Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Waloryzacja emerytur niższa od zapowiadanej. Ile stracą emeryci?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 12.02.2024 14:22

Waloryzacja emerytur niższa od zapowiadanej. Ile stracą emeryci?

pieniądz kalkulator ręce
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podwyżka emerytur i rent w 2024 roku okazuje się być niższa, niż zapowiadano. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że wskaźnik waloryzacji wyniesie nie 12,3 procent, lecz 12,12 procent. Co jest tego przyczyną i jak zmienią się wypłaty dla seniorów?

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku

Podwyżka świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie w 2024 roku 12,12 procent. Waloryzacja na poziomie 12,3 procent została ujęta w projekcie budżetu przygotowanego przez rząd Mateusza Morawieckiego i zachowana w formie ustawy budżetowej, skierowanej do Sejmu przez Donalda Tuska. Kilka dni przed ogłoszeniem ostatecznej wartości podwyżki Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił, że “prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 12,3 procent”. Seniorzy dostaną mniej, niż zapowiadano. Z czego to wynika?

ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

Podwyżka świadczeń w 2024 roku. Wzrost emerytur i rent niższy, niż zapowiadano

Wysokość podwyżki świadczenia wyliczana jest ze wzoru, w którym umieszcza się wysokość inflacji i minimum 20 procent realnego wzrostu płac w poprzednim roku. Okazało się więc, że prognoza była nieco zawyżona.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym – przypomniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Emerytury i renty w 2024 roku. Wyliczono, ile dostaną seniorzy

Jak zmieni się wysokość świadczeń w związku z tą zmianą? Seniorzy faktycznie otrzymają mniej pieniędzy, jednak w rzeczywistości różnica ta nie wydaje się być duża i wynosi kilka złotych miesięcznie, nawet w przypadku wyższych emerytur. Według wyliczeń Radia ZET, osobom przysługującym emerytura minimalna wypłaty zmienią się o 2,60 zł miesięcznie. Z kolei “obniżka” względem prognozowanej waloryzacji wyniesie w przypadku emerytur wynoszących przed podwyżką 5000 zł brutto (4250 zł netto), zaledwie 7,11 zł miesięcznie. Zmiana wydaje się być więc niedostrzegalna

 

Źródło: Radio ZET