Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW ostrzega przed siarczystym mrozem. W nocy nawet -22 stopnie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 05.02.2023 15:10

IMGW ostrzega przed siarczystym mrozem. W nocy nawet -22 stopnie

Siarczysty mróz, IMGW wydało ostrzeżenia
Unsplash.com/Kenza Benaouda; imgw

Atak zimy trwa. IMGW wydało alerty przed silnym mrozem. Miejscami termometry wskażą nawet -22 stopnie Celsjusza. Odczucie zimna spotęguje wiejący wiatr. Trzeba się przygotować.

Siarczysty mróz, IMGW wydał ostrzeżenia

Niedziela upłynie pod znakiem śniegu i mrozu. O ile prognoza pogody wskazuje, że opady białego puchu zostały czasowo zawieszone, to niska temperatura nie zniknie.

Co więcej, mieszkańcy południa kraju muszą przygotować się na siarczysty mróz. W dzień termometry pokażą maksymalnie -5 stopni Celsjusza. Będą miejsca, gdzie w ciągu dnia będzie nawet -9 stopni Celsjusza.

Będzie jednak jeszcze zimniej. - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18°C do -15°C, lokalnie -20°C - czytamy w alercie dla powiatu cieszyńskiego.

W regionie Nowego Targu, gdzie w nocy z soboty na niedzielę pod naporem śniegu zawalił się dom, termometry pokażą w nocy nawę -22 stopnie Celsjusza. Alerty IMGW przed silnym mrozem obowiązują do poniedziałku do godziny 10.

Gdzie mróz będzie stanowił zagrożenie? IMGW wydało żółte alerty dla powiatów: żywieckiego, cieszyńskiego, bielskiego, tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego i nowosądeckiego. Ostrzeżenia I stopnia obowiązują od godziny 21 w niedzielę 5 lutego.

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia

Czy zima da za wygraną? Nie. Od poniedziałku 6 lutego nadal towarzyszyć będzie nam śnieg i mróz. Południe kraju przywita nowy tydzień z opadami śniegu. Nie zabraknie jednak słońca, które nie przyniesie jednak ze sobą wiosennej aury. Minimalna temperatura na Podhalu w 6 lutego to mroźne 17 stopni Celsjusza. -9 stopni Celsjusza będzie na wschodzie kraju. Nad morzem nieco cieplej, gdyż termometry wskażą -1 stopień Celsjusza.

IMGW prognozuje, że od poniedziałku alerty dotyczące silnego mrozu zostaną poszerzone. Objąć mogą region od Tarnobrzegu przez Rzeszów i Przemyśl. Zimniej będzie również bliżej zachodniej granicy.

Prognoza zagrożeń obowiązujących od poniedziałku 6 lutego
Prognoza zagrożeń obowiązujących od poniedziałku 6 lutego

Prognoza zagrożeń meteorologicznych wskazuje, iż od poniedziałku 6 lutego od godziny 7:30 siarczysty mróz zagrozi również mieszkańcom Jeleniej Góry, Wałbrzycha, czy powiatu kłodzkiego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, imgw