Antycyklon Hazal nad Polską. Możliwy nawet dwucyfrowy mróz, na wiosnę trzeba jeszcze poczekać
Złe wiadomości dla wszystkich tych, którzy liczą na szybki powrót wiosny. Koniec lutego i pierwsze dni marca upłyną nam pod znakiem wyżowej pogody, za którą odpowiadać będzie antycyklon Hazal. Z tego powodu na początku tygodnia mocno odczujemy napływające z północy chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Niewykluczone też, że na termometrach ujrzymy wówczas nawet dwucyfrowy mróz.
Antycyklon Hazal kształtuje pogodę w Poslce
Niech nie zmyli nikogo wdzięcznie brzmiąca nazwa nadciągającego nad Polskę antycyklonu. Hazal pokrzyżuje plany miłośnikom ciepła i aktywności na świeżym powietrzu. Będzie bowiem naprawdę chłodno i nie zawsze pogodnie.
Jak podaje serwis fanipogody.pl, w ostatnie dni lutego na barometrach ujrzymy ponad 1030 hPa na poziomie morza. Wysokie ciśnienie nie będzie jednak jednoznaczne z przejaśnieniami, na które tak bardzo wszyscy czekamy.
Chłodne powitanie z marcem
Już sam początek tygodnia przyniesie duży zawód. Zarówno dni, jak i noce będą chłodne, a nawet mroźne. Dlaczego? Z powodu napływającego z północy nad nasz kraj powietrza pochodzenia arktycznego.
- Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. Najwięcej słońca spodziewamy się w zachodniej połowie kraju, a najwięcej chmur w centrum oraz na wschodzie. Miejscami będzie padał śnieg, jednak będą opady to bardzo słabe, wprost symboliczne. Jedynie w wyższych partiach Karpat może spaść około 3-4 cm śniegu - przekazał Michał Ogrodnik z IMGW.
Jak dodał synoptyk, maksymalna temperatura wyniesie od -2 st. Celsjusza na wschodzie, przez ok. 1-2 st. Celsjusza w centrum, po 3-4 st. Celsjusza na zachodzie. Jeszcze chłodniej będzie zaś w górach: na Podhalu -4 st. Celsjusza, a w Kotlinach Sudeckich -1 st. Celsjusza.
Przed nami mroźna noc
W nocy więcej rozpogodzeń i pogodnego, bezchmurnego nieba wypatrywać mogą jedynie mieszkańcy północnej połowy kraju. Na południu natomiast zachmurzenie będzie umiarkowane, do dużego na Podkarpaciu i w Kotlinach Sudeckich, gdzie możliwy będzie także słaby opad śniegu.
Jeśli chodzi o temperaturę, ta minimalnie spadnie do -12 st. Celsjusza na Podhalu, od -10 do -8 st. Celsjusza na północy, od -8 do -6 st. Celsjusza w centrum, ok. -6 st. Celsjusza a południu i -5 st. Celsjusza na zachodzie. Najcieplej nad samym morzem, tam “zaledwie” -2 st. Celsjusza.
Kierowcy proszeni są o ostrożną jazdę, gdyż słabemu wiatrowi, zwłaszcza na północy, mogą towarzyszyć mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .
Źródło: Interia, Fani Pogody