Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Sanepid będzie sprawdzał zebrane grzyby. Właśnie ogłosili
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 24.07.2024 20:36

Sanepid będzie sprawdzał zebrane grzyby. Właśnie ogłosili

grzyby
Fot. Wikimedia Commons/By George Chernilevsky - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20032063

Polacy już zacierają ręce na nadchodzący sezon grzybobrania. Mimo że tradycyjnie nadejdzie on we wrześniu, Główny Inspektorat Sanitarny nieustannie ostrzega przed zagrożeniami wynikającymi z nieznajomości gatunków grzybów. Nie każdy wie, że w uniknięciu zatrucia może pomóc lokalny sanepid.

Grzybobranie w 2024 roku. GIS ostrzega

Zbieranie grzybów to hobby ogromnej rzeszy Polaków. Co roku we wrześniu i październiku można zobaczyć wiele osób, szukających najsmaczniejszych gatunków. Niestety, niektórzy wybierają się na grzybobranie bez odpowiedniego przygotowania, przez co zabierają do domu niebezpieczne okazy.

ZOBACZ: Porażające sceny na antenie TV Republika. Groźby karalne to tylko początek

Zmiana w Trybunale Konstytucyjnym. Sejm przyjął ustawy

Sanepid sprawdzi zebrane grzyby

Zatrucia grzybami zdarzają się co roku. Najczęściej dochodzi do nich za sprawą niewłaściwego rozpoznania jadalnych i trujących gatunków oraz nieodpowiedniego przygotowania potraw z tych, które są jadalne. Mimo nieustannych apeli, trujące grzyby wciąż zbierają tragiczne żniwo.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że każdy z nas może bezpłatnie sprawdzić swoje grzyby pod okiem specjalisty. Jak skorzystać z tej opcji?

ZOBACZ: Mało kto zna "zasadę zdrowego talerza". Sprawdzi się w każdej kuchni

Grzyboznawcy z sanepidu sprawdzą, czy zebrałeś właściwe grzyby

Zbieranie grzybów w sytuacji, gdy nie mamy na ich temat wiedzy, wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia. GIS przestrzega – jeśli nie znasz się na gatunkach grzybów, oddaj je do sprawdzenia specjaliście.

Zbieraj grzyby, co, do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące – informuje GIS.

Z opcji sprawdzenia naszych grzybów można skorzystać w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w całej Polsce. Warto jednak pamiętać, że poradnictwo grzyboznawcy lub klasyfikatora grzybów świadczone jest tylko dla osób prywatnych, tj. zbierających grzyby na własne potrzeby.