Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowe fakty ws. zabójstwa 39-latka w Szwecji. Jest komunikat polskiego MSZ
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.04.2024 19:17

Nowe fakty ws. zabójstwa 39-latka w Szwecji. Jest komunikat polskiego MSZ

policja szwedzka
fot. Rex Features/East News (zdj. ilustracyjne)

Jak przekazał w piątek 12 kwietnia wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna, 39-latek zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa. Sprawę wyjaśniać będzie zatem prokuratura szwedzka. - My w tej sprawie nie możemy nic więcej zrobić - dodał Szejna.

Wstrząsające zabójstwo w Szwecji. Zastrzelono 39-letniego Polaka

Do tragicznej zbrodni doszło w środę 10 kwietnia około godz. 18 w dzielnicy Sztokholmu, Skärholmen. 39-letni mężczyzna na oczach swojego 12-letniego syna został śmiertelnie postrzelony w głowę.

Ojciec z synem byli w drodze na basen. W tunelu pod wiaduktem napotkali grupę nastolatków. Jeden z nich krzyknął coś do mężczyzny, który podszedł do nastolatka i zwrócił mu uwagę. Wkrótce potem w trakcie wymiany zdań padł strzał. 39-latek z raną postrzałową głowy zginął na oczach swojego syna. Grupa nastolatków uciekła z miejsca zdarzenia, a 12-letni syn ofiary zadzwonił na numer alarmowy i do swojej babci.

Jak informuje w najnowszym komunikacie polskie MSZ, mężczyzna zamordowany w Szwecji był narodowości polskiej, ale nie miał polskiego obywatelstwa.

Tragiczny wypadek na autostradzie A4. Kierowca zasłabł za kierownicą

Wstrząsające zabójstwo w Szwecji. Komunikat polskiego MSZ

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna przekazał, że polska prokuratura, nie ma podstaw do udziału w postępowaniu w sprawie morderstwa w Sztokholmie. Zamordowany 39-latek nie był obywatelem Polski. Jego rodzice w latach 80. zrzekli się obywatelstwa polskiego - poinformował wiceszef MSZ.

ZOBACZ: Poruszające słowa siostry zastrzelonego Polaka. “Po co w ogóle się odwracał?”

W związku z tym morderstwo będzie wyjaśniane przez szwedzką prokuraturę - przekazał dziennikarzom. - To jest kompetencja władz szwedzkich i szwedzkiej prokuratury. My w tej sprawie nic nie możemy zrobić więcej niż to, o co ewentualnie zostaniemy poproszeni - zaznaczył wiceminister.

Szwedzka policja wszczęła dochodzenie

W czwartek na miejscu tragicznego zdarzenia pojawił się m.in. premier Szwecji Ulf Kristersson, który uczcił pamięć zamordowanego 39-latka. Szwedzka policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie, ale jak na razie nie zatrzymano żadnej osoby. 

ZOBACZ: Zabójstwo Polaka w Szwecji. Rodzina ofiary starła się z politykami

Przeglądamy nagrania z kamer monitoringu, sprawdzamy tropy i przesłuchujemy osoby, które mogą mieć wiedzę na temat okoliczności tego zdarzenia - poinformowała Anna Westberg ze sztokholmskiej policji.