Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czym objawiają się legionelloza i gorączka Pontiac? Oto skutki zakażenia legionellą
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.08.2023 18:14

Czym objawiają się legionelloza i gorączka Pontiac? Oto skutki zakażenia legionellą

Szpital, karetki
(zdj. ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Już nie tylko sanepid, ale także ABW podjęła śledztwo odnośnie do wykrycia bakterii Legionella pneumophila w Rzeszowie. Do tej pory w związku z zakażeniem zmarło siedem osób. Przestrzegamy, jakie objawy należy monitorować.

 

Nie żyje siedem osób zakażonych legionellą

Tydzień temu w Rzeszowie ogłoszono komunikat w związku z legionellozą. Sanepid poinformował wówczas, że 11 spośród hospitalizowanych osób, u których potwierdzono obecność bakterii, to mieszkańcy Rzeszowa, dwóch - powiatu rzeszowskiego i po jednej osobie z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i niżańskiego.

- W chwili obecnej prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne przez poszczególnych Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w wyżej wymienionych powiatach w celu wykrycia źródeł zakażenia - podano w komunikacie.

Jak przekazał dziś (25.08) na antenie Polsat News Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, w związku z legionellą w szpitalach na ten moment przebywa ponad 70 zakażonych osób. Bakteria zabiła już siedem osób.

Jak przekazują dziennikarze radia RMF FM, sprawa legionelli w Rzeszowie i podrzeszowskich powiatach ma być badana przez agentów ABW, którzy mają sprawdzić czy zakażenie sieci wodociągowej nie było efektem celowego działania.

Nowy podatek od stycznia 2024 roku. Zapłacimy wszyscy, z każdym rokiem coraz więcej

Czym są legionella, legionelloza i gorączka Pontiac?

Prof. Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie tłumaczy, że infekcje wywołane tym patogenem towarzyszą nam od dawna, a dla większości osób legionella nie jest niebezpieczna.

- Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki Pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonność do zachorowania u ludzi z grup ryzyka - mówił ekspert w rozmowie z PAP-em.

Szacuje się, że nawet u 90 proc. dorosłych osób obecne są we krwi przeciwciała świadczące o wcześniejszym kontakcie z bakterią Legionella pneumophila, co może oznaczać, że niemal każdy z nas mógł kiedyś być zakażony legionellą, choć nie chorował na legionellozę.

Gorączka Pontiac to choroba wywołana, podobnie jak legionelloza, zakażeniem pałeczką Legionella pneumophila. Wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach, a objawy zapalenia płuc nie występują. Choroba może jednak prowadzić do niebezpiecznych powikłań: stanów zapalnych w obrębie mięśnia sercowego, uszkodzenia nerek czy wątroby.

Jakie mogą być objawy gorączki Pontiac?

Gorączka Pontiac jest chorobą, która ustępuje samoistnie. Powoduje objawy, które przypominają grypę. Jej najczęstsze objawy to:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • trudności w oddychaniu,
  • suchy uporczywy kaszel,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • bóle głowy.

Symptomy choroby utrzymują się zazwyczaj przez okres od 2 do 5 dni. U dzieci mogą występować inaczej, na przykład gorączka może osiągnąć temperaturę nawet do 40 stopni, mogą pojawić się również objawy skórne oraz dolegliwości bólowe związane z uchem. W przypadku pacjentów cierpiących na gorączkę Pontiac zazwyczaj nie jest konieczna wizyta u lekarza, ponieważ objawy same ustępują.

Źródło: Polsat News, PAP