Goniec.pl

imgw

Wichura zawita do Polski. W piątek wielkie i niebezpieczne przetasowanie pogodowe

14 Lutego 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Na pogodowym horyzoncie pojawiły się wichury. IMGW wydało pilne ostrzeżenia, w tym te czerwone. Synoptycy nie ukrywają, że porywy będą wręcz niebezpieczne. Drastyczna zmiana pogody rozpocznie się w piątek. Wiemy, gdzie będzie wiać najsilniej.

Prognoza pogody: do Polski nadciąga wichura

Po ataku zimy Polacy przygotować muszą się na kolejną pogodową rewolucję. Do kraju nadciąga niebezpieczny układ niżowy. Przyniesie ze sobą niewiarygodną wręcz wichurę.

- Rozpoczynający się tydzień przyniesie lekkie ocieplenie, na zachodzie kraju maksymalnie do około 10°C. Mróz utrzyma się nocami tylko na wschodzie oraz w obszarach podgórskich. Przeważać będzie duże zachmurzenie z okresowymi opadami deszczu lub mżawki — poinformowało IMGW w prognozie pogody na ten tydzień.

Niemniej już we wtorek 14 lutego synoptycy IMGW zdecydowali się wydać pilny komunikat. Dotyczy on tego, co zacznie się w piątek. Wichura dotrze do kraju i już teraz pewne jest, że wydane zostaną wszystkie stopnie alertów pogodowych.

Cyklon przyniesie ze sobą silny wiatr. Wtedy "dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niżowego". Deszcz to najmilsza z rzeczy, jakie nas czeka.

Silny i niebezpieczny wiatr, to nie żarty

W piątek układ niżowy przyniesie ze sobą chłodny front atmosferyczny. IMGW podkreśla, że to nie koniec złych informacji pogodowych. W nocy z piątku na sobotę nad Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów.

To zaowocuje mocniejszymi opadami, a nawet burzami. Najgorszy będzie jednak wiatr. Przetasowanie pogodowe nad Morzem Bałtyckim i Skandynawią sprawi, że do Polski zawita "bardzo silny i niebezpieczny wiatr".

- Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać 120 km/h, w głębi lądu około 80-90 km/h. Na Bałtyku spodziewamy się silnego sztormu. W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich — alarmuje IMGW.

Będą wydane czerwone alerty

IMGW wprost ostrzega przed silnym wiatrem. Chociaż jest jeszcze zbyt wcześnie, by wydać ostrzeżenia, to już teraz wiadomo, jakie rejony kraju zostaną dotknięte przez wichurę najmocniej.

Mieszkańcy regionów nadmorskich muszą przygotować się na fakt, iż piątek i sobota będą dla nich trudne. Meteorolodzy wskazują, że to właśnie tam będą obowiązywać czerwone alerty III stopnia. Średnia prędkość wiatru będzie oscylować w okolicy 100 km/h.

Pomarańczowe alerty, a więc ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem, obowiązywać będą w pasie od Szczecina do Elbląga, a dalej przez Grudziądz, Olsztyn, Włocławek, Warszawę, Lublin, Kielce. Pomarańczowe alerty obowiązywać będą również w Bielsko-Białej, Nowym Sączu, czy Rzeszowie.

Najsłabsze porywy wiatru, ale nadal mające gwałtowny i niebezpieczny charakter, odnotowane zostaną w regionie od Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania aż do Wałbrzycha, Opola i Łodzi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Policjant na służbie odebrał telefon. Po chwili rzucił słuchawką i wybiegł

  • "Kuchenne rewolucje" zniszczyły jej życie. Ujawniła prawdę o programie

  • Czas tylko do jutra. Klienci szturmują Biedronki, tego jeszcze nie było

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]