Goniec.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Kryzys ukraiński. MSZ apeluje do Polaków ws. podróży

20 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sytuacja wokół Ukrainy jest coraz bardziej niepokojąca. W związku z tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wydało specjalny komunikat, w którym odradza Polakom podróże do kilkunastu ukraińskich obwodów. Z kolei obywatelom, którzy są na tych terenach, rekomenduje ich opuszczenie.

Mimo rosnącego zagrożenia polskie władze nie podjęły decyzji o ewakuacji pracowników z ambasady w Kijowie. Jednak wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz nie wyklucza takiego scenariusza, o czym pisaliśmy tutaj.

Zakopane

Oszustwo "na kwaterę" w górach. Policja ostrzega turystów

CZYTAJ DALEJ

Apel MSZ w sprawie podróży na Ukrainę

W sobotę 19 lutego wieczorem MSZ opublikowało na Twitterze ważny komunikat. We wpisie resort apeluje do Polaków, aby zrezygnowali z podróży do wschodniej, północno-wschodniej i południo-wschodniej Ukrainy.

"Ze względu na rosnące napięcie na Ukrainie #MSZ odradza wszelkie podróże do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, połtawskiego, sumskiego, zaporoskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, odeskiego, Sewastopola i na Krym", czytamy na Twitterze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W drugiej części komunikatu MSZ zwraca uwagę, że obywatele, którzy przebywają na tych terenach, powinni rozważyć wyjazd. Natomiast w pozostałych regionach Ukrainy resort odradza wszelkie podróże, które nie są konieczne.

Dodatkowo MSZ wzywa Polaków, aby niezwłocznie opuścili obwody ługański i doniecki, które pozostają pod kontrolą separatystów. "Pod żadnym pozorem nie wolno podróżować na te tereny", czytamy. Resort zwraca uwagę, że w tych obwodach obywatele nie mogą liczyć na pomoc konsularną.

To pierwszy tak zdecydowany apel skierowany do Polaków w związku z kryzysem ukraińskim. Podobne komunikaty wydały już wcześniej władze m.in. Wielkiej Brytanii, USA czy Kanady. Kilka dni temu brytyjski minister obrony James Heappey wezwał obywateli do niezwłocznego opuszczenia Ukrainy, "póki jeszcze mają taką możliwość". 

2 żołnierzy nie żyje. Johnson o planach "największej wojny" od 77 lat

Komunikat MSZ wynika z coraz bardziej napiętej sytuacji wokół Ukrainy. W sobotę 19 lutego nad ranem dwie samozwańcze republiki ogłosiły pełną mobilizację, o czym pisaliśmy tutaj

Poza tym gen. Ołeksandr Pawluk, dowódca Operacyjnych Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy przyznał, że od początku doby zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich. Z kolei czterech mundurowych zostało rannych.

władimir putin rosja dania ukraina

Władimir Putin grozi Danii? Przypomniał konflikt o Bornholm

CZYTAJ DALEJ

Kryzys ukraiński był głównym tematem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, na której pojawiło się około 30 szefów państw i rządów. Wśród nich był m.in. premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który po konferencji udzielił wywiadu BBC. Jego zdaniem Rosja planuje "największą wojnę w Europie od 1945 r.".

Wątpliwości co do zamiarów Kremla nie ma także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. - Wszystko wskazuje na to, że Rosja planuje pełny atak na Ukrainę - ocenił szef sojuszu.

Poza tym z doniesień agencji Reuters wynika, że w sobotę wieczorem w centrum Doniecka było słychać odgłosy wybuchów. W związku z rosnącym napięciem prezydent Joe Biden zwołał na niedzielę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. 

Trąba powietrzna w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce

Nagle obudził ich huk, dachy zerwało na prawie całej ulicy. Trąba powietrzna wywołała dramatyczne szkody

Przez powiat pleszewski w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych jest około 30-40 budynków. Wiatr zrywał dachy i naruszał konstrukcje murowane. Strażacy pokazali skalę zniszczeń.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: MSZ, Interia

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >