Sanepid w Limanowej pilnie poszukuje mieszkańców, którzy przyjmowali komunię w parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu. W trakcie mszy wierni mogli zarazić się koronawirusem.Oficjalny komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie rządowej gov.pl. Sanepid apeluje o ostrożność i uważne obserwowanie stanu zdrowia.
Ogromny błąd rządowego systemu. Polki i Polacy otrzymują automatyczny telefon lub sms z fałszywą informacją. Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalny komunikat. Prosi o to, by część osób zignorowała komunikat o przedłużeniu kwarantanny.GIS wydał w niedzielę specjalny komunikat. Powodem były fałszywe telefony otrzymywane przez osoby kończące kwarantannę.Nie wszyscy przebywający obecnie w kwarantannie otrzymają telefony od systemu, które należy zignorować. Chodzi o osoby, których obowiązek izolacji skończył się 5 lub 6 listopada.
Zła sytuacja w opolskich szkołach. W stolicy województwa w wyniku stwierdzenia zakażenia koronawirusem skierowano na kwarantannę ponad 400 uczniów i 3 nauczycieli z pięciu szkół. Optymistycznie nie przedstawiają się także dane płynące z innych części kraju.Pandemia koronawirusa z dnia na dzień coraz bardziej daje nam się we znaki. Tylko dziś odnotowano prawie 16 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Powracają więc pytania o powrót do nauki stacjonarnej, zwłaszcza, że coraz więcej szkół przechodzi na taki właśnie tryb nauczania.
Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Jednak władze czekają jeszcze na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA). Dotychczas Unia Europejska nie zatwierdziła leków, które mają zwalczać chorobę.Szef rządu przekazał przełomowe wieści w trakcie piątkowej konferencji prasowej. W Polsce czwarta fala pandemii rozpędza się, co potwierdzają najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, o których pisaliśmy w tym artykule.
Ewentualne ponowne wprowadzenie obostrzeń będzie przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (RZZK). Odbędzie się ono już w piątek, 5 listopada. Potwierdził to Adam Niedzielski. Minister zdrowia jest zaniepokojony skokiem zakażeń koronawirusem.Już 5 listopada Polacy dowiedzieć mogą się, że obostrzenia wracają. Adam Niedzielski na konferencji prasowej podkreślił, że to właśnie w piątek Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie dyskutował na temat dalszych kroków, jakie powinna w obliczu pandemii podjąć Rada Ministrów.W czwartek, 4 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dzień później doszło do kolejnego wzrostu. Sytuacja poważnie niepokoi Adama Niedzielskiego.
Minister zdrowia poinformował, że minionej doby odnotowano 15 900 nowych przypadków koronawirusa. To nowy rekord w trakcie czwartej fali pandemii. Szczegółowe dane zostaną zaprezentowane o godz. 10:30. Wówczas Ministerstwo Zdrowia publikuje raport z podziałem na województwa.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 515 nowych przypadkach koronawirusa. Walkę z COVID-19 przegrało 250 osób.Czwarta fala pandemii przyspiesza. W przeciągu tygodnia liczba nowych infekcji wzrosła o kilkadziesiąt procent.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, przekazał najnowsze dane dotyczące zachorowań w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. Przedstawiciel resortu zdradził, że dzisiaj służby odnotowały o kilka tysięcy przypadków koronawirusa więcej niż wczoraj.Te dane są niepełne. Szczegółowy raport na temat dziennego przyrostu infekcji i zgonów z podziałem na województwa zostanie opublikowany o godz. 10:30.
Pogarsza się sytuacja covidowa w całym kraju. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na gwałtowny wzrost zakażeń, rozważając wprowadzenie nowych obostrzeń. Wiceminister Waldemar Kraska ogłasza więc, że najbliższych dniach okaże się, czy wprowadzone zostaną nowe zasady sanitarne.Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był dziś gościem Radiowej Jedynki. Tematem rozmowy była oczywiście czwarta fala pandemii koronawirusa, a co za tym idzie, także i potencjalne obostrzenia. Polityk przyznał, że drastyczne decyzje mogą zapaść w najbliższych dniach.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie systemu automatycznych skierowań na trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Już od 2 listopada 2021 roku przypominającą dawkę preparatu będą mogły przyjąć wszystkie pełnoletnie osoby, które będą spełniały określone wytyczne. Skierowanie na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 otrzymają wszyscy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia i ostatnią dawkę preparatu przyjęli co najmniej sześć miesięcy wcześniej. – Mamy stuprocentową pewność, że trzecia dawka podnosi odporność organizmu, która obniża się po pół roku od pełnego zaszczepienia, a z drugiej strony jej podanie jest też bezpieczne – podkreślił w komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rząd, choć wstrzymuje się przed wprowadzaniem nowych restrykcji, ma przygotowany wstępny plan na przywrócenie niektórych pandemicznych obostrzeń. Wraz ze wzrastającą czwartą falą koronawirusa mają powrócić limity osób w niektórych miejscach. Stanie się to jednak dopiero, gdy nie zadziałają liczne apele o przestrzeganie obowiązujących zasad i szczepienie się.Mimo iż Rada Medyczna przy premierze od jakiegoś czasu rekomenduje wprowadzanie nowych obostrzeń, rząd Mateusza Morawieckiego rękami i nogami się przed tym broni. Wciąż powtarzane są apele i prośby o stosowanie się do już obowiązujących zasad, które nie trafiają jednak do wyobraźni znacznej części społeczeństwa.Choć póki co żadne decyzje nie zostały podjęte, Rada Ministrów ma mieć przygotowany wstępny plan awaryjny. O tym, czy zostanie on wprowadzony zdecyduje nie tylko liczba zakażeń, ale i hospitalizacji, które ostatnio także przyspieszyły.
Adam Niedzielski przekazał w najnowszym wywiadzie niepokojące informacje na temat pandemii koronawirusa. Najnowsze prognozy resortu zdrowia mówią nawet o 40 tysiącach przypadków zakażenia COVID-19 dziennie. Apogeum czwartej fali ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia.Czwarta fala pandemii koronawirusa z dnia na dzień się rozpędza. Coraz częściej w mediach wypowiadają się eksperci, mówiący o tym, że sytuacja wymyka się spod kontroli i apelujący o wprowadzenie nowych obostrzeń. Zdaje się, że wkrótce ich głos może zostać wysłuchany, bo prognozy Ministerstwa Zdrowia rysują coraz czarniejsze scenariusze.
Grupa antyszczepionkowców weszła na teren jednego z wrocławskich cmentarzy i rozpoczęła demonstracje przeciwko wprowadzanym obostrzeniom epidemicznym i szczepionkom. Organizatorzy protestu próbowali zniechęcać mieszkańców Wrocławia do korzystania z możliwości przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 w mobilnym punkt szczepień. Na miejscu interweniowali policjanci.- Protestujemy, aby przedstawić nowy rządowy program "dołącz do rodziny" i upamiętniamy 200 tys. nadprogramowych ofiar złej polityki rządu i szczepień - tłumaczyła Daria Koligot, jedna z organizatorek protestu, cytowana przez redakcję serwisu fakt.pl.
- Szpitale tymczasowe już są systematycznie uruchamiane - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" Adam Niedzielski. Minister zdrowia nie ukrywał, że pod koniec października poziom dziennych zakażeń koronawirusa był wyższy, niż przewidywał resort. Szacunki na szczyt IV fali nie są optymistyczne. Minister Niedzielski ujawnił, że eksperci przewidują nawet 40 tys. nowych przypadków na każde 24 godziny.Szczere słowa Adama Niedzielskiego na temat sytuacji pandemicznej w Polsce usłyszało wielu Polaków. Ministerstwo Zdrowia szykuje się na najczarniejszy scenariusz i już teraz rozpoczęto otwieranie szpitali tymczasowych. - Szpital Narodowy jest już bardzo realną opcją - powiedział dla "Faktu" szef resortu zdrowia. Prognozy dotyczące tego, ile nowych przypadków zakażeń będzie wykrywanych już niedługo, nie jest optymistyczne.
Niewiarygodne sceny w jednym z kościołów w Lakewood w Stanach Zjednoczonych. Wierny, który nie zastosował się do obostrzeń sanitarnych i został upomniany przez odprawiającego mszę księdza, chciał uderzyć kapłana. Wtedy na pomoc duchownemu ruszyli inni parafianie, w wyniku czego przed ołtarzem wybuchła poważna bójka.Nietypowa sytuacja miała miejsce 24 października w parafii St. Frances Cabrini w Lakewood w stanie Waszyngton. Najprawdopodobniej do dziś sprawą żyliby jedynie mieszkańcy miasteczka, gdyby nie fakt, że zajście nagrano, a następnie udostępniono na Twitterze, gdzie bije rekordy popularności.
Policja nie próżnuje w długi weekend i z zaangażowaniem kontroluje miejsca, gdzie należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Tylko na Podkarpaciu w ciągu doby wystawiono 115 mandatów, skierowano też 9 wniosków o ukaranie do sądu.Długi weekend to czas, gdy policja ma ręce pełne roboty. Funkcjonariusze kontrolują kierowców, aby ci bezpiecznie dotarli do celu, ale także sprawdzają, czy przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego w kościołach, sklepach czy transporcie zbiorowym. Czujność mundurowych zdołali już odczuć mieszkańcy Podkarpacia, gdzie posypały się mandaty za łamanie pandemicznych nakazów.
Policja przypomina, by podczas wizyt na cmentarzach stosować się do obowiązujących restrykcji pandemicznych. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na zasłanianie nosa i ust oraz zachowywanie dystansu podczas długiego weekendu, kiedy ruszymy na groby bliskich. Tym, którzy zignorują nakazy, grozi kara w wysokości nawet 500 złotych.Ministerstwo Zdrowia codziennie przekazuje niepokojące statystyki dotyczące zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Sytuacja epidemiczna, choć zła, nie skłoniła jednak władz do zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. Zamiast tego, pojawiły się liczne apele o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Co więcej, zapowiedziano ich surowsze egzekwowanie.
Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie, które przedłuża aktualne obostrzenia do 30 listopada. Dokument wchodzi w życie dziś i zakłada m.in. konieczność noszenia maseczek w komunikacji miejskiej, sklepach i kościołach, a także obwoiązek utrzymania dystansu między pieszymi, z wyjątkiem dzieci i rodziców oraz osób wspólnie zamieszkujących.Aktualna sytuacja covidowa nie napawa optymizmem. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych, a także hospitalizowanych i podłączonych pod respiratory. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek luzowaniu obostrzeń, co więcej, coraz częściej pojawiają się głosy eksperckie domagające się wprowadzenia nowych ograniczeń. Póki co Rada Ministrów zdecydowała się jednak na asekuracyjne przedłużenie obowiązujących nakazów i zakazów.
Lockdown dla niezaszczepionych? Niektóre formy takiego rozwiązania są poważnie dyskutowane podczas spotkań Rady Medycznej przy premierze. Profesor Anna Piekarska, która jest jedną z doradczyń premiera i ministra zdrowia, uważa, że takie rozwiązanie może okazać się konieczne. Ekspertka zaznaczyła, że podstawą jest egzekwowanie obowiązujących już przepisów. To powinien być klucz do powstrzymania zakażeń. Czy takie działanie jest jednak możliwe?
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zabrał głos w sprawie coraz bardziej niepokojącej sytuacji epidemicznej w Polsce. Jego zdaniem dane przekazywane przez resort w oficjalnych komunikatach nie odzwierciedlają realnej skali pandemii.Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9798 nowych przypadkach koronawirusa. Jednak Kraska ostrzega, że te wyliczenia mogą być nieprecyzyjne.
Wrocławskie władze wychodzą naprzeciw mieszkańcom, który jeszcze nie zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. W długi weekend przy największych nekropoliach stanie "szczepciobus", w którym bez uprzedniej rejestracji będzie można przyjąć preparat firmy Johnson&Johnson lub Pfizer.Rozpoczynający się dziś długi świąteczny weekend to czas, w którym wielu z nas ruszy na rodzinne groby. Nekropolie w największych polskich miastach będą oblegane przez tłumy ludzi, z czego sprawę zdaje sobie Ministerstwo Zdrowia, apelujące o zakładanie maseczek na cmentarzach. Jednocześnie wciąż przypomina się o szczepieniach, które są skuteczną bronią w walce z atakującym ponownie koronawirusem.O stałej potrzebie zachęcania Polaków do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19 nie zapominają także lokalne władze. We Wrocławiu postanowiono więc wykorzystać fakt, że Polacy licznie odwiedzą swoich zmarłych bliskich i połączyć świętowanie z akcją szczepień.
Ministerstwo Zdrowia nie zamierza dłużej apelować do rozsądku Polaków i podejmuje poważne kroki wobec tych, którzy nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego. W galeriach handlowych mają wkrótce pojawić się funkcjonariusze policji, którzy będą wystawiać mandaty osobom niezasłaniającym nosa i ust.Czwarta fala pandemii nie chce zwolnić. Codzienne dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia pokazują na wyraźny trend wzrostowy w ilości zakażeń koronawirusem. Rząd chce jednak zrobić wszystko, by uniknąć lockdownu, który byłby zabójczy dla gospodarki i wciąż apeluje do Polaków o przestrzeganie już obowiązujących obostrzeń.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że każdy, kto planuje wizytę na cmentarzu z okazji Wszystkich Świętych powinien zadbać o bezpieczeństwo innych. W związku z tym przychylił się od apelu ministra zdrowia i poprosił o noszenie maseczek na cmentarzach. Zwrócił uwagę, że identyczne zasady obowiązują w kościołach.Wszystkich Świętych w dobie czwartej fali pandemii wymaga od społeczeństwa dużej dyscypliny. Wydłużony weekend daje szanse na rozładowanie ruchu na cmentarzach, ale rządzący i służby porządkowe i tak spodziewają się tłumów przy grobach. Tym bardziej, że w ubiegłym roku cmentarze były zamknięte 1 listopada.
Prof. Krzysztof Simon z Rady Medycznej twierdzi, że dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych trzeba wprowadzić jeszcze przed Wszystkich Świętych. Jego zdaniem do wejścia np. do restauracji powinien uprawniać tylko certyfikat covidowy - zwłaszcza w tych regionach, w których sytuacja epidemiczna jest najbardziej niepokojąca. Rada Medyczna ma w planach także nową rekomendację.Czwarta fala pandemii rozpędza się. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8378 nowych przypadkach koronawirusa. To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w trakcie czwartej fali pandemii.
Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny skomentował sytuację epidemiczną w Polsce, która pogarsza się z każdym dniem. Szef resortu zaznaczył, że dodatkowe obostrzenia będą wprowadzane w ostatniej kolejności i zaapelował o noszenie maseczek na cmentarzach. Obecnie działania resortu koncentrują się na poszerzaniu bazy łóżkowej, aby uniknąć konieczności relokowania pacjentów z obszarów najbardziej zagrożonych.“Eksplozja pandemii”, o której mówił Adam Niedzielski, staje się faktem - dzisiaj Ministerstwo Zdrowia odnotowało najwięcej nowych przypadków od 28 kwietnia 2021 r. W ciągu doby SARS-CoV-2 potwierdzono u 8361 osób.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie padł rekord dobowej liczby zakażeń w trakcie czwartej fali pandemii. Nowych przypadków koronawirusa ma być ponad 7 tys.Do najnowszych danych na temat zakażeń dotarli dziennikarze RMF FM. Wyliczenia są nieoficjalne.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska udzielił wywiadu dla Polskiego Radia. Polityk przypominał o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń. Jak zapowiedział, wciąż należy myć ręce i zachowywać dystans. Niepokojące słowa padły natomiast w kontekście nakazu noszenia maseczek.Waldemar Kraska był w poniedziałek gościem Programu 1 Polskiego Radia. Wiceminister zdrowia pytany był o kwestie związane z pandemią koronawirusa. Polityk potwierdził, że sytuacja w kraju nie jest obecnie dobra i będzie się pogarszać. Mówił także, co w związku z obecnością COVID-19 czeka nas w przyszłości.
Znane są już najnowsze dane dotyczące trybu pracy polskich szkół. W poniedziałek 25 października opublikowało je Ministerstwo Edukacji i Nauki. Szkoły podstawowe w największym stopniu musiały przejść na nauczanie zdalne z racji pandemii koronawirusa.Resort kierowany przez Przemysława Czarnka publikuje raporty dotyczące tego, w jakich trybach pracują poszczególne placówki na terenie całego kraju. Kuratorzy Oświaty zbierają informacje od dyrektorów, urzędnicy w resorcie edukacji je zliczają.Najwięcej placówek pracujących w trybie zdalnych to szkoły podstawowe. Nie jest to jednak liczba wskazująca na ponowne zagrożenie, że uczniowie w całej Polsce zamiast w ławkach szkolnych zasiądą przed komputerami w swoich domach.