Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Śnieżnie w całej Polsce. IMGW pokazało zaskakujące mapy. W weekend kolejne opady
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.12.2023 20:50

Śnieżnie w całej Polsce. IMGW pokazało zaskakujące mapy. W weekend kolejne opady

pogoda
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, IMGW

Mimo iż temperatura w ostatnich dniach nieco się poprawiła, to śnieg utrzymuje się niemal w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił mapy, na których można zaobserwować, w których regionach Polski pokrywa śnieżna jest najbardziej obfita. W weekend synoptycy znów prognozują opady białego puchu.

IMGW udostępnił mapy. W tych regionach najwięcej śniegu

Przyrost pokrywy śnieżnej wciąż widoczny jest w niektórych regionach Polski. Na północnym zachodzie przybyło nawet 7 cm śniegu. Wciąż jednak zdecydowanym liderem jest województwo dolnośląskie, gdzie białe ulice przyzwyczaiły już swoim widokiem mieszkańców.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił mapy, ukazujące stan pokrywy śnieżnej w całym kraju. Jedna z nich pokazuje grubość, a druga, w jaki sposób śnieżna pokrywa zmieniła się przez ostatnie 24 godziny.

Niebywałe nagranie z Gliwic. Tak odśnieżali dach. Internauci bezlitośni

Pokrywa śnieżna w całej Polsce. IMGW pokazał mapy

Z map wynika, iż najwięcej śniegu przybyło w zachodniopomorskim. Mniej w mazowieckim, łódzkim oraz na krańcach południowej i północnej Polski, do 3 cm. W wielu regionach bez zmian. W lubelskim z kolei śnieg najbardziej stopniał, aż o 6 cm. Mimo to, na Lubelszczyźnie, nadal pokrywa śnieżna jest jedną z największych w Polsce - średnia grubość od 16 do 25 cm.

Najwięcej śniegu wg. IMGW utrzymuje się stale na Śnieżce - aż 88 cm. Biało jest w całej Polsce, mimo tego, że w wielu miejscach grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 do 9 cm.

W weekend w Polsce może sypnąć śniegiem. Nadchodzą śnieżyce

Mimo iż synoptycy przewidują odwilż i temperatury wynoszące znacznie powyżej zera, to według serwisu Fani Pogody czekają nas jeszcze spore śnieżyce, a pojawić się mogą już w najbliższy weekend. Front, który będzie przyczyną śnieżyc, przemieszczać się będzie przez Polskę z zachodu na wschód. Według wstępnych prognoz spaść może do 10, a miejscami nawet do 20 cm śniegu.

- W nocy miejscami słaby śnieg, na zach. i płd. zach. początkowo możliwa też marznąca mżawka. Lokalnie gęste mgły. Temp. min. od -12°C w rejonach podgórskich Karpat, około -5°C w centrum, do -1°C na zach. i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni – informuje IMGW.

IMGW ostrzega także przed gęstymi mgłami. - W województwie lubuskim prognozuje się wystąpienie gęstej mgły miejscami ograniczającej widzialność od 100 m do 200 m - przekazano.

 

Źródło: IMGW

Tagi: Pogoda śnieg