Goniec.pl > Polska > Pilny komunikat MSZ. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy wstrzymana
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.11.2023 11:36

Pilny komunikat MSZ. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy wstrzymana

samolot ewakuacja Polacy
x.pl/@mblaszczak

Ewakuacja nie jest możliwa. Taki komunikat przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pilna wiadomość skierowana jest do Polaków, którzy przebywają w Strefie Gazy. W oficjalnym komunikacie dyplomatycznym MSZ nie zabrakło emocji.

MSZ poinformowało o ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy, pojawiły się problemy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało pilny komunikat dotyczący ewakuacji polskich obywateli ze Strefy Gazy. Walki między Izraelem i Hamasem trwają, a cywile nie mają szans na ucieczkę z objętego wojną regionu.

W niedzielę 5 listopada MSZ opublikowało wiadomość, gdzie wskazano, iż ewakuacja Polaków nie jest możliwa. Nie wynika to jednak z braku chęci ze strony polskiej.

Stanowcze słowa emerytowanego policjanta o poszukiwaniach Grzegorza Borysa. "To będzie potwarz dla policji"

MSZ w ostrych słowach komentuje zablokowanie możliwości ewakuacji ze Strefy Gazy

Pilny komunikat MSZ nie przynosi nadziei na to, iż wszyscy Polacy obecni w Strefie Gazy znajdą się w bezpiecznym miejscu. - W zaistniałych okolicznościach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych z oburzeniem podkreśla, że każdy dzień pobytu naszych obywateli w Strefie Gazy naraża ich na ryzyko utraty życia i przynosi cierpienie, zwłaszcza dzieciom - czytamy w wiadomości polskiej dyplomacji.

ZOBACZ: Polscy detektywi wylatują do Azji. Będą szukać porwanej 21-latki

To jednak nie wszystko. Polskie MSZ jasno wyraziło swój sprzeciw wobec obecnych wydarzeń w Strefie Gazy. - W naszej ocenie żadne okoliczności nie usprawiedliwiają tego, że Polacy przebywający w Strefie Gazy od trzech tygodni nie mogą jej opuścić, mimo że władze polskie czekają na ich przyjęcie po stronie egipskiej - dodano w komunikacie. Dlaczego wstrzymano ewakuację? Mowa nie tylko o obywatelach Polski.

Ewakuację uniemożliwił Hamas, to efekt decyzji Izreala

Sobota 4 listopada przyniosła ze sobą tragiczne wiadomości dla wszystkich osób liczących na to, iż uda im się uciec z oblężonej Strefy Gazy. Hamas ogłosił, iż zawiesza ewakuację osób posiadających podwójne obywatelstwo oraz cudzoziemców. Te dwie grupy miały otrzymać możliwość ucieczki do Egiptu.

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Nepalu. Nie żyje ponad 130 osób, bilans ofiar wciąż rośnie

Jak podała agencja AFP, wstrzymanie ewakuacji ze Strefy Gazy to odpowiedź na odmówienie przez Izrael możliwości wyjazdu rannych Palestyńczyków do szpitali w Egipcie. Wiadomość na temat motywów działania Hamasu przekazana została przez urzędnika Hamasu, który chciał pozostać anonimowy.

Źródło: msz, wp.pl