Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nawet 2121 zł miesięcznie. Ze wsparcia skorzysta wielu Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.02.2024 08:32

Nawet 2121 zł miesięcznie. Ze wsparcia skorzysta wielu Polaków

pieniądze
Goniec.pl

Doskonała wiadomość dla wielu seniorów. Rząd szykuje się do wdrożenia dedykowanych im rozwiązań, które już jakiś czas temu obiecała ustanowić Koalicja Obywatelska. Dzięki temu najstarsi Polacy będą mogli liczyć na niemałe wsparcie finansowe. Projekt ustawy jest już gotowy i zakłada pomoc nawet na poziomie 2121 zł miesięcznie.

Duże wsparcie finansowe dla seniorów tuż, tuż

To rozwiązanie dla seniorów było jednym ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej, jakie zaprezentowane zostały podczas jesiennej kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Już wiadomo, że niektórych zapowiedzi nie będzie się dało zrealizować w podanym terminie, jednak to, co zostało obiecane najstarszym Polakom, wkrótce ma stać się faktem.

Goszcząca we wtorek (27 lutego) w TVP Info minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała, że ustawa o bonie senioralnym, bo o nim właśnie mowa, jest już gotowa. Jednocześnie polityczka wyraziła przekonanie, iż podobne projekty są w Polsce szczególnie potrzebne, z uwagi na obserwowane zjawisko starzenia się społeczeństwa.

Projektując różne programy dla seniorów, projektuję je razem chociażby z przedstawicielami pracodawców. Mamy naprawdę wielki obszar do zagospodarowania, jeśli chodzi o zbudowanie systemu usług, czy to usług wsparcia, usług opiekuńczych, czy nawet usług w turystyce - zaznaczyła.

Szczegóły opracowanego projektu mamy poznać niebawem, a dokładniej w 100. dniu urzędowania gabinetu Donalda Tuska. Niemniej, niektóre z nich, za sprawą ministry Okły-Drewnowicz, już ujrzały światło dzienne.

Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Bon senioralny stanie się faktem

Zgodnie z intencją projektodawców, bon senioralny przeznaczony ma być na dofinansowanie usług dla seniorów. To ważne, bowiem, jak wyjaśniła Marzena Okła-Drewnowicz, obecnie, z powodu braku systemowego wsparcia dla najstarszych Polaków, na rynku pracy kwitnie szara strefa.

Kiedy my wypuścimy ten bon opiekuńczy na rynek, to wtedy jest szansa, że ci ludzie z tej szarej strefy będą mogli legalnie pracować - stwierdziła.

Oczywiście, senior seniorowi nierówny, dlatego w ramach pomocy pracownicy socjalni lub koordynatorzy opiekunek decydowali będą o tym, da kogo przeznaczyć większą, a dla kogo mniejszą liczbę godzin opiekuńczych. Program ma mieć kilka modułów, a pierwszy z nich dotyczyć będzie przygotowania profesjonalnej kadry. Dzięki ustawie, samorządy zyskają możliwość zlecania organizacji usług dla seniorów.

Bon senioralny. Skorzysta wielu Polaków

Jeśli chodzi o warunki przyznawania bonu senioralnego, tych także będzie kilka. Przede wszystkim, nie będzie to świadczenie wypłacane w gotówce. Oprócz tego, emeryt będzie musiał osiągnąć odpowiedni wiek, który określono na 75 lat lub więcej.

ZOBACZ: Nie tylko 13. i 14. emerytura. Seniorze, te pieniądze ci się należą

O bon senioralny będą mogli wnioskować jednak już 45-letni krewni seniorów, jeżeli wykażą, że członkowie ich rodzin są niesamodzielni. Wówczas wnioskodawca będzie musiał  wykazać, iż pozostaje aktywny zawodowo.

Ostatnią ważną, ujawnioną informacją jest ta, że na razie nie ma w planach uwzględnienia wymogu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W konsekwencji nowe świadczenie przyznawane będzie w o wiele krótszej procedurze.

Ile wyniesie bon senioralny?

Tym, co interesuje wiele osób, z pewnością jest także kwestia finansowa. Otóż bon senioralny osiągnie maksymalną wartość 2121 zł. Przyznawany będzie natomiast co miesiąc.

O wysokości wsparcia dla konkretnej osoby zadecydują orzeczenia pracowników ośrodków opieki społecznej, którzy będą podejmować decyzję z lekarzami. W związku z tym, że najwyższa wartość bonu równa się połowie płacy minimalnej, można spodziewać się, że od lipca wzrośnie ona do 2150 zł.

Źródło: TVP Info, Interia