Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Spodziewaj się kontroli. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz horrendalną karę
Irmina Jach
Irmina Jach 25.02.2024 17:35

Spodziewaj się kontroli. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz horrendalną karę

pukanie do drzwi
Marek BAZAK/East News

W całej Polsce ruszyły kontrole rejestracji odbiorników telewizyjnych i radiowych. Do drzwi płatników abonamentu RTV lada dzień mogą zapukać upoważnieni kontrolerzy Poczty Polskiej. Czy trzeba wpuszczać ich do domu? Co grozi za zatrzaśnięcie im drzwi przed nosem? Odpowiedź może zaskakiwać.

Abonament RTV. Ruszyły kontrole

Abonament RTV to opłata, do której uiszczania zobowiązani są posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych. Co ważne, Polacy płacą za posiadanie telewizora lub radioodbiornika, a nie za treści, które odtwarzają — abonament RTV nie ominie więc także tych, którzy korzystają wyłącznie z platform streamingowych.

Prawo wskazuje, że odbiornik należy zarejestrować w ciągu czternastu dni od zakupu. Mimo to wielu Polaków świadomie uchyla się od obowiązku, ryzykując karę finansową w wysokości "trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika".

SMS-a z gazowni nie można zignorować. To nie naciągacze

Abonament RTV. Kto może dokonywać kontroli?

Kontrole odbiorników telewizyjnych i radiowych są prowadzone przez uprawnionych pracowników Poczty Polskiej. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Kontrolerzy dysponują upoważnieniem, które muszą okazać podczas wizyty. Kontrolowany ma prawo zażądać także wylegitymowania się dowodem osobistym.

Pracownik Poczty Polskiej ma obowiązek sprawdzić, czy kontrolowany płatnik abonamentu RTV posiada sprawny i gotowy do odbioru telewizor lub radioodbiornik. Kontroler stwierdza także fakt rejestracji lub jej braku, oraz weryfikuje, ile czasu minęło od zakupu sprzętu elektronicznego.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

Abonament RTV. Kara za niezarejestrowanie odbiornika

Jeśli kontroler stwierdzi, że odbiornik nie został zarejestrowany zgodnie z prawem, kontrolowany zapłaci karę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Obecnie jest to 819 zł. Polacy, którzy zarejestrowali odbiornik, ale zapomnieli o płaceniu abonamentu, zostaną zobowiązani do opłacenia rachunku z odsetkami. Należność trzeba uregulować w ciągu siedmiu dni — inaczej sprawą zajmie się Urząd Skarbowy.

Co ważne, kontrolerzy Poczty Polskiej nie mogą wejść do domu lub mieszkania bez zgody domowników. Za niewpuszczenie ich do lokalu nie grozi żadna odpowiedzialność karna.