Goniec.pl

Goniec.pl

Wielka akcja saperów we Wrocławiu. Konieczna ewakuacja kilku tysięcy mieszkańców

13 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wielka akcja wydobycia półtonowej bomby z czasów II wojny światowej przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu. NIewybuch odkryto podczas wykopów, o czym zaalarmowano Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Na czas przeprowadzenia operacji konieczna będzie ewakuacja kilku tysięcy osób. Utrudnienia nie ominą także kierowców.

Jeśli już na jakiekolwiek, to z pewnością nie na takie znalezisko liczyli robotnicy prowadzący wykopy budowlane na osiedlu Osobowice we Wrocławiu. W środę 12 października z samego rana odkryli bowiem, że w ziemi leży potężna bomba lotnicza, o czym natychmiast zawiadomili odpowiednie służby.

Wrocław. Podczas wykopów znaleziono niewybuch

Zgłoszenie o nietypowym "skarbie" wpłynęło do patrolu saperskiego nr 25 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych w środę o godz. 8:50.

Na terenie budowy, w wykopie pod fundament, na głębokości około 4 metrów znaleziono ważącą 500 kilogramów bombę lotniczą – poinformował kpt. Marek Gwóźdź, oficer prasowy CSWIiCh.

Ładunek czym prędzej zabezpieczono i zaplanowano jego podjęcie. Po rozpoznaniu z policjantami ustalono, że do operacji dojdzie w czwartek ok. godziny 10 rano.

Konieczna ewakuacja kilku tysięcy osób

Jak ustalili eksperci, strefa niebezpieczna wyniesie aż 1000 metrów, co oznacza, że ewakuować trzeba będzie kilka tysięcy osób zamieszkujących rejon osiedla Osobowice, od obwodnicy śródmiejskiej (wschód) do Lasu Osobowickiego (zachód), ul. Ćwiczebna (północ).

Początkowo mówiono o 2 tys. mieszkańców, ale saperzy zrewidowali swoje szacunki i, jak donosi portal TuWroclaw.com, do opuszczenia domów zmuszonych może być nawet ponad 5 tys. osób.

Na te osoby od godz. 8 rano czekają podstawione specjalnie autobusy MPK, zaparkowane przy skrzyżowaniu ulic Osobowicka/Lipska oraz Osobowicka/Jarocińska. Ich odjazd zaplanowano na 9:45.

Utrudnienia dla kierowców

Oprócz znacznych utrudnień dla mieszkańców okolicy, przez cały dzień zawieszona ma być również praca Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 z ul. Osobowickiej 127.

Ponadto, kierowcy jadący mostem Milenijnym i obwodnicą nie będą mogli zjechać na Osobowice, a ruchem kierować ma policja. Służby apelują o ostrożność i stosowanie się do komunikatów. Po wydobyciu niewybuch będzie wywieziony do zniszczenia na poligonie w Rakowie w województwie wielkopolskim.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Rosja szykuje się do pokojowych negocjacji z Zachodem? "Jesteśmy gotowi wysłuchać wszelkich propozycji"

  • "To się pali, to dymi i jakoś ludzie żyją". Zaskakujące słowa Kaczyńskiego w Puławach

  • Kim Dzong Un pokazał się z żoną. Niepokojące kulisy powstania fotografii

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już w środę wielka akcja policji w całej Polsce. Posypią się mandaty i punkty karne
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]