Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Te świadczenia miały wzrosnąć, a zostaną zamrożone. Wiele osób będzie wściekłych
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.05.2024 15:19

Te świadczenia miały wzrosnąć, a zostaną zamrożone. Wiele osób będzie wściekłych

portfel pieniądze
Fot. materiały własne

Fatalna wiadomość dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Choć wiele o tym mówiono, ostatecznie rząd nie zdecydował się na podwyższenie świadczeń rodzinnych. Teraz jego propozycją zamrożenia progów i wysokości wsparcia zajmie się Rada Dialogu Społecznego. To jednak zapewne tylko formalność, a następna szansa na zmiany dopiero za ponad trzy lata.

Nie będzie nowych progów dla zasiłku rodzinnego?

Portal o2.pl przypomina, że w 2024 r. wypada ustawowy termin weryfikacji kryteriów dochodowych w systemie świadczeń rodzinnych. Na ten moment czekało wiele osób, które na co dzień korzystają z pomocy państwa, licząc, że ich świadczenia wkrótce wzrosną. Inni z kolei mieli nadzieję, że załapią się w końcu na to, by otrzymać finansowe wsparcie. Niestety, ich nadzieje były płonne.

Rada ministrów wystąpiła do Rady Dialogu Społecznego z prośbą, by obecny poziom progów dochodowych i wysokość świadczeń utrzymać przez kolejne trzy lata. Oznacza to, że jeśli RDS przychyli się do propozycji, następne zmiany będą możliwe dopiero po 30 października 2027 r. Do tego czasu mniej rodziców otrzyma zasiłki na swoje pociechy.

To była chwila, woda zalała Orlen i wdarła się do domów. Potężna nawałnica nad polskim miastem

Ile wynosi zasiłek rodzinny?

Obecnie, aby otrzymać zasiłek na dziecko w rodzinie, dochód na osobę nie może przekroczyć 674 złotych, zaś jeśli dziecko jest z niepełnosprawnością - 764 złotych. Z kolei gdy staramy się o becikowe, na członka rodziny nie może przypadać więcej niż 1922 złotych.

ZOBACZ: ZUS wysyła pilne listy do emerytów. W środku bardzo ważne informacje

W tym roku wypłacany co miesiąc zasiłek rodzinny wynosi 95 złotych na dziecko do 5. roku życia, 124 złotych na dziecko w wieku 5-18 lat i 135 złotych na dziecko od 18. do 21. roku życia (24. roku życia w przypadku osoby z niepełnosprawnością).

Pieniądze od państwa nawet do 24. roku życia

Warto podkreślić także, że zasiłek rodzinny przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat, chyba że uczy się ono w szkole, wówczas do ukończenia 21. roku życia. Co więcej, osoba pełnoletnia, kontynuująca naukę w szkole lub szkole wyższej i niepozostająca na utrzymaniu rodziców może otrzymywać wsparcie do 24. roku życia.

Przykładowy wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków (oraz załączników do wniosku) jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: o2.pl, gov.pl