Goniec.pl

Unsplash.com/Kyle

Nie żyje prof. Jacek Trznadel. Krytyk literacki miał 91 lat

23 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

W niedzielę rano zmarł prof. Jacek Trznadel. Zapamiętają go nie tylko miłośnicy literatury, ale również studenci. Jacek Trznadel zaangażował się nawet w wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Nie żyje profesor Jacek Trznadel. Informacje o jego śmierci przekazała Polskiej Agencji Prasowej dziennikarka Hanna Sikorska.

Ceniony krytyk literacki zmarł w wieku 91 lat. Lista jego dorobku imponuje nie tylko adeptom wkraczającym na ścieżkę, którą przed laty wybrał Jacek Trznadel.

Nie żyje prof. Jacek Trznadel. Miał 91 lat

Nad ranem 23 stycznia zmarł prof. Jacek Trznadel. Media o jego odejściu poinformowała wieloletnia przyjaciółka Hanna Sikorska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kim był zmarły? To nie tylko krytyk literacki - prof. Jacek Trznadel był również poetą, publicystą i historykiem.

Co więcej, zapamiętają go również młodsze pokolenia, gdyż pracował jako wykładowca akademicki. To jednak nie wszystko, gdyż środowisko literackie nade wszystko ceni jego książki eseistyczne.

Wśród jego dzieł znaleźć można m.in.: "Twórczość Leśmiana. Próba przekroju" (1964) "Róże trzecie" (1966), "Powrót rozstrzelanej armii. Katyń – fakty, rewizje, poglądy" (1994), "Z popiołu czy wstaniesz?" (1995), "Kolaboranci. Tadeusz Boy-Żeleński i grupa komunistycznych pisarzy we Lwowie 1939–1941" (1998).

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Wydawał również zbiory poezji: "Wyjście" (1964), "Gdzie indziej" (1971), "Rana" (1974), "Więcej niż można mieć" (1979), "Podróże darmowe" (1991), "Dzikie gęsi. Podręczna centuria snów" (1997).

Prof. Jacek Trznadel dywagował na temat katastrofy smoleńskiej

Miłość do historii skupiała się nie tylko na analizie odległych zdarzeń jak zbrodnia katyńska, czy rozliczania literatów ze stawania po stronie reżimu komunistycznego. Prof. Jacek Trznadel pod lupę wziął również katastrofę smoleńską.

Zdaniem zmarłego w niedzielę rano krytyka literackiego rozbicie się polskiego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim to wynik przeprowadzonego zamachu. W 2011 roku prof. Jacek Trznadel wydał książkę pt. "Wokół zamachu smoleńskiego".

Rok przed wydaniem książki, krytyk literacki skierował do Donalda Tuska - ówczesnego premiera - list otwarty. Domagał się powołania międzynarodowej komisji technicznej, która zbadałaby przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Odznaczył go prezydent

Zasługi prof. Jacka Trznadela dla polskiej kultury dostrzegł prezydent Andrzej Duda. Dwa lata temu, w 2020 roku, głowa państwa odznaczyła zmarłego w niedzielny poranek literata Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nowe wieści ws. kwarantanny. Ważne zmiany, padła data

  • Wrzuciła do sieci sprawdzian dziecka z dysleksją. "Nie wierzę w to, co widzę"

  • Lublin: służby zakończyły poszukiwania 73-latki. Tragiczny finał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres  [email protected]

Źródło: pap

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Będzie podwyżka 500+? Szef klubu PiS rozbudza nadzieje, padł nawet termin
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pogoda nie będzie łaskawa. Nad Polskę nadciągają burze i silny wiatr, trzeba uważać
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poręba. Obaj kierowcy zginęli, a pasażerka walczy o życie. Poranny dramat na Śląsku
Czytaj więcej >

Wiadomości

Auto zostało doszczętnie zmiażdżone. 21-latek nie miał szans na przeżycie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mama pięcioraczków wylądowała na wózku inwalidzkim. Opublikowała przykre nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje 72-latek. Zatankował, chwilę potem zmarł w samochodzie na stacji benzynowej
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]