Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pilne ostrzeżenie MSZ do podróżujących Polaków. "Możliwa eskalacja zbrojna"
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 13.04.2024 14:17

Pilne ostrzeżenie MSZ do podróżujących Polaków. "Możliwa eskalacja zbrojna"

pilne
Fot. materiały własne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym ostrzega przed możliwą eskalacją konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Polacy podróżujący w tamtym regionie muszą koniecznie uważać.

Pilny komunikat MSZ

W piątek 12 kwietnia polskie MSZ wydało komunikat ostrzegający o możliwej eskalacji trwającego na Bliskim Wschodzie konfliktu zbrojnego. Zaktualizowane zostały także ostrzeżenia dla podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu.

Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu tych trzech państw. Ewentualna eskalacja może doprowadzić do istotnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz braku możliwości przekraczania lądowych przejść granicznych - czytamy w komunikacie MSZ. 

Polskie wojsko zostanie wysłane na Litwę? Andrzej Duda podjął decyzję "Idziemy po to, by blokować głupoty". Dobromir Sośnierz ujawnia plan Konfederacji

USA przestrzegają przed możliwym atakiem Iranu na Izrael

W ostatnich dniach światowe media zelektryzowała również informacja o możliwym ataku Iranu na Izrael. Amerykanie, powołując się na informacje wywiadowcze, przestrzegają, że do ataku może dojść już w najbliższym czasie. Podkreślają jednocześnie, że sytuacja jest bardzo poważna.

Władze Stanów Zjednoczonych spodziewają się, że jeszcze dziś może dojść do irańskiego ataku na Izrael w odwecie za uderzenie na placówkę Iranu w Damaszku. Takie informacje podają amerykańskie media. Departament Stanu USA wydał ostrzeżenia dla swoich obywateli, by nie podróżowali do Izraela. A dyplomatom amerykańskim, którzy pracują w Izraelu nakazano ograniczenie ruchu wewnątrz kraju" - przekazał korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych, Paweł Żuchowski.

Lepiej nie podróżować teraz na Bliski Wschód

Polski resort spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy oraz tereny przyległe. Ostrzeżenie dotyczy także terenów przy granicy z Libanem i Syrią oraz Jerozolimy. 

Osoby przebywające obecnie w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich wzywamy do rozważenia, czy dalszy ich pobyt jest na pewno konieczny - apeluje MSZ.
 

Z uwagi na napiętą sytuację oraz zwiększające się zagrożenie, resort dyplomacji odradza także podróżowania do Libanu.