Znamy wyniki exit poll wyborów samorządowych 2024. W wielu miastach jasne stało się już, kto przez kolejne pięć lat będzie prezydentem. Są jednak i takie metropolie, w których konieczna będzie II tura. Oto rezultaty najważniejszych pojedynków w skali kraju.
W niedzielę (7 kwietnia) odbyła się I tura wyborów samorządowych. Tuż po zakończeniu ciszy wyborczej podane zostały wstępne wyniki oparte na sondażu exit poll. Wynika z niego, że najwięcej głosów w skali kraju zdobyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7. Drugie miejsce przydało Koalicji Obywatelskiej, na którą swój głos oddało 31,9 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.
Znane są najnowsze dane dotyczące frekwencji wyborczej w odbywającej się dzisiaj I turze wyborów samorządowych 2024. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła na konferencji, że do godziny 17 do urn poszło 39,43 proc. uprawnionych do głosowania. To mniej niż w analogicznym okresie w wyborach w 2018 r. Kolejne dane spłyną o godzinie 22.
Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Głosować będziemy na wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radnych gmin powiatów i sejmików wojewódzkich. Wszyscy uprawnieni do głosowania otrzymają trzy lub cztery karty. Wyjaśniamy, co należy zrobić, aby oddany przez nas głos był ważny.
Armia Izraela metodycznie strzeliła po kolei do trzech samochodów prawidłowo oznakowanych - tak senator Kwiatkowski ocenił to co wydarzyło się w Strefie Gazy 1 kwietnia 2024 roku, kiedy to w wyniku ataku izraelskich sił rakietowych zginęło siedmiu wolontariuszy organizacji World Central Kitchen. To jest sytuacja absolutnie skandaliczna, to jest naruszenie prawa międzynarodowego i wszelkich obyczajów - podsumował działanie Izraela w tej sprawie Krzysztof Kwiatkowski.
Kora przez lata była na medialnym świeczniku. Media rozpisywały się nie tylko o jej karierze muzycznej, ale także o życiu prywatnym. Wielu do dziś nie wie, że charyzmatyczna wokalistka przed laty spotykała się ze znanym politykiem PiS. - Byłam zapatrzona w niego i obchodziło mnie jedynie to, żeby być z nim - wspominała w swojej autobiografii.
"Będziemy żądali uchwały Sejmu potępiającej tę zbrodnię wojenną" - tak poseł Konfederacji odnosi się do śmierci polskiego wolontariusza Damiana Sobola, członka organizacji World Central Kitchen, z którym zginęło sześciu innych wolontariuszy w wyniku izraelskiego ataku rakietowego. “To nie jest tak, że możemy im zaufać na słowo, że coś tam poszło nie tak i kolega odpalił drona i trzy razy ostrzelał konwój sanitarny” - skwitował Wipler.
W czwartek 4 kwietnia o g. 11:30 prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym odniósł się do tematu śmierci polskiego obywatela w Strefie Gazy. Skrytykował przy tym postawę ambasadora Izraela Ja'akowa Liwne. W swoim wystąpieniu poinformował również o propozycji skierowanej do przywódców NATO.
We wtorek w porannym programie “Wstajesz i wiesz” emitowanym na antenie TVN24, dziennikarz stacji Rafał Wojda, komentując prezydenckie weto ustawy dotyczącej tabletki “dzień po”, mówił o potencjalnym seksie Andrzeja Dudy z 15-latką. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, sprawą ma się zająć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W najbliższą niedzielę odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Mało optymistyczne nastroje panują w Prawie i Sprawiedliwości. “Przegramy” - wyznaje Jan Krzysztof Ardanowski. Jeden z czołowych polityków partii Jarosława Kaczyńskiego, podkreśla również brak zdolności koalicyjnych swojego ugrupowania.
Polska wcale nie była najszybciej rozwijającym się krajem w okresie 2014-2019 - tak Marek Zuber skomentował opinie o cudzie gospodarczym nad Wisłą w czasach dobrej koniunktury. Najszybciej rozwijała się Rumunia w naszej części Europy, jest ona od nas już tylko troszeczkę biedniejsza - skwitował ekonomista Akademii WSB.
- Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela Ja’akowa Liwne o pilne wyjaśnienia. Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii. Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.
100 dni rządu Donalda Tuska za nami i niedługo może dojść do pierwszych przetasowań w jego szeregach. Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita" - aż pięciu ministrów może stracić stanowiska. Pomocne w rekonstrukcji mają być zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto znalazł się na cenzurowanym u premiera?
Gotowe są zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, prezesów Grupy Lotos oraz urzędników Agencji Rezerw Materiałowych - informuje radio RMF FM.
- Nasza placówka w Tel Awiwie zwróciła się z prośbą do władz izraelskich z prośbą o potwierdzenie tożsamości, przebiegu wydarzeń, a także wyjaśnienia w tej sprawie - powiedział rzecznik MSZ Paweł Wroński. Dodał, że „na razie wiadomo o śmierci obywateli Wielkiej Brytanii, Australii i Polski”. Radio Zet poinformowało, że jedną z ofiar jest polski wolontariusz Damian Soból.
W PiS trwa zacięta walka o miejsca w Parlamencie Europejskim. Na listach ma zabraknąć miejsca dla tzw. frakcji profesorskiej, czyli Ryszarda Legutki i Zdzisława Krasnodębskiego. Wciąż niepewna jest też sytuacja Daniela Obajtka. – Mamy co najmniej dwa razy więcej chętnych niż biorących miejsc – mówi w rozmowie z "Super Expressem" ważny polityk PiS.
- To PiS-owcy głównie i ruski trolling ręka w rękę się tym zajęli. Jak polski polityk może powiedzieć inaczej? A jakie to było państwo? Przecież to było polskie państwo - tak Paweł Kowal odniósł się w rozmowie z "Gońcem" do krytyki, która spadła na niego za słowa na temat zbrodni wołyńskiej. W wywiadzie dla Interii polityk KO stwierdził, że rzeź wołyńska "nie obciąża państwa ukraińskiego, bo nie istniało".
“Decyzja formalna, w ramach której przekazano 100 milionów złotych egzorcyście, który wypędzał salcesonem diabła weganizmu” - tak Krzysztof Kwiatkowski podaje przykład jednego z kilku absurdalnych działań Funduszu Sprawiedliwości podczas sprawowania funkcji ministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę. - Niektórzy nawet zapomnieli, że mieli jakikolwiek kontakt z Funduszem Sprawiedliwości, musiałem im o tym przypominać - skwitował senator Kwiatkowski.
Zbigniew Ziobro udzielił w czwartek pierwszego wywiadu telewizyjnego od czasu, gdy zniknął z życia politycznego. Były minister sprawiedliwości w programie "Debata Dnia" na antenie Polsat News przyznał, że "nigdy przed niczym nie uciekał i nie ukrywał się". Zapewnił, że mimo choroby chce stanąć przed komisją śledczą ds. Pegasusa.
Rząd poprze w końcu regulacje dotyczące wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy? Tego właśnie chce ministra Agnieszka-Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Polityczka zapewnia, że nadszedł czas na zrobienie “następnego kroku” i dementuje plotki o obniżaniu wynagrodzeń pracowników. Jednocześnie jest gotowa na pewne ustępstwa i ujawnia, że ma w zanadrzu także inną, alternatywną propozycję.
Krzysztof Rutkowski od zawsze zaskakuje swoich fanów nie tylko swoimi ustaleniami w najbardziej medialnych śledztwach, ale również wyjątkową fryzurą i charakterystycznymi stylizacjami. Okazuje się, że nie powiedział w kwestii swojego wyglądu jeszcze ostatniego słowa. Niedawno pokazał się w mediach społecznościowych w zupełnie nowej odsłonie. Internauci byli w szoku!
Prezydent Andrzej Duda podczas środowej wizyty w Radziszowie wypowiedział się na temat działań ABW ws. polityków Suwerennej Polski. Służby w różnych miejscach kraju rozpoczęły przeszukania, m.in. w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Ci, którzy dopuszczają się bezprawia muszą się liczyć z prawnymi konsekwencjami - oświadczył Duda.
Smutna wiadomość ze świata polityki. W środę 27 marca poinformowano o śmierci posła Platformy Obywatelskiej Rajmunda Millera. Polityk odszedł w wieku 69 lat. W mediach społecznościowych pożegnał go m.in. Bartosz Arłukowicz.
Prawo i Sprawiedliwość na czele sondażu przed wyborami do sejmików. Choć partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowuje najlepszy wynik, powodów do zadowolenia nie ma. W najnowszym badaniu preferencji politycznych wypada bowiem o wiele gorzej niż przed pięcioma laty, dzięki czemu zyskiwać może jej największy konkurent - Koalicja Obywatelska. Dobrych wiadomości nie ma również dla Trzeciej Drogi, której “miodowy miesiąc” właśnie brutalnie dobiega końca.
Zbigniew Ziobro reaguje stanowczo na przeszukanie, do jakiego doszło we wtorek 26 marca w jego domu. Były minister sprawiedliwości przerwał pobyt w szpitalu i wieczorem pojawił się pod swoją posiadłością, gdzie wygłosił krótkie oświadczenie. Polityk mówił z wielkim trudem, ale mimo to zdołał w jasny sposób zaznaczyć swoje stanowisko. Jego zdaniem służby złamały dziś jego osobiste prawa i z premedytacją zaplanowały całą akcję, wykorzystując fakt, że jest chory.
Zbigniew Ziobro ma kolejne kłopoty. Jego bliski współpracownik, europoseł Patryk Jaki, poinformował o przeszukaniu, do jakiego doszło w domu byłego ministra sprawiedliwości. Działania podjęte zostały na zlecenie prokuratury, co potwierdził już szef MS Adam Bodnar i mają być prowadzone także w mieszkaniach innych polityków Zjednoczonej Prawicy. Tymczasem Patryk Jaki grzmi o “włamaniu” i zapowiada, że będzie domagał się specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
27,6 proc. Polek i Polaków uważa, że na przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. nielegalnej inwigilacji lepiej niż jej członkowie wypadł prezes Prawa i Sprawiedliwości, zaś przeciwnego zdania jest 35,1 proc. pytanych - wynika z sondażu pracowni SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl. Lider Zjednoczonej Prawicy odpowiadał na pytania o zakup i użycie Pegasusa w piątek 15 marca i zapewne nie po raz ostatni. Data kolejnego przesłuchania nie jest jeszcze znana.
100 dni. Właśnie tyle na czele polskiego rządu stoi już Donald Tusk, lider zwycięskiej koalicji. Po ponad trzech miesiącach sprawowania władzy czas na pierwsze podsumowania i rozliczenia. Nasz dziennikarz Daniel Arciszewski, wraz z zaproszonymi ekspertami i politykami, szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego większość obietnic Tuska nie została spełniona.