Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zima wraca do Polski. IMGW ostrzega przed śniegiem i mrozem. Nadciągają śnieżyce i siarczyste mrozy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.01.2023 09:12

Zima wraca do Polski. IMGW ostrzega przed śniegiem i mrozem. Nadciągają śnieżyce i siarczyste mrozy

Zima powraca do Polski: będzie śnieg i mróz
Zofia i Marek Bazak/East News; imgw

Zima wraca do Polski. - Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu - oświadczył Grzegorz Walijewski z IMGW. Zacznie się opadami deszczu, ale spadająca temperatura bardzo szybko zamieni go w biały puch. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW opublikowało modele pogodowe. Ujawniły one prawdę o tym, co nas czeka.

Prognoza pogody: wielki powrót zimy

Zima przypomniała sobie, że w styczniu powinno być chłodno, a z nieba powinien spadać śnieg. IMGW potwierdza, że miłośnicy białego puchu oraz mrozu będą zadowoleni.

- Wreszcie zaczyna się prawdziwa zima - przekazał w rozmowie z Radiem Zet Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. - Nad Polską wędrują układy niskiego ciśnienia, jedne za drugim, to jest niesamowita sytuacja. Więc pogoda będzie bardzo dynamiczna - wyjaśnił.

IMGW opublikowało w mediach społecznościowych specjalne modele pogodowe. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia. - Według modelu zimowa aura powinna pozostać z nami na dłużej - czytamy w komunikacie.

Zima będzie nieśmiała, ale to tylko kwestia czasu aż zacznie śnieżyć

Grzegorz Walijewski wskazał, iż początek wielkiego powrotu zimy do Polski rozpocznie się od opadów deszczu. Na zimową aurę nie trzeba będzie jednak długo czekać.

- Zacznie się ulewnym deszczem, następnie śniegiem z deszczem, ale w następnych dniach będzie już tylko śnieg - przekazał rzecznik IMGW.

Kiedy spadnie śnieg? Każdy dzień przybliżający do weekendu będzie przybliżał również do rosnącej pokrywy śnieżnej. Proporcjonalnie spadać będzie również temperatura. Białym puchem cieszyć będą się nie tylko Górale.

- Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu. Natomiast w górach śnieg będzie padał codziennie. I to nie tylko w Tatrach, ale także Bieszczadach, Karkonoszach i w Beskidach. To z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy mają ferie - wyjaśnił Grzegorz Walijewski.

Śnieg i mróz, na to trzeba się przygotować

Już teraz IMGW prognozuje, że od środy do czwartku do godziny 7:30 cały kraj objęty może zostać ostrzeżeniem I stopnia przed oblodzeniami. Na południowo-zachodnim krańcu Polski obowiązują już alerty w związku z silnymi opadami śniegu.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, lokalnie do 15 cm - czytamy w alercie dla Jeleniej Góry.

IMGW wydało alerty w związku z opadami śniegu. Obowiązują do środowego wieczora
IMGW wydało alerty w związku z opadami śniegu. Obowiązują do środowego wieczora

Śnieg przyniesie ze sobą odczuwalny spadek temperatury. Jeszcze przed weekendem warto odszukać ciepłe, wełniane swetry. - Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu kraju nawet minus 15 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że wartości dwucyfrowe zanotujemy w Krakowie i na Podkarpaciu. Tam termometry mogą pokazać minus 10 - 12 stopni - poinformował rzecznik IMGW.

Modele pogodowe Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW nie kłamią. Zima rozgości się nad Wisłą. Śnieg i niskie temperatury pozostaną z nami aż do końca stycznia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!