Stoltenberg przekazał niepokojącą prognozę dla Ukrainy. Z jego ust padły porażające słowa
Sekretarz Generalny NATO wypowiedział się na temat trwającej już od ponad miesiąca wojny na Ukrainie. Podkreślił, że "wkraczamy w krytyczną fazę" konfliktu zbrojnego. Dodał także, że cały świat musi się przygotować na niezwykle długą, jak i męczącą wojną tuż za naszą wschodnią granicą.
Słowa wypowiedziane przez szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego wstrząsnęły całą Europą, jak i światem. Odnosiły się one do aktualnego konfliktu na terenie Ukrainy, a także jego ewentualnego przebiegu.
- Wkraczamy w krytyczną fazę wojny na Ukrainie, Rosja wysyła wszystkie siły na wschód tego kraju. Musimy przygotować się na długotrwały konflikt - przekazał sekretarz Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Norweg zapowiedział, że jako społeczeństwo musimy przygotować się na długotrwały konflikt w Ukrainie. Wspomniał również o nowych ruchach sił rosyjskich.
Warto nadmienić, że w środę 6 kwietnia odbywa się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Jest ono poświęcone m.in. wojnie w Ukrainie.
Stoltenberg zapowiada niezbędną pomoc dla Ukrainy. Przestrzega przed polityką Chin
Podczas swojego przemówienia, Jens Stoltenberg zaznaczył, że Ukraina potrzebuje niezbędnej pomocy.
- Sojusz powinien nadal konsekwentnie wspierać Kijów dostawami sprzętu wojskowego. Chodzi zarówno o ciężkie zestawy artyleryjskie jak również lekkie przeciwpancerne. Ukraina zgłasza duże zapotrzebowanie w tym względzie - podkreślił szef NATO.
Zaznaczył jednak, że działania całego Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny uwzględniać nie tylko skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale też nową rolę Chin, które od jakiegoś czasu prowadzą coraz bardziej ekspansywną politykę na terenie Azji Wschodniej.
Podczas briefingu prasowego dodał również, że sojusznicy zwiększyli pomoc humanitarną oraz finansową. Zapewnił, że NATO chce zapewnić Ukrainie pomoc cybernetyczną, a także sprzęt, który pomoże w obronie przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi.
- Spodziewamy się także zrobić więcej dla innych partnerów NATO, którzy zagrożeni są przez ingerencje Rosji, takim jak Bośnia i Hercegowina i Gruzja - dodał sekretarz generalny NATO.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Poseł PiS życzy rodzinie Ławrowa, by spotkał ją podobny los, jak mieszkańców Buczy
"DGP": Rząd chce stworzyć megabazę danych. Projekt leży na stole
Źródło: PAP / Goniec.pl