Goniec.pl

Zofia i Marek Bazak/East News; imgw

Zima wraca do Polski. IMGW ostrzega przed śniegiem i mrozem. Nadciągają śnieżyce i siarczyste mrozy

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Zima wraca do Polski. - Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu - oświadczył Grzegorz Walijewski z IMGW. Zacznie się opadami deszczu, ale spadająca temperatura bardzo szybko zamieni go w biały puch. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW opublikowało modele pogodowe. Ujawniły one prawdę o tym, co nas czeka.

Prognoza pogody: wielki powrót zimy

Zima przypomniała sobie, że w styczniu powinno być chłodno, a z nieba powinien spadać śnieg. IMGW potwierdza, że miłośnicy białego puchu oraz mrozu będą zadowoleni.

- Wreszcie zaczyna się prawdziwa zima - przekazał w rozmowie z Radiem Zet Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. - Nad Polską wędrują układy niskiego ciśnienia, jedne za drugim, to jest niesamowita sytuacja. Więc pogoda będzie bardzo dynamiczna - wyjaśnił.

IMGW opublikowało w mediach społecznościowych specjalne modele pogodowe. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia. - Według modelu zimowa aura powinna pozostać z nami na dłużej - czytamy w komunikacie.

Zima będzie nieśmiała, ale to tylko kwestia czasu aż zacznie śnieżyć

Grzegorz Walijewski wskazał, iż początek wielkiego powrotu zimy do Polski rozpocznie się od opadów deszczu. Na zimową aurę nie trzeba będzie jednak długo czekać.

- Zacznie się ulewnym deszczem, następnie śniegiem z deszczem, ale w następnych dniach będzie już tylko śnieg - przekazał rzecznik IMGW.

Kiedy spadnie śnieg? Każdy dzień przybliżający do weekendu będzie przybliżał również do rosnącej pokrywy śnieżnej. Proporcjonalnie spadać będzie również temperatura. Białym puchem cieszyć będą się nie tylko Górale.

- Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu. Natomiast w górach śnieg będzie padał codziennie. I to nie tylko w Tatrach, ale także Bieszczadach, Karkonoszach i w Beskidach. To z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy mają ferie - wyjaśnił Grzegorz Walijewski.

Śnieg i mróz, na to trzeba się przygotować

Już teraz IMGW prognozuje, że od środy do czwartku do godziny 7:30 cały kraj objęty może zostać ostrzeżeniem I stopnia przed oblodzeniami. Na południowo-zachodnim krańcu Polski obowiązują już alerty w związku z silnymi opadami śniegu.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, lokalnie do 15 cm - czytamy w alercie dla Jeleniej Góry.

IMGW wydało alerty w związku z opadami śniegu. Obowiązują do środowego wieczora
IMGW wydało alerty w związku z opadami śniegu. Obowiązują do środowego wieczora

Śnieg przyniesie ze sobą odczuwalny spadek temperatury. Jeszcze przed weekendem warto odszukać ciepłe, wełniane swetry. - Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu kraju nawet minus 15 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że wartości dwucyfrowe zanotujemy w Krakowie i na Podkarpaciu. Tam termometry mogą pokazać minus 10 - 12 stopni - poinformował rzecznik IMGW.

Modele pogodowe Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW nie kłamią. Zima rozgości się nad Wisłą. Śnieg i niskie temperatury pozostaną z nami aż do końca stycznia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Skandal podczas kolędy w Krakowie. Niebywałe, do czego ksiądz namawiał wiernych

  • Wypadek busa z przedszkolami pod Krakowem. Jedno z dzieci wypadło przez okno

  • 31. finał WOŚP przed nami, a policja już zatrzymała złodzieja. 30-latek ukradł 7 puszek z pieniędzmi

Źródło: radiozet.pl, goniec.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]