Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Władimir Putin chce utworzenia "hubu gazowego". Spotkał się z prezydentem Turcji
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 13.10.2022 20:10

Władimir Putin chce utworzenia "hubu gazowego". Spotkał się z prezydentem Turcji

Putin erdogan HANDOUT/AFP/East News
HANDOUT/AFP/East News

W kazachskiej Astanie doszło do spotkania Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Wbrew oczekiwaniom wielu obserwatorów z całego świata nie dyskutowano o rozwiązaniu kryzysu związanego z wojną w Ukrainie. Rosyjski dyktator proponował stworzenie "hubu gazowego" w Turcji i stwierdził, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej.

Spotkanie Erdogana z Putinem odbyło się na marginesie, odbywającego się w stolicy Kazachstanu, szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji. Spotkanie rosyjsko-tureckie tematyką jedynie oscylowało wokół kwestii wojny w Ukrainie. Nie padło ani jedno słowo dotyczące pokojowych rozwiązań konfliktu. Była za to poruszana kwestia m.in. gazu, zboża.

Ani słowa o pokoju, propozycja "hubu gazowego"

Niestety wbrew oczekiwaniom spotkanie nie dotyczyło kwestii rozwiązań pokojowych wojny w Ukrainie - Każdy z nas odczuwa wpływ kryzysu na Ukrainie na region i cały świat [...] pomimo trudności naszym priorytetem pozostaje jak najszybsze zakończenie rozlewu krwi - stwierdził lakonicznie prezydent Turcji, cytowany przez agencję Reutera.

Putin z kolei zaproponował Erdoganowi utworzenie "hubu gazowego" w Turcji i stwierdził, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej - jak relacjonuje Reuters. Agencja podkreśla, że podczas otwartej dla mediów części spotkania Erdogan nie odpowiedział na te uwagi Putina.

Kwestia zboża

- Jesteśmy zdeterminowani, by wzmocnić i kontynuować eksport zboża w ramach porozumienia ze Stambułu oraz transfer rosyjskiego zboża i nawozów przez Turcję do mniej rozwiniętych państw - oznajmił prezydent Turcji

Recep Tayyip Erdogan podkreślał, że Turcja może współpracować z Rosją w kwestii "wyznaczania krajów", do których miałyby być kierowane dostawy z Rosji. - To ważne, byśmy skupili się raczej na biednych niż rozwiniętych krajach - dodawał przywódca turecki.

Przypomnijmy, 22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ zawarli umowy o odblokowaniu portów i eksporcie ukraińskich zbóż. Podpisano wówczas dodatkowe memorandum zobowiązujące ONZ do ułatwienia niezakłóconego dostępu rosyjskich nawozów, zbóż i innych produktów na światowe rynki.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: