Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) PIOTR PIWOWARSKI/East News

IMGW wydało alerty I i II stopnia. Trzeba uważać, będzie ślisko i zimno, pojawią się zamiecie śnieżne

19 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

IMGW ostrzega, że chociaż siarczysty mróz odpuszcza, to nadal trzeba uważać. Meteorolodzy utrzymują szereg alertów, a ten dotyczący marznących opadów obejmuje praktycznie pół kraju. Poniedziałkowa prognoza pogody to jednak także zamiecie i zawieje śnieżne oraz silny wiatr.

IMGW alarmuje, że prognoza pogody nie pozwala na błogi relaks i zapomnienie o troskach. Marznące opady realnie wpłyną na poziom bezpieczeństwa. Trzeba uważać nie tylko na to.

Chociaż siarczysty mróz powoli daje za wygraną, a za nami jedna z najzimniejszych nocy tej zimy, to IMGW wskazuje, że nie należy chować ciepłych ubrań do szafy. Nadal obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia. Alerty objęły praktycznie cały kraj, ale zagrożenia dotykające poszczególnych mieszkańców Polski są różne.

O godzinie 9 przestają być ważne ostrzeżenia I stopnia przed mrozem. Alerty objęły wschodnią część kraju. Prognoza pogody na poniedziałek uwagę zwraca na zachodnią i południową część kraju.

IMGW wydało alerty, chodzi o marznące opady

IMGW wskazuje, że poniedziałek powinien upłynąć na szczególnej uwadze w stosunku do tego, co dzieje się pod kołami samochodów i stopami pieszych. Zrobi się ślisko, a przez to bardzo niebezpiecznie.

Od zachodniej granicy aż do linii na wysokości powiatów: nowodworskiego, grudziądzkiego, przez powiaty włocławski, turecki, kluczborski, a kończąc na powiatach oleskim i strzeleckim obowiązują alerty IMGW przed marznącymi opadami.

- Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź - czytamy w ostrzeżeniu I stopnia dla Poznania. Alert obowiązuje od godziny 14, a jego ważność kończy się w nocy. W regionach bliżej zachodniej granicy ostrzeżenie znika około godziny 22, a bliżej centralnej części kraju będzie niebezpiecznie aż do północy.

Prognoza pogody na poniedziałek: IMGW wydało szereg alertów
Prognoza pogody na poniedziałek: IMGW wydało szereg alertów

To jednak nie wszystko, o czym alarmuje IMGW. Poniedziałkowa pogoda nie będzie należała do łagodnych. Nadciągające ocieplenie nie zabiera ze sobą zagrożeń związanych ze śniegiem .

Obowiązuje ostrzeżenie II i I stopnia przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi

Co jeszcze czeka nas w prognozie pogody na poniedziałek i w nocy z 19 na 20 grudnia? IMGW nie ma wątpliwości, że pogodowe zawirowania nadal stanowią dla nas zagrożenie.

Przez cały poniedziałek na południu wystąpić mogą zamiecie i zawieje śnieżne . - Prognozowane są zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do około 75 km/h, z południa, miejscami prowadzące to tworzenia się zasp - przekazało IMGW w ostrzeżeniu I stopnia dla powiatu ząbkowickiego.

Niebezpieczniej będzie w rejonie od powiatu lubańskiego, przez Jelenią Górę, Wałbrzych, aż do powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego. Zamiecie i zawieje śnieżne pojawią się również w pasie od Opola przez Gliwice, Bielsko-Białą, Nowy Sącz, aż do Krosna i powiatu bieszczadzkiego.

IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi, wydano zalety I i II stopnia
IMGW ostrzega przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi, wydano zalety I i II stopnia

Alerty przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi obowiązują od czwartej nad ranem w poniedziałek. IMGW prognozuje, że zagrożenie zniknie dopiero około północy lub chwilę przed.

Będzie także wiać. Na południu kraju objętymi alertami przed zamieciami śnieżnymi obowiązuje również ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem. - Lokalnie prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do około 75 km/h, z południa - wskazują meteorolodzy IMGW w alercie dla powiatu karkonoskiego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, imgw

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nowy Targ. Nie żyje 33-latka w ciąży. Mąż kobiety zamieścił w sieci poruszający wpis
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe informacje ws. zaginionego małżeństwa. "Pojechali polską taksówką"
Czytaj więcej >

Wiadomości

TVN stanowczo reaguje na skandaliczne słowa Jarosława Kaczyńskiego. Stacja podjęła ważną decyzję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne słowa na konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przekroczył granicę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]