Goniec.pl > Polityka > PSL podjęło decyzję. Wiadomo, z kim stworzą koalicję
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.10.2023 21:03

PSL podjęło decyzję. Wiadomo, z kim stworzą koalicję

Władysław Kosiniak-Kamysz
Pawel Wodzynski/East News

Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało w kwestii tworzenia koalicji. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza jest już pewne, że nie zawiedzie Polaków, którzy oddali na nich swój głos podczas wyborów. - Z taką (…) misją pójdziemy do pana prezydenta, żeby nie marnować czasu - oświadczył lider PSL.

Nowe informacje na temat koalicji PSL z PiS-em

Wybory 2023 przyniosły ze sobą rewolucję w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość nie jest w stanie rządzić samodzielnie, ani nawet w koalicji z Konfederacją. Pojawiły się informacje, iż politycy Jarosława Kaczyńskiego liczyli, że PSL się złamie i skuszony propozycjami obecności w rządzie i ministerstwach złamie przedwyborcze obietnice.

Polskie Stronnictwo Ludowe poinformowało, iż decyzja dotycząca stworzenia koalicji już zapadła. Wiadomość przekazał sam Władysław Kosiniak-Kamysz tuż po posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Cel jest jeden.

Zabójstwo 6-latka w Gdyni, Grzegorz Borys poszukiwany. Policjanci znaleźli list

Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował możliwość koalicji z PiS

Czy PSL wejdzie w koalicję z PiS? Władysław Kosiniak-Kamysz wprost skreśla taką możliwość. Politycy Ludowców nie biorą pod uwagę możliwości tworzenia rządu razem z PiS. Deklaracja jest jednoznaczna.

ZOBACZ: Nieoficjalne: Tak ma wyglądać nowy rząd. Obsadzili funkcje premiera i marszałków

- Chcemy współtworzyć koalicję rządową z Koalicją Obywatelską, Lewicą, Polską2050 i samorządowcami. Uzyskałem mandat do reprezentowania PSL w tych negocjacjach - przekazał lider PSL, którego słowa cytuje PAP. Jasne wyartykułowanie planów nie tylko ucina spekulacje na temat próby przekupstwa wśród opozycji. Poza PiS-em politycy są zgodni.

PSL stawia sprawę jasno

PSL będzie mieć 27 posłów w Sejmie nowej kadencji. Ilość mandatów, jakie otrzymała obecna opozycja pozwala na to, by PiS stracił swoją pozycję, a przede wszystkim władzę. Nie tylko PSL chce, aby nowy rząd, niezwiązany z obecną władzą, powstał jak najszybciej. Rozmowy pomiędzy partiami już się odbyły i mają tylko przyspieszyć to, na czym wszystkim zależy najbardziej.

ZOBACZ: Oni nie weszli do Sejmu. Duże zaskoczenie, zabraknie wielu znanych nazwisk

PSL chce, by “ten rząd powstał jak najszybciej”. - Z taką też misją pójdziemy do pana prezydenta, żeby nie marnować czasu. Polacy ewidentnie zdecydowali, w którą stronę chcą przekazać władzę i jakie chcą, żeby były realizowane projekty - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czy opozycja rozdysponowała już między siebie resorty? Te informacje nie ujrzały jeszcze światła dziennego, a lider Ludowców podkreśla, że “na wszystko przyjdzie czas”. Niemniej jednocześnie zaznacza, że PSL interesują konkretne kwestie. - Sprawy przedsiębiorczości, gospodarki, bezpieczeństwa — i tego żywnościowego, i bezpieczeństwa narodowego - wyjaśniał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: PAP