Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał już prognozy długoterminowe dotyczące przełomu października i listopada. Wiadomo zatem, jakiej pogody możemy się spodziewać w dzień Wszystkich Świętych. Ta może zaskoczyć mieszkańców niektórych regionów. Już wszystko stało się jasne.
Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed silnym wiatrem, które dotyczą niemal całego kraju. Miejscami porywy mogą sięgać prędkość nawet do 115 km/h. Spadnie również dużo deszczu, a w niektórych regionach także śnieg. Polacy muszą mieć się na baczności.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, które mają wystąpić w Polsce w nadchodzący weekend. Silne wiatry, intensywne opady deszczu oraz burze mogą wystąpić na przeważającej części kraju, co stwarza ryzyko nie tylko dla infrastruktury, ale także zdrowia i życia mieszkańców.
Choć do kalendarzowej zimy jeszcze sporo czasu, to już pojawiają się pierwsze prognozy na okres od listopada do lutego. O taką pokusił się właśnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który szczegółowo przedstawił, jakie zawirowania pogodowe mogą nas spotkać w ciągu najbliższych czterech miesięcy.
Meteorolodzy ostrzegają, że niebawem Polska znajdzie się pod wpływem deszczonośnego niżu Helma, który przywędruje nad Wisłę znad Wielkiej Brytanii. W konsekwencji przez kraj przetoczy się fala opadów, ale to nie wszystko. Synoptycy nie pozostawiają żadnych złudzeń.
Fani wyjątkowych zjawisk atmosferycznych i pogodowych już dzisiejszej nocy będą zacierać ręce. Eksperci prognozują, że nad Polską zabłyśnie zorza polarna, którą bez problemu będzie można zaobserwować na bezchmurnym niebie.
Czwartek to kolejny dzień, w którym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Wciąż największym zagrożeniem jest bardzo silny wiatr. Wydano ostrzeżenia dla kilku regionów Polski. Na Bałtyku eksperci prognozują sztorm nawet do 9 w skali Beauforta.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne ostrzeżenia przed silnym wiatrem w wielu regionach Polski. Wszystko za sprawą huraganu Kirk, który zbliżył się do Europy. “Możliwe jest zrywanie dachów z budynków” - czytamy w komunikacie.
Niespokojna aura zbliża się do Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnie niebezpiecznym wiatrem, którego porywy mogą sięgać dziś nawet do 85 km/h. Wiadomo, które regiony będą najbardziej zagrożone.
Niespokojna aura zbliża się do Polski. Nad Europę nadciąga huragan Kirk, który może przynieść ze sobą bardzo silne podmuchy wiatru. Eksperci z IMGW ostrzegają - w górach możliwe porywy nawet do 110 km/h. Taka będzie pogoda w najbliższych dniach.
Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza - pochmurne niebo, opady deszczu i silne powiewy wiatru to aura, jaka będzie nam towarzyszyć przez cały weekend. Sytuacja ma się zmienić już we wtorek, kiedy do Polski napłynie cieplejsze powietrze. W niektórych regionach kraju termometry pokażą nawet ponad 20 stopni Celsjusza.
Choć do zimy mamy jeszcze ponad dwa miesiące, to wielu ludzi już wybiega myślami do tego z reguły mroźnego okresu. W rozeznaniu pomogą im prognozy długoterminowe przygotowane przez IMGW. Instytut wyliczył właśnie jakich temperatur i zjawisk meteorologicznych możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.
Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza i wygląda na to, że może być tylko gorzej. Wszystko za sprawą nowego niżu genueńskiego, który powoduje silne ulewy i znaczne ochłodzenie. Meteorolodzy ostrzegają, że może dojść nawet do lokalnych podtopień. Warto zatem zaopatrzyć się w parasole oraz kurtki i przygotować na załamanie pogody.
Pogoda w ostatnich dniach nie rozpieszcza. Polska znalazła się pod wpływem niżu Dagmar, który dotarł do naszego kraju znad Niemiec. Prognozy ekspertów nie są optymistyczne. W najbliższych dniach prawdopodobnie nie będziemy rozstawać się z parasolami.
Nadszedł październik, a wraz z nim zauważalnie popsuła się pogoda. Czy jest szansa, aby w najbliższym czasie nad Polskę zawitały jeszcze słoneczne dni? Okazuje się, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie ma dobrych wieści.
Znaczne ochłodzenie i spadek temperatur, jaki nastąpił w ostatnich dniach, utrzyma się przez najbliższe tygodnie. Do Polski za sprawą niżu Dagmar wkracza prawdziwa jesień. Długoterminowe prognozy mogą jednak zaskoczyć. Synoptycy przewidują, jakiej aury należy spodziewać się w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek.
Za nami początek astronomicznej jesieni, a niektórzy już wybiegają myślami do świąt Bożego Narodzenia. Naprzeciw wychodzą im synoptycy, którzy przygotowali pierwsze prognozy długoterminowe na grudzień. Przewidywania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą zaskoczyć. Czy święta będą białe?
Zdecydowanie chłodniejsza aura dotarła już do Polski. Arktyczne powietrze, jakie napłynęło w ostatnich dniach do naszego kraju, przyniosło ze sobą znaczne ochłodzenie i spadek temperatur. Synoptycy prognozują już nocne i poranne przymrozki. Termometry wskazały w ostatnich godzinach nawet -4 stopnie Celsjusza. Takie będą najbliższe dni.
Za nami pierwsze przymrozki, co tylko dowodzi drastycznej zmiany pogody w Polsce. Do kraju zbliża się chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, która przynosi ze sobą widoczny spadek temperatury. Nowa prognoza IMGW nie pozostawia żadnych wątpliwości. Na termometrach zobaczyliśmy już nawet 4 kreski na minusie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, który ogarnie większość Europy. W związku z tym odczuwalne będzie chłodniejsze, polarne powietrze, a termometry wskażą niższe temperatury. Już dziś w niektórych regionach kraju spadł pierwszy, jesienny śnieg.
Niebezpieczna sytuacja pogodowa w wielu regionach Polski, pojawił się alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek wiadomości SMS z ostrzeżeniami zostały rozesłane do odbiorców sieci komórkowych na terenie dwóch województw. Wszystko ze względu na silny wiatr, którego apogeum miało nastąpić w nocy z piątku na sobotę. Okazuje się, że kolejne dni będą równie trudne.
Mieszkańcy trzech województw powinni otrzymać już pilne wiadomości od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z silnym wiatrem i możliwymi przerwami w dostawie prądu wydany został alert. Ostrzeżenie obowiązywać będzie w czwartek 26 września i utrzymane zostanie w nocy z czwartku na piątek, 27 września.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w środę 25 września ostrzeżenia przed burzami. Dotyczą zwłaszcza tych konkretnych regionów kraju. Jego mieszkańcy powinni przygotować się na gwałtowną zmianę pogody. Co ciekawe, synoptycy prognozują również miejscami opady śniegu i prawdziwy mróz. Takie będą najbliższe godziny.
Do Polski zmierza niż Brigitta, a jego skutki będą odczuwalne w całym kraju. Jak wynika z prognozy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, drastyczną zmianę pogody odczujemy już w najbliższy weekend. Czekają nas pochmurne i deszczowe dni, a do tego dojdą także ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
Początek jesieni w Polsce kompletnie nie zapowiada tego, co przyjdzie do nas za chwilę – wysokie temperatury już niedługo pozostaną jedynie wspomnieniem. Jak wynika z prognozy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, drastyczną zmianę pogody odczujemy w najbliższy weekend. Termometry wskażą wtedy poniżej 10 st. C, a w górach nawet w okolicach “zera”.
Dramatyczne doniesienia z województwa lubuskiego, gdzie dotarła fala kulminacyjna. W poniedziałek sytuacja powodziowa jest tam najtrudniejsza, konieczne było zarządzenie ewakuacji kilku wsi. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan alarmowy jest obecnie przekroczony na 25 stacjach hydrologicznych.
Powódź w Polsce przyniosła prawdziwe spustoszenie, a mieszkańcy wielu regionów wciąż nie mogą odetchnąć z ulgą. Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o utrzymaniu alertów hydrologicznych.
Ulewy przynoszą katastrofalne skutki w kolejnych miejscowościach. Władze gmin zwołują sztaby kryzysowe, podejmowane są decyzje o ewakuacji mieszkańców. Alarm powodziowy został właśnie ogłoszony w Zebrzydowicach (woj. śląskie), gdzie doszło do lokalnych podtopień. W sieci zaroiło się od dramatycznych zdjęć i nagrań, strażacy wystosowali pilny apel do mieszkańców.