Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wigilia 2023 bez zakupów? Rząd chce przenieść niedzielę handlową
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.11.2023 15:47

Wigilia 2023 bez zakupów? Rząd chce przenieść niedzielę handlową

zakupy świąteczne
Marek BAZAK/East News

Wigilia 2023 do 14 listopada nie była dniem wolnym od pracy. Wielu Polaków było więc przekonanych, że 24 grudnia sklepy będą otwarte. Niespodziewanie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała komunikat, który sugeruje, że doszło do kluczowej zmiany. Niedziela niehandlowa w grudniu zostanie przesunięta? Wiemy, jaki jest plan.

Wigilia bez niedzieli handlowej? Jest komunikat

Niedziela niehandlowa w grudniu wywołała wielkie emocje wśród Polaków. Ustawodawca przewidział bowiem, iż sklepy zostaną otwarte 24 grudnia. Zamysł niedziel niehandlowych jednoznacznie kłóci się z tym, że setki tysięcy osób będzie musiało pójść w Wigilie do pracy.

Zupełnie niespodziewanie pojawił się sygnał mówiący, iż niedziela handlowa w grudniu może zostać przesunięta. Termin 24.12 nie jest jednak tak sztywny, jak wcześniej zakładano? Zebrany we wtorek 14 listopada rząd podjął decyzję. Całość komunikatu publikujemy na końcu artykułu.

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

24.12 jednak nie będzie niedzielą handlową? KPRM wydała komunikat

Wigilia Bożego Narodzenia miała być niedzielą handlową. Otwarcie sklepów w ograniczonych godzinach oburzyło Polaków, który święta chcieli spędzić z rodziną. W tym roku 24.12 wypada w niedzielę i ustawodawca początkowo nie przewidział możliwości, aby inaczej uregulować grudniowy zakaz handlu.

ZOBACZ: Na świąteczne pierogi wydasz fortunę. Jeden składnik winduje cenę, szykuje się trudne Boże Narodzenie

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała jednak komunikat, który jednoznacznie wskazuje, że kwestią czasu jest zmiana. - Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, była dniem objętym zakazem handlu - czytamy w oświadczeniu. Wskazano termin, który miałby zastąpić niedzielę handlową wyznaczoną obecnie na 24 grudnia.

Kiedy niedziela handlowa w grudniu? 24 grudnia niedługo może przestać być aktualny. - Niedziela handlowa ustanowiona zostanie 10 grudnia - oświadczyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w specjalnym komunikacie. Zastrzeżono, iż Wigilia “będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem”. To jednak nie wszystko.

Kiedy niedziela handlowa w grudniu? Oto nowy termin, ale jest haczyk

W związku z nagłym przesunięciem terminów niedzieli handlowej i wyznaczenie Wigilii, jako dnia, gdy obowiązuje zakaz handlu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wytłumaczyła ten stanowczy i stosunkowo późno zaplanowany gest. - Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków - czytamy.

ZOBACZ: Oto jak ma wyglądać zima 2023/2024. IMGW opublikowało dane

Kancelaria zdecydowała się również na wyjaśnienie, dlaczego 10 grudnia powinien odpowiadać Polakom wyczekujących niedziel handlowych w grudniu. Zaznaczono, iż zakupy nie będą możliwe przez cały dzień. Niedziela poprzedzającą Wigilię ma pozwolić na dokonanie świątecznych  zakupów nawet osobom, które nie mogą sobie pozwolić na odwiedzanie sklepów w tygodniu. - Przewiduje się jednak ograniczenie handlu w tym dniu do godz. 14.00 - tj. tak samo, jak miałoby to miejsce 24 grudnia 2023 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami - zaznaczyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

niedziela-handlowa-wigilia-grudzien.jpg
Rząd chce zmiany terminu niedzieli handlowej w grudniu. Fot,: gov.pl