Emerytura stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń finansowych w niemalże każdym współczesnym społeczeństwie – szczególnie w społeczeństwach demokratycznych. Jest to świadczenie pieniężne wypłacane obywatelowi co miesiąc, w celu zabezpieczenia jego egzystencji w sytuacji, w której obywatel ze względu na swój wiek (lub inne, wyjątkowe czynniki wskazane w przepisach) nie jest już dolny do podejmowania pełnoetatowej pracy. Wypłatą należności zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Podstawę dla wypłacenia rzeczonego świadczenia stanowią składki emerytalne (ZUS), które obywatel jako pracownik odprowadzał przez całe swoje życie. Ilość i wartość odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne jest również głównym czynnikiem determinującym wysokość przyszłego świadczenia.
Na całym świecie istnieją rozmaite systemy emerytalne, a debata na temat prymatu jednego nad drugim trwa w najlepsze. W Polsce panuje system redystrybutywny, a więc taki, gdzie w momencie odprowadzenia składki emerytalnej, pieniądze trafiają do wspólnej puli środków. Po przejściu obywatela na emeryturę, jego świadczenie finansowane będzie z wpłat bieżących. Taki system zakłada nieustannie dodatni przyrost naturalny, którego brak może dość poważnie zachwiać jego stabilnością.
Alternatywą dla systemu redystrybutywnego jest system kapitałowy, gdzie pracownik odkłada zgromadzone środki na specjalnej lokacie lub w funduszu inwestycyjnym. Po przejściu na emeryturę dysponuje on wówczas własnymi, zgromadzonymi środkami, powiększonymi o właściwe oprocentowanie.
Przejście na emeryturę jest możliwe przy spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym z nich jest oczywiście kryterium wiekowe. W Polsce wiek emerytalny został określony na 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, choć trwają dyskusje nad tym, czy właściwym nie byłoby podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci. Drugim z kryterium jest odpowiedni staż pracy, wynoszący 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet.
Od wyżej wzmiankowanych kryteriów mogą istnieć wyjątki, które dotyczą osób pracujących w szkodliwych warunkach – przykładem może być górnik czy policjant. W Sejmie trwają jednak intensywne prace nad wprowadzeniem emerytur stażowych. Emerytury stażowe to świadczenia, które byłyby wypłacane niezależnie od wieku świadczeniobiorcy, a jedynym kryterium byłby czas pracy. Wedle najpopularniejszego z projektów, miałoby to być 38 lat pracy w przypadku kobiet i 43 lata w przypadku mężczyzn.
Zgodnie z najnowszymi informacjami, rok 2024 przyniesie nam także podwyżki emerytur. Emerytura minimalna wzrośnie o 200 złotych, do poziomu 1 783 złotych miesięcznie – będzie też miała miejsce dwukrotna waloryzacja emerytur. Pierwsza, wedle prognoz Ministerstwa Finansów, ma wynieść aż 12,3% i będzie miała miejsce na początku marca. Druga waloryzacja, w drugiej połowie 2024 roku, wyniesie już tylko 2%.
Pokaż więcej
Przejście na emeryturę to dla każdego człowieka bardzo ważny moment. Okazuje się jednak, że składanie wniosku o świadczenie od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wszystko przez fakt, że można stracić nawet 600 złotych miesięcznie. Dlaczego? Eksperci zdradzają, na co zwrócić szczególną uwagę.
Marcowe podwyżki emerytur wyniosły 5,5 proc., ale inflacja pochłonęła większość tego wzrostu, pozostawiając wiele osób starszych w trudnej sytuacji finansowej. Nic dziwnego, że pojawiły się głosy, że świadczenie trzeba poddać kolejnej waloryzacji, aby zapewnić godne życie emerytów. Czy rząd zdecyduje się na takie rozwiązanie?
Andrzej Duda za kilka miesięcy przestanie pełnić urząd prezydenta RP i przejdzie na prezydencką emeryturę. Państwo zagwarantuje mu dożywotnie świadczenie adekwatne do pensji, jaką pobierał w okresie sprawowania swojej funkcji. W przypadku jego małżonki sprawa wygląda nieco inaczej – Agata Kornhauser-Duda wprawdzie nie może liczyć na takie samo traktowanie, ale nie pozostanie z niczym. Nowelizacja przepisów z 2021 roku zapewniła pierwszej damie dodatkowe pieniądze.
W ostatnich latach temat wieku emerytalnego regularnie powraca w debacie publicznej, budząc wiele kontrowersji. Obecnie w Polsce kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w 65. Jednak w obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego obciążenia budżetu ZUS eksperci coraz częściej sugerują konieczność zmian.
Resort rodziny przygotował projekt ustawy mający naprawić błąd niepoprawnie przeliczonych emerytur dla konkretnych roczników. Długo oczekiwane zmiany mogłyby przynieść ulgę wielu seniorom, jednak ich realizacja napotyka na poważne przeszkody. Największą z przeszkód są kwestie finansowe, którym, jak otwarcie stwierdza Ministerstwo Finansów, Polska może nie podołać.
Emeryci od 1 marca — na skutek waloryzacji — otrzymują wyższe świadczenia. Na ich konta wkrótce trafią także "trzynastki". To jednak nie koniec. Już w czerwcu ZUS wykona kolejny ważny ruch. W tym terminie najlepiej przejść na emeryturę.
Już za chwilę 13. emerytura trafi do wszystkich uprawnionych Polek i Polaków. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy, którym świadczenie przysługuje, dostaną je w pełnej kwocie. Istnieje bowiem spora grupa osób, które dostaną zaledwie część dodatku. O kogo chodzi? Wyjaśniamy.
Już w kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Dodatkowe świadczenie to bardzo ważny zastrzyk gotówki dla wielu seniorów. Wiele osób jednak wciąż nie zdaje sobie sprawy, że może ono zostać drastycznie pomniejszone. Niektórzy będą musieli nawet oddać pieniądze. O kogo chodzi? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę.
Inwestowanie w Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to jedna z najkorzystniejszych form oszczędzania na przyszłość, dająca podatnikom dodatkowe przywileje. Osoby wpłacające środki na takie konto mogą liczyć na odliczenie ich od podstawy opodatkowania już w roku dokonania wpłaty. Warto zatem poznać szczegóły dotyczące zasad korzystania z tej ulgi, wysokości limitów oraz wymaganych formalności, aby w pełni wykorzystać potencjał IKZE.
ZUS w marcu wypłaca emerytury po waloryzacji. Oznacza to, że na konta seniorów trafi więcej pieniędzy. W wielu przypadkach różnica będzie raczej kosmetyczna. Są jednak osoby, które dostaną spory zastrzyk gotówki. Do ich grona należy mężczyzna, który przepracował 61 lat w branży górniczej.
Seniorzy czekają na 13. emeryturę, która zostanie im przekazana bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Niestety nie wszyscy dostaną ją w przewidywanym terminie – ZUS przesuwa terminy wypłat. Wiemy też, kto w ogóle nie powinien liczyć na jednorazowy, ale istotny zastrzyk pieniędzy.
Polski system emerytalny od lat budzi emocje i kontrowersje. Choć wielu seniorów może cieszyć się godnym świadczeniem, nie brakuje osób, dla których emerytura jest symbolem ubóstwa. Nierzadko są to kwoty tak niskie, że trudno nawet mówić o przetrwaniu, nie mówiąc o spokojnej starości. Mikroemerytury stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem, pokazując brutalne oblicze nierówności i absurdów prawa.
Niepokojące wieści dotyczące wielu emerytów właśnie obiegły rodzime media. Od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe tablice dalszego trwania życia, które bezpośrednio wpłyną na wysokość emerytur. Zmiany dla przyszłych seniorów oznaczają niższe wypłaty z ZUS.
Emeryci i renciści już mogą cieszyć się wyższymi świadczeniami po marcowej waloryzacji. Jednak to nie koniec dobrych wiadomości. Wkrótce na ich konta trafi również dodatkowe, wyczekiwane wsparcie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że 13. emerytury zostaną wypłacone zgodnie z ustalonym harmonogramem, choć w tym roku kalendarz może zaskoczyć niektórych seniorów.
Gdy umiera osoba, jej bliscy mają możliwość, by postarać się o przyznanie renty rodzinnej, która mogłaby pomóc rodzinie finansowo, lecz, jak okazuje się, nie każdy ma szansę otrzymać to pieniężne wsparcie. Niezbędne jest spełnienie określonych warunków, by móc ją uzyskać. Komu zatem należy się świadczenie i co należy zrobić, by je zdobyć?
We wtorek 25 marca dla milionów seniorów nadszedł wyczekiwany moment. Wypłaty emerytur po corocznej waloryzacji właśnie trafiają na konta. Wzrost świadczeń to dobra wiadomość, jednak nie brak też pytań i wątpliwości, które coraz częściej pojawiają się w rozmowach emerytów i rencistów. Czy na tych zmianach rzeczywiście skorzystają, a jeśli tak — na jak długo?
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o nowe świadczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze należą się sporej grupie Polaków, a ubiega się o nie już 600 tys. Polek i Polaków. Pierwsze wypłaty już niebawem, a maksymalna kwota może wynieść ponad 5,6 tys. zł brutto. Tymczasem ZUS opublikował właśnie ważny komunikat w sprawie dodatku.
Rząd już niedługo planuje zająć się projektem nowelizacji ustawy, który przewiduje możliwość przejęcia emerytury przez dzieci świadczeniobiorców. Sprawa dotyczy konkretnej grupy Polaków. Jakie są założenia noweli? Przedstawiamy szczegóły rozwiązanie, które już niedługo może zrewolucjonizować polski system emerytalny.
Masz w szufladzie stare dokumenty, których okres przydatności już dawno minął? Lepiej ich nie wyrzucaj. Okazuje się, że choć na co dzień wydają się bezużyteczne, w pewnej chwili mogą przynieść wiele korzyści. Chodzi m.in. o stary dowód osobisty, którego okazanie w odpowiedniej instytucji w niektórych przypadkach będzie wiązało się z otrzymaniem dodatkowych pieniędzy.
Seniorzy otrzymują w marcu zwaloryzowane emerytury. W tym roku wskaźnik wyniósł kilka procent, co w porównaniu z kilkunastoma proc. zeszłorocznej waloryzacji wydaje się nieznaczną podwyżką świadczenia. Bieżące prognozy Narodowego Banku Polskiego wskazują, że inflacja będzie spadać, a to z kolei sprawi, że w 2026 roku emeryci najpewniej mogą liczyć na jeszcze mniejszą waloryzację. Rząd zabrał głos w tej sprawie – mówi jasno, co się dzieje.
Po marcowej waloryzacji system emerytalno-rentowy osiągnął półmetek wypłat świadczeń w nowej wysokości. W kwietniu natomiast do seniorów ponownie popłyną dodatkowe środki w postaci finansowanej z budżetu państwa 13. emerytury – jednorazowego transferu o wartości równej minimalnemu świadczeniu ZUS. Jednak harmonogram wypłat sprawia, że część uprawnionych otrzyma te środki dopiero tuż przed majówką, a nie przed Wielkanocą. O kim mowa?
ZUS apeluje do seniorów o czujność. Już w kwietniu rozpocznie się wysyłka dwóch dokumentów w związku z marcową waloryzacją emerytury. Na odwołanie się od jednego z nich będzie naprawdę mało czasu, dlatego warto od razu sprawdzić, jaki zapis w nim widnieje. Oto szczegóły.
Ważne wieści dla wszystkich seniorów. Rząd zapowiedział możliwość wprowadzenia drugiej w tym roku waloryzacji emerytur i rent. Projekt ustawy dotyczący tej kwestii ma być już gotowy. Znamy również możliwą wysokość podwyżek. Jest jednak pewien warunek. Co musi się wydarzyć, aby doszło do zmian w świadczeniach? Seniorzy muszą o tym wiedzieć.
Marzec to miesiąc, na który czeka wielu seniorów – to właśnie wtedy odbywa się waloryzacja emerytur i rent. Jednak w tym roku jeden z emerytów może się pochwalić świadczeniem, które wykracza daleko poza standardy. Po marcowej waloryzacji jego emerytura osiągnęła kwotę, która wzbudza zdumienie. Co sprawiło, że jego świadczenie jest tak wyjątkowe?
Temat emerytur pobieranych przez gwiazdy powraca niczym bumerang i niejednokrotnie elektryzuje publikę, jednocześnie dzieląc ją na dwa obozy. Część osób uważa, że artyści sami zapracowali sobie na świadczenia, które utrzymują, lecz pojawiają się również głosy obronne, z których wynika, że za wkład w rodzimą twórczość, ci powinni być sowicie nagradzani. A jaką emeryturę pobiera Maryla Rodowicz? Wokalistka zdradziła wysokość comiesięcznego świadczenia, podkreślając jednocześnie, że musi cały czas pracować, by móc się utrzymać i godnie żyć.
Wiosna przynosi nie tylko cieplejsze dni, ale i długo wyczekiwane przelewy, które mogą zasilić konta wielu seniorów. 13. emerytura trafia do milionów Polaków, ale nie wszyscy mogą na nie liczyć. Kto otrzyma dodatkowe wsparcie, a kto zostanie pominięty? Warto sprawdzić, czy pieniądze pojawią się także na Twoim koncie.
Emerytury w marcu ulegają corocznej waloryzacji, dzięki czemu seniorzy mogą liczyć na świadczenia wyższe o 5,5 proc. W kwietniu natomiast ZUS rusza z wypłatą 13. emerytury, co następuje bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkim one przysługują. Trzy grupy seniorów są wykluczone z pobierania dodatkowego świadczenia. Sprawdź, czy jesteś w jednej z nich.
Czy wiesz, że możesz mieć prawo do sporych pieniędzy, o których nigdy nie wiedziałeś? Wystarczy spełnić kilka warunków i złożyć odpowiednie dokumenty, by odzyskać należne świadczenia. Czas na działanie będzie jednak ograniczony – przegap termin, a stracisz szansę na dodatkowe środki. Wszystko dlatego, że niektóre emerytury mogły zostać zaniżone przez ZUS.