Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji dla Polski. Twarde stanowisko co do polskich żądań
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 03.01.2023 21:00

Jest odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji dla Polski. Twarde stanowisko co do polskich żądań

morawiecki scholz
Jakub Kaminski/East News

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec nie pozostawia złudzeń - sprawa wojennych reparacji, a co za tym idzie, ogromnych kwot wypłaconych stronie polskiej, to temat zamknięty. O stanowisku naszego zachodniego sąsiada w tej sprawie poinformowało polskie MSZ we wtorkowym komunikacie.

Jest odpowiedź rządu Niemiec w sprawie reparacji

"Nota została dostarczona do polskiego MSZ w dniu 3 stycznia 2023 r. Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie" - poinformował dzisiaj polski resort spraw zagranicznych na swojej stronie internetowej. Tym samy upada marzenie Jarosława Kaczyńskiego i spółki o bajońskich sumach zasilających polski budżet.

Kwestia polskiego odszkodowania za starty poniesione w trakcie II wojny światowej od samego początku zdawała się być skazana na porażkę.Mogę zaznaczyć, podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne, że kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym - powiedział kanclerz Niemiec, Olaf Scholz na początku września.

Wówczas niemiecki rząd federalny powoływał się na porozumienie dwa plus cztery z 1990 r. Dotyczy ono niemieckiej jedności w kwestii polityki zagranicznej.

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki"

Słowa niemieckiego przywódcy jeszcze we wrześniu komentowali politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Pan kanclerz myli się głęboko - stwierdził Arkadiusz Mularczyk. - Jestem przekonany, że w trakcie tej dyskusji, która się toczy, a także po wpłynięciu noty dyplomatycznej, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki ta sprawa zostanie jednak wyjaśniona i pan kanclerz zmieni zdanie - dodawał wówczas poseł PiS i podkreślał, że Polska nie była stroną w porozumieniu dwa plus cztery z 1990 r.

Jak się okazuje, kanclerz Niemiec nie zmienił zdania, a politycy Prawa i Sprawiedliwości będą musieli skupić się na innych sposobach zasilenia polskiego budżetu. Mimo to "Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945" - czytamy w dzisiejszym komunikacie polskiego MSZ.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: MSZ