Rząd ma już dwa pomysły na dokonanie zmian w systemie rozliczeń składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Według zapewnień, nowe zasady miałyby doprowadzić do uproszczenia całego procesu i zwiększenia elastyczności firm. Eksperci podkreślają, że zmiany są konieczne.
Kwestia wieku emerytalnego to temat, który zawsze wywołuje sporo emocji. Czy obecna władza zamierza podejmować kroki, aby zmienić ustawowe 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? W tej sprawie z rządu płyną stanowcze deklaracje.
Kwestią dni jest opublikowanie listy już teraz nazywanej “listą wstydu”. Michał Kołodziejczak oraz Artur Balazs z Ministerstwa Rolnictwa uchylili rąbka tajemnicy na temat tego, co czeka nas w nadchodzącym tygodniu. Mowa o liście firm, które skupowały zboże z Ukrainy. Rolnicy protestują i wskazują na to, że ziarno jest słabej jakości lub nie spełnia wymaganych unijnych norm.
Coraz bliżej likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Organ, który przed laty był oczkiem w głowie Mariusza Kamińskiego, najprawdopodobniej wkrótce zostanie tylko wspomnieniem. Takie plany ma przynajmniej rządząca koalicja, choć pokrzyżować je może prezydent Andrzej Duda. Niemniej, minister Tomasz Siemoniak zapowiada konkretną datę przedstawienia stosownej ustawy. Zmiany mogą wejść w życie lada chwila.
Poczta Polska obecnie znajduje się na krawędzi upadku. Wkrótce może jednak otrzymać koło ratunkowe od państwa. Posłowie KO chcą skorzystać z budżetu, którego celem jest rekompensata operatorowi świadczenia nierentownych usług powszechnych. Pomoc musi notyfikować Unia Europejska. Projekt zmiany ustawy Prawo pocztowe trafił do Sejmu.
Podwyżka emerytur i rent w 2024 roku okazuje się być niższa, niż zapowiadano. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że wskaźnik waloryzacji wyniesie nie 12,3 procent, lecz 12,12 procent. Co jest tego przyczyną i jak zmienią się wypłaty dla seniorów?
Zarząd Orlenu podjął we wtorek decyzję o kolejnych zmianach na kluczowych stanowiskach. Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki zdecydowało o odwołaniu wszystkich członków rady nadzorczej. Funkcję tym samym utracił przewodniczący rady Wojciech Jasiński, były minister skarbu państwa i były poseł PiS.
Ministerstwo Zdrowia pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości miało sowicie wynagradzać prezesów podległych mu jednostek. Prezesi mogli liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale i premie. Rekordzista otrzymywał miesięcznie 40 tys., a dodatkowo mógł liczyć na premie w wysokości 80 tys. zł.
Co sądzą Polacy o nowym wyglądzie stacji Telewizji Polskiej? Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski ujawnił zaskakujący pogląd względem zmian w TVP. Jak się okazuje, jesteśmy w tej sprawie podzieleni. Wszystko wyjaśniają jednak wyniki z uwzględnieniem preferencji politycznych.
Zaskakujące informacje napływają z Kancelarii Prezydenta RP. Na czwartek (25 stycznia) Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego członków rządu Donalda Tuska. Podczas spotkania ministrowie ci mieli zostać powołani w skład Rady Dialogu Społecznego, ale się nie pojawili. Swój udział w wydarzeniu odwołali podobno w ostatniej chwili.
Ministerstwo rodziny ma pracować nad zmianami w zasiłku pogrzebowym. Na te czeka jeden z właścicieli zakładu pogrzebowego, zauważając kilka mankamentów obecnej pomocy świadczonej przez państwo. „Zapomoga, jaką obecnie wypłaca państwo, praktycznie nie wystarczy na pochowanie bliskiej osoby”.
- Wasz materiał wywołał bardzo duże emocje, także u mnie. To naprawdę pokrzepiające, że jest wiele osób, które chcą pomóc. Ważne teraz, byśmy nie poprzestali na pomocy doraźnej. Konieczne są rozwiązania systemowe - mówi w rozmowie z portalem Goniec.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska. To jej reakcja na reportaż Gońca, którego bohaterką jest pani Wiesia, seniorka samotnie opiekująca się schorowanym, dorosłym synem.
Czyżby szykował się poważny rozłam w koalicji rządzącej? Lider partii Razem Adrian Zandberg zdaje się być już kolejnym politykiem sejmowej większości, który sceptycznie podchodzi do decyzji ministra Bartłomieja Sienkiewicza ws. TVP. Jego zdaniem, sprawę można było załatwić w o wiele mniej kontrowersyjny i wątpliwy prawnie sposób. Na łamach “Faktu” polityk zdradził także swój własny sposób na naprawę publicznych mediów. Czy rząd pójdzie za jego głosem?
Dodatkowy dzień wolny od pracy w 2024 r. Donald Tusk oficjalnie podjął tę decyzję. Obowiązuje ona w całym kraju. 2 stycznia 2024 r. został ustanowiony dniem wolnym. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego przywileju.
Podczas gdy parlamentarzyści PiS okupują budynek TVP przy ulicy Woronicza, Mateusz Morawiecki także nie próżnuje i prowadzi ofensywę w sieci. Były premier nakręcił prawie trzyminutowy “przekaz dla świata”, w którym zawarł swoisty “akt oskarżenia” wobec Donalda Tuska i jego ministrów, wytykając im m.in. demolowanie fundamentów prawa. Jednocześnie sugeruje, że nowy rząd próbuje ukryć przed Polakami istotne informacje ws. migrantów. - Ostrzegaliśmy, że po wyborach pokażą swoje prawdziwe oblicze - grzmi.
Wtorek 19 grudnia może przynieść kolejne gorące informacje ze świata polityki. To na dzisiaj zaplanowano kolejne posiedzenie sejmu na którym omówiona zostanie m.in. komisja śledcza ds. afery wizowej. Rząd ma mieć dzisiaj swoje posiedzenie. Dodatkowo, Tusk zapowiada, że szykują się kolejne odwołania i zmiany w służbach. Mówi przede wszystkim o Jacku Kurski i jego posadzie w Banku Światowym.
Krzysztof Jackowski nie odpuszcza i snuje kolejne wizje dotyczące Polski i polskiej polityki. Znany jasnowidz został poproszony przez “Fakt” o podzielenie się z czytelnikami najnowszym przeczuciem związanym z powołaniem rządu Donalda Tuska. Niestety, profeta nie widzi przyszłości w kolorowych barwach i przewiduje, że nowa władza szybko doprowadzi do wielkiego skandalu. W powietrzu wisi kryzys, którego rozwiązania nie ułatwią niepokojące wydarzenia na całym świecie.
Wtorek 12 grudnia był wyjątkowo emocjonującym dniem w polskim Sejmie. Posłowie pracowali od wczesnych godzin porannych - najpierw wysłuchali expose Donalda Tuska, następnie debatowali i zadawali pytania, a późnym wieczorem zagłosowali nad wotum zaufania dla jego rządu. Wynik nie był zaskoczeniem i przewodniczący PO został wybrany na nowego premiera. W środę ma zostać zaprzysiężony ze swoimi ministrami przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Stało się. Rząd Mateusza Morawieckiego upadł, a na jego miejsce już szykuje się gabinet Donalda Tuska. W poniedziałek 11 grudnia Sejm zagłosował za kandydaturą przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, zaś już następnego dnia Polacy wysłuchali jego płomiennego expose. Portal Goniec.pl postanowił więc zapytać przypadkowe osoby o to, jak oceniają zmianę władzy w kraju i co sądzą o starym-nowym premierze. Niektórym puściły wszelkie hamulce, a części wypowiedzi po prostu nie da się zacytować.
Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? Andrzej Duda podjął już tę decyzję, nie będzie zwlekał. W poniedziałek (11.12) spotkał się z następcą Mateusza Morawieckiego, a po spotkaniu ujawnił, datę zaprzysiężenia nowej Rady Ministrów.
Mateusz Morawiecki poniósł klęskę. Rząd tworzyć będzie Donald Tusk wraz z dotychczasową opozycją. Nastroje w PiS po przegranym głosowaniu nie są najlepsze. - Jest to trudny dzień dla nas - powiedział w rozmowie z Goniec.pl poseł PiS Ryszard Bartosik. Polityk, który głosował przeciw powierzeniu liderowi Koalicji Obywatelskiej misji tworzenia Rady Ministrów, zdradził, jak długo jego zdaniem wytrzyma rządowa koalicja.
Sejm wybrał nowego premiera. Posłowie po nieudzieleniu wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu przystąpili do kolejnego kroku mającego zakończyć się wyłonieniem szefa rządu. Głównym kandydatem opozycji był Donald Tusk. Znamy wyniki głosowania.
Jarosław Kaczyński w krótkich słowach odniósł się do tryumfu Donalda Tuska. Prezes PiS został zapytany, czy pogratuluje przyszłemu premierowi nominacji i zadania tworzenia nowego rządu. Jarosław Kaczyński odpowiedział jedynie trzema, wymownymi słowami.
Sonda Radia ZET ujawnia, że Polacy nie mają zaufania wobec realizacji obietnicy o podwojeniu kwoty wolnej od podatku. Ten plan może nie być priorytetowy. Według Ryszarda Petru takie zmiany są możliwe dopiero w 2025 roku.
Dominika Chorosińska, która w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego stanęła na czele ministerstwa kultury, dzień przed zaplanowanymi na poniedziałek 11 grudnia obradami Sejmu niespodziewanie zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wyjątkową prośbą. Była gwiazda telenoweli "M jak miłość" szczerze liczy na przychylność polityka.
Lewica po wielu latach wraca na miejsce, gdzie może mówić o tym, iż posiada władzę. W rządzie Donalda Tuska nie zabrakło resortów dla lewej strony sceny politycznej. Dobromir Sośnierz jest sceptycznie nastawiony do tego powyborczego elementu rzeczywistości. - Lewica to nic dobrego nie przynosi - stwierdził polityk Konfederacji. Wytłumaczył swoje stanowisko niecodziennym porównaniem.
Znana jest jedna z ostatnich decyzji gabinetu Mateusza Morawieckiego. Jak poinformował szef rządu na portalu X, dotyczy ona zerowego VAT-u na żywność. Ten obowiązywać miał tylko do końca roku, ale został przedłużony o kolejne trzy miesiące. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie opublikowano już w Dzienniku Ustaw.
Donald Tusk spotkał się w piątek z przyszłymi członkami swojego nowego rządu. Zaraz po tym postanowił odpowiedzieć na pytania dziennikarzy w ramach briefingu. W pewnym momencie musiał jednak przerwać swoje wystąpienie.