Goniec.pl
Flickr/EU2016 SK, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Flickr/EU2016 SK, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ambasador miał wepchnąć się na test. MSZ bada sprawę

23 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Jakub Skiba, ambasador Polski w Brazylii miał wepchnąć się na test pod kątem koronawirusa - opisują tamtejsze media. Obywatele są oburzeni, a dyplomata twierdzi, że kolejkę zajął mu pracownik. W sprawę zaangażowało się już Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zapewnia, że zbada sprawę.

Główny zainteresowany tłumaczył się z incydentu w rozmowie z portalem G1. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydał też punkt pobrań.

TV

"Motylem jestem. Koncert przebojów Ireny Jarockiej" dziś w TVP. Kto wystąpi?

CZYTAJ DALEJ

Ambasador ominął kolejkę i poszedł na test. Ludzie oburzeni, interweniowała policja

Do incydentu z udziałem polskiego ambasadora doszło w piątek 21 stycznia w Asa Sul, dzielnicy Brasilii. Przed punktem pobrań, który mieści się niedaleko ambasady RP, ludzie zaczęli gromadzić się o 6:00 rano. Brazylijski portal internetowy Metropoles wyliczył, że tuż po otwarciu było tam około 400 osób.

Z kolei portal G1 przekazuje, że wówczas pod punkt podjechał samochód z dyplomatyczną tablicą rejestracyjną. Wysiadł z niego Jakub Skiba, który od 2020 r. jest ambasadorem RP w Brazylii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z doniesień serwisu wynika, że protesty oczekujących obywateli nie powstrzymały polskiego dyplomaty przed ominięciem długiej kolejki. Jakub Skiba miał nawet grozić jednemu urzędnikowi, który próbował go zatrzymać. Ludzie krzyczeli, a na miejscu pojawił się policjant. 

Kobieta, która widziała całe zajście, nie kryje oburzenia. - Powiedziano mi, że to dyplomaci, którzy mieli umówioną wizytę i są traktowani priorytetowo - przyznała w rozmowie z Metropoles. Jednak brazylijskie media przekonują, że w tym punkcie nie było zapisów na testy, a priorytetowo mieli być traktowani seniorzy.

O incydencie zrobiło się głośno, gdy Metropoles opublikował film nagrany telefonem komórkowym. Na nagraniu widać, jak ambasador wykonuje test, po czym wstaje, dziękuje pielęgniarce, robi zdjęcie i opuszcza miejsce. W tle słychać krzyki oburzonych obywateli oczekujących na badanie.

Skiba: pracownik ambasady zajął kolejkę. MSZ reaguje

Ambasador tłumaczył się z incydentu w rozmowie z G1. Skiba przekonywał, że musiał wykonać test, ponieważ zaraził się koronawirusem 11 stycznia i przebywał w izolacji. Jednak zaprzeczył, jakoby wepchnął się do kolejki. Stwierdził, że pracownik ambasady zajął mu miejsce. W ten sposób chciał ograniczyć ryzyko zarażenia innych osób.

- Nie chciałem wykorzystywać statusu dyplomaty. [...] Problem, do jakiego doszło, wynika z różnic kulturowych i sposobu rozumienia odpowiedzialności społecznej - przyznał. Ambasador dodał, że przeprasza wszystkich, którzy poczuli się urażeni. 

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Jednak G1 pisze, że pracownicy punktu pobrań widzą tę sprawę zupełnie inaczej. Po zajściu SESC - instytucja, która współprowadzi ten punkt, wydała oświadczenie. "Żałujemy tego, co się stało, nie aprobujemy działań niezgodnych z prawem i zasadami współżycia społecznego", czytamy w piśmie.

W sprawę zaangażowało się polskie MSZ. W odpowiedzi przesłanej do "Gazety Wyborczej" resort "wyraził ubolewanie z powodu incydentu z udziałem ambasadora". Skiba złożył już pierwsze wyjaśnienia w tej sprawie, powtarzając wersję o zajmowaniu miejsca przez pracownika ambasady.

Z komunikatu biura prasowego MSZ wynika, że "ambasador nie wiedział że taki sposób postępowania może wejść w kolizję z zasadą nierezerwowania godzin przeprowadzenia testów w punktach publicznej opieki zdrowotnej". Dodatkowo resort zapewnił, że "polscy dyplomaci szanują i dbają o przestrzeganie porządku prawnego w państwie akredytacji". MSZ zadeklarowało, że sprawa zostanie "dogłębnie wyjaśniona". 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Adam Niedzielski prognozuje sytuację pandemiczną w następnym tygodniu

  • Lublin: służby zakończyły poszukiwania 73-latki. Tragiczny finał

  • Adam Małysz przekazał fenomenalne wieści ws. Kamila Stocha

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Jan BIELECKI/East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wiktor Janukowycz wydał oświadczenie. Poważne oskarżenia wobec Polski

Czytaj więcej >
Seria oszust trwa, bank i KNF alarmują, stracisz wszystkie pieniądze

Wiadomości

Kolejny bank na celowniku złodziei, seria oszustw trwa. Lepiej to wiedzieć

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

14. emerytura przegłosowana. Którzy posłowie głosowali przeciwko wsparciu dla emerytów?

Czytaj więcej >
Nie żyje bliski współpracownik Jana Pawła II, kardynał Angelo Sodano

Wiadomości

Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II

Czytaj więcej >
pogrzeb

Wiadomości

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Rząd planuje rewolucyjne zmiany

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kobieta znalazła pod wycieraczką w samochodzie chusteczkę. "Myślałam, że serce mi wyskoczy"

Czytaj więcej >