Zakaz ten wciąż obowiązuje.
 

Wzrasta liczba zakażonych bakterią legionella

Liczba przypadków zachorowań na legionellozę nadal wzrasta. - Odnotowano 19 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące - cztamy w komunikacie przekazanym przez rzeszowski sanepid. 

Chorobę potwierdzono w następujących miejscach:

 • Rzeszów - 107 pacjentów,
 • powiat rzeszowski - 37 pacjentów,
 • powiat dębicki - 4 pacjentów,
 • powiat ropczycko-sędziszowski - 3 pacjentów,
 • powiat łańcucki - 2 pacjentów,
 • powiat przeworski- 1 pacjent,
 • powiat przemyski - 1 pacjent,
 • powiat kolbuszowski - 1 pacjent,
 • powiat niżański - 1 pacjent,
 • powiat starowolski - 1 pacjent,
 • woj. lubelskie, powiat opolski - 1 pacjent.
Czarne chmury nad Tadeuszem Rydzykiem. To pierwszy taki problem od lat

To nie pierwsze wykrycie legionelli w Polsce

Na legionellozę chorują głównie seniorzy, którzy cierpią także na choroby współistniejące. Ofiary to osoby starsze, z obniżoną odpornością. U zdrowych, młodych osób zakażenie może przebiegać łagodnie, powodując m.in. katar lub biegunkę.

- Czekamy z niepokojem na źródło tej infekcji, tej epidemii, czekamy na wyniki dochodzenia epidemiologicznego, co jest źródłem, ale w międzyczasie trzeba unikać miejsc, gdzie mamy rozpylaną wodę. To są fontanny, to są nawilżacze, to są nasze własne prysznice - powiedziała na antenie TVN24 prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant do spraw epidemiologii.

Zakażenia tą bakterią pojawiały się już w Polsce wcześniej. W 2010 roku miało to miejsce m.in. w Będzinie. Wówczas wykryto legionellę w wodzie, a stężenie bakterii było na tyle wysokie, że wyłączono ciepłą wodę. Zdecydowano się też na środek bezpieczeństwa, który obowiązuje do dziś.

Zakaz montażu kabin prysznicowych wydany w 2010 roku obowiązuje do dziś

Na osiedlu Zamkowym w Będzinie 13 lat temu wydano zakaz montowania kabin prysznicowych. Dotyczyło to bloków, w których stwierdzono zagrożenie. Co istotne, zakaz obowiązuje do dziś.

Jak tłumaczył w rozmowie z Gazetą Wyborczą Mirosław Marysiak, kierownik administracji w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólnota w Będzinie, woda spod prysznica tworzy aerozol, parę wodną, którą wdychamy.

Do zakażenia dochodzi przez wdychanie aerozolu, który powstał ze skażonej wody. Legionellą nie można więc zakazić się od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria.

Źródło: “Gazeta Wyborcza”, TVN24