Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Stany alarmowe w wielu miejscach Polski. Najgorzej jest w trzech województwach
Jakub Franek
Jakub Franek 24.12.2022 11:56

Stany alarmowe w wielu miejscach Polski. Najgorzej jest w trzech województwach

IMGWAlert
twitter.com/@IMGWmeteo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega — w wyniku roztopów rzeki przekroczyły stany alarmowe. Najgorsza sytuacja jest w województwach: śląskim, opolskim i lubelskim. Sytuacja pogarsza się również pod Wrocławiem.

IMGW — te rzeki mogą spowodować podtopienia

Ocieplająca się temperatura powietrza i roztopy powodują lokalne podniesienie się poziomu wód. W związku z tym poziom wody w zbiornikach wodnych gwałtownie wzrasta, co może powodować podtopienia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące wezbrania rzek.

Szczególnie narażona jest południowa część Polski. Już wcześniej odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych na Pszczynce i na Brynicy. Ostrzeżenia teraz obejmują również zlewnie rzek: Pilicy, Bierawki, Małej Wisły, Przemszy, Soły, Górnej Odry, Czadeczki, Olzy i Kłodnicy, z czego większość z nich ma prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia na poziomie 95%.

Wrocławskie biuro IMGW przestrzega również przed dużym prawdopodobieństwem podtopień w województwie opolskim. Szczególne zagrożenie występuje przy Odrze i jej zlewniach, a także przy zlewniach rzeki Stobrawa. Jednocześnie w okolicach samego Wrocławia jest wysokie prawdopodobieństwo wezbrania poziomu wód w Ślęży Górnej.

W lubuskim ogłoszono zagrożenie przy korycie Huczwy, gdzie występuje gwałtowny wzrost poziomu rzeki w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych. Podobnie stan alarmowy utrzymuje się na Podlasiu, przy Narwii i dopływającej do niej rzekach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: interia.pl/meteo.imgw.pl