Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Statek z polską załogą został ostrzelany. Niepokojące doniesienia
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 14.06.2024 12:40

Statek z polską załogą został ostrzelany. Niepokojące doniesienia

pilne
Fot. Goniec.pl

W nocy z czwartku na piątek jemeńscy rebelianci Huti ostrzelali ukraiński statek handlowy z polską załogą. Rannych zostało dwóch marynarzy. Według informacji udzielonych przez polskie MSZ jednym z poszkodowanych jest Nepalczyk.

Atak na statek handlowy

W nocy z 13 na 14 czerwca ukraiński statek handlowy Verbena płynący pod banderą Palau, został ostrzelany przez jemeńskich rebeliantów Huti

Do zdarzenia doszło w Zatoce Adeńskiej. Statek poinformował o "uszkodzeniach i pożarach na pokładzie", a także o tym, że jeden marynarz został ciężko ranny – podało w swoim komunikacie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

To już drugi atak na tę jednostkę w ciągu 24 godzin. Za obydwa odpowiadają wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti. 

Pilny komunikat popularnej sieci sklepów. "Nie jedzcie tego mięsa"

Polskie MSZ komentuje

Na skutek zdarzenia rannych zostało dwóch marynarzy. Według informacji udzielonych przez polskie MSZ jednym z poszkodowanych jest Nepalczyk. Jego stan ma być poważny. 

Informujemy, że placówka RP jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i na bieżąco monitoruje sytuację. Z uwagi jednak na jej bardzo dynamiczny charakter czekamy na potwierdzenie dalszych szczegółów dot. sprawy. Nie mamy potwierdzenia polskiej narodowości rannego - przekazuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

ZOBACZ TAKŻE: Polska w nocy poderwała myśliwce. Ważny komunikat wojska 

Verbana to ukraiński statek z polskim operatorem

Verbana jest statkiem, który ma ukraińskiego właściciela i polskiego operatora. Ostatnio kotwiczył w Malezji. Zmierza do Włoch, na pokładzie przewożony jest ładunek drewna przeznaczony do celów budowlanych. 

Ataki wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, od kilku lat już stanowią poważny problem dla handlowej żeglugi morskiej w tamtym regionie. 

Lekkomyślne zachowanie wspieranych przez Iran Hutich zagraża stabilności w regionie i zagraża życiu marynarzy na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej - podało we wpisie na platformie X, Centralne Dowództwo USA.

Tagi: Polska USA wojna