NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > We wtorek Zbigniew Rau spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem Ukraina
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.02.2022 20:00

We wtorek Zbigniew Rau spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem Ukraina

We wtorek szef polskiego MSZ uda się ze specjalną wizytą do Moskwy
VALENTYN OGIRENKO/AFP/East News

Już we wtorek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Zbigniew Rau pojedzie do Moskwy, by poruszyć kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa tematy. Niedawno MSZ ostrzegło Polaków przed podróżami za wschodnią granicę, a spotkanie ministra z politykami z Rosji poprzedziła wizyta na Ukrainie i poznanie stanowiska m.in. Wołodymyra Zełenskiego.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził, że we wtorek Zbigniew Rau uda się z wizytą dyplomatyczną do Moskwy. Spotkanie szefa polskiego ministerstwa spraw zagranicznych jest ściśle związany z kryzysową sytuacją w Ukrainie.

- Rozmowy będą koncentrowały się na wzmocnieniu współpracy OBWE z Federacją Rosyjską, w tym także na dążeniach do stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa i łagodzenia napięć na obszarze OBWE - poinformował Łukasz Jasina.

Zbigniew Rau jedzie do Moskwy, jednym z tematów widmo konfliktu zbrojnego na Ukrainie

Sytuacja za wschodnią granica Polski staje się coraz bardziej napięta. Ruchy ze strony Rosji sprawiły, iż Stany Zjednoczone zapowiedziały wysłanie do Polski kolejnych żołnierzy mających pomóc w opanowaniu sytuacji w sojuszniczym kraju NATO.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Szef brytyjskiego MON wprost stwierdził, że po jednej decyzji Władimira Putina bomby mogą zacząć spadać już po kilku minutach. Wizyta Zbigniewa Raua w Moskwie ma złagodzić nieco rosyjski ton.

Szef polskiego MSZ nie spotka się jednak z samym Władimirem Putinem. - Głównym punktem wizyty szefa polskiej dyplomacji będzie spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem - wyjaśnił rzecznik resortu.

Paweł Jasina dodał, że wraz ze Zbigniewem Rauem, który udaje się do Moskwy jako obecnie urzędujący przewodniczący OBWE, ze Siergiejem Ławrowem spotka się również jego Specjalny Przedstawiciel na Ukrainie i w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, ambasador Mikko Kinnunen. - Ministrowie podniosą również wybrane kwestie dwustronne - dodał rzecznik MSZ.

Wcześniej polski dyplomata spotkał się z prezydentem Ukrainy

Jeszcze przed wtorkową wyprawą do Moskwy Zbigniew Rau odbył kluczowe rozmowy z ukraińskimi przedstawicielami. 11 lutego minister spraw zagranicznych odwiedził wschodnią Ukrainę, gdzie zapoznał się z "panującą sytuacją humanitarną i bezpieczeństwa na terenach dotkniętych konfliktem".

W spotkaniu z polskim ministrem wziął udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Dmytro Kułeba (minister spraw zagranicznych) i Iryna Wereszczuk ( minister ds. reintegracji Terytoriów Tymczasowo Okupowanych).

MSZ odradza podróż na zagrożone tereny

W sobotę w serwisie goniec.pl informowaliśmy o pilnym komunikacie MSZ dotyczącym wyjazdów do Ukrainy. Resort jednoznacznie odradził wszystkie podróże, które nie są konieczne.

Ministerstwo ostrzegło Polaków, że w dwóch obwodach: donieckim i ługańskim, obywatele RP nie mogą liczyć nawet na pomoc konsularną. Wskazano jednocześnie, że przebywający obecnie tam Polacy mogą zostać w trybie natychmiastowym zmuszeni do opuszczenia miejsc swoich pobytów, a dostęp do kont bankowych i kart płatniczych może zostać całkowicie zablokowany.

- MSZ wzywa obywateli RP, aby natychmiast opuścili pozostające poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia - czytamy w specjalnym ostrzeżeniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: msz.gov.pl