Goniec.pl

ARTUR BARBAROWSKI/East News; rcb

Skażona woda w kranach, RCB alarmuje mieszkańców. Na ulicach postawiono beczkowozy

25 Maja 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pilny alert RCB dla sześciu miejscowości w województwie opolskim. Woda w kranach nie nadaje się do spożycia. Pod domy podjeżdżają specjale beczkowozy. W wodociągu znaleziono groźną bakterię.

Alert RCB i ostrzeżenie sanepidu, nie mogą się nawet kąpać

Skażona woda z Dębskiej Kuźni zagroziła mieszkańcom aż sześciu miejscowości w województwie opolskim. Sanepid opublikował specjalne ostrzeżenie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się na wydanie lokalnego alertu RCB . Sytuacja jest poważna.

W środę mieszkańcy sześciu miejscowości dowiedzieli się, że znaleźli się w ogromnym niebezpieczeństwie. Woda płynąca w ich kranach jest skażona bakterią.

Tina Turner nie żyje

Tina Turner nie żyje. Piosenkarka zmarła w wieku 83 lat

CZYTAJ DALEJ

Znaleźli w wodociągach groźną bakterię, pilny komunikat sanepidu

Sanepid opublikował jednoznaczny komunikat . - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody, informuje, że jakość wody nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294 ze zm.) - czytamy w komunikacie.

W niebezpieczeństwie znaleźli się mieszkańcy korzystający z wodociągu Dębska Kuźnia. Mowa o wszystkich osobach, które mieszkają w Chrząstowicach, Dębskiej Kuźni, Lędzinach, Suchym Borze i w Dębiu. Co takiego spowodowało podniesienie tak głośnego alarmu? W badaniach ujawniono, że woda skażona jest bakterią Escherichia coli.

Sanepid ostrzega, że woda z kranu nie nadaje się do spożywania ani do przygotowywania posiłków. - Woda nie nadaje się do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych ani do prania - dodaje GIS w Opolu. To jednak nie wszystko.

Woda pitna tylko z beczkowozów

Wydanie alertu RCB nie jest nadużyciem. Mieszkańcy skażonego bakterią coli wodociągu nie mogą nawet myć się w wodzie płynącej w ich rurach. - Woda z kranu może być używana do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet, mycia podłóg - zastrzega opolski sanepid. Sprawa dotyczy niemal 7 tysięcy ludzi, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni dostępu do wody.

Już w środę na ulicach miast objętych alertem RCB i decyzją sanepidu pojawiły się beczkowozy. Samochody doważą pitną wodę, ale samorząd zachęca do zabierania własnych pojemników i wiader. Rolnicy i przedsiębiorcy potrzebujący większych ilości wody muszą zgłaszać swoje zapotrzebowanie pod specjalnym numerem (533 300 380). Alerty i zakaz spożycia obowiązuje do kolejnego komunikatu sanepidu w Opolu.

Źródło: goniec.pl

znicz kobieta wypadek

26-letnia Karolina zginęła na Mazowszu, jechała na wesele. Mąż opublikował poruszające pożegnanie

CZYTAJ DALEJ
konfesjonał ksiądz spowiedź

10-latka poszła do spowiedzi, nagle ksiądz zaczął krzyczeć na cały kościół. Oburzające, jak ją nazwał

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]