Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.11.2023 14:29

Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy

śnieg choinka ulica
Unsplash.com/ Roberto Nickson

Pogoda na Boże Narodzenie 2023. Pytanie, czy na święta spadnie śnieg, coraz częściej pojawia się w rozmowach Polaków. Synoptycy IMGW przekazali wiadomości, które niemal rozwiewają wątpliwości na temat tego, jak wyglądać będzie prognoza pogody na koniec grudnia.

Śnieg na Boże Narodzenie? Jest wymowna prognoza pogody

Pogoda na Boże Narodzenie przestaje być niewiadomą. Śnieg, który w ostatnim czasie rozgościł się niemal w całej Polsce, rozpoczął gorące dyskusje na temat tego, czy pojawi się również w okresie świąt. Opady śniegu w Wigilię to marzenie wielu osób i mowa nie tylko o dzieciach.

Długoterminowe prognozy pogody na Boże Narodzenie to w dużej mierze loteria, która może się zmienić jednym nieprzewidzianym przez meteorologów ruchem niżu i wiatru. Prawdopodobieństwo spełnienia przewidywań rośnie, gdy zbliża się dana data. Meteorolodzy IMGW opublikowali najnowszy komunikat. Niemal odpowiada on na pytanie: “czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg?”.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

IMGW opublikowało komunikat, chodzi o pogodę w grudniu

Prognoza pogody IMGW na okres Bożego Narodzenia nie jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy mieli nadzieję, że świat spowije się w białym puchu. Co prawda suma miesięcznych opadów w grudniu będzie wyższa od normy i przy mrozie gwarantowałoby to śnieżne zaspy, ale to właśnie temperatura okazuje się problemem.

ZOBACZ: Nowy zakaz zmieni Boże Narodzenie? To mogą być takie ostatnie święta

Temperatura w grudniu najprawdopodobniej będzie w normie. Takie przewidywania przedstawił w najnowszym komunikacie IMGW. - Takie są wstępne prognozy i to w wersji optymistycznej. Patrząc na przewidywania istotnych ośrodków, które robią długoterminowe analizy, w całej Europie temperatura może być powyżej normy - wyjaśnił Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w rozmowie z portalem wp.pl. Znamy wstępne wskazania termometrów. Niestety, o śniegu na Boże Narodzenie można tylko pomarzyć.

Na śnieg na Boże Narodzenie można liczyć tylko w jednym miejscu w Polsce

Temperatura nie spadnie w grudniu poniżej zera. Siarczyste mrozy nie będą utrudniać podróży bożonarodzeniowych. - W Poznaniu możemy oczekiwać pojawienia się 12 stopni, we Wrocławiu 14 stopni, w Krakowie 13 stopni, w Warszawie 12, w Gdańsku 12 i w Białymstoku 11 - dodał rzecznik IMGW.

ZOBACZ: Na świąteczne pierogi wydasz fortunę. Jeden składnik winduje cenę, szykuje się trudne Boże Narodzenie

Co to oznacza? Utrzymanie tej prognozy pogody na Boże Narodzenie sprawi, że zamiast szalików i rękawiczek, lepiej przygotować parasol i nieprzemakalne buty. Zamiast śniegu, zaskoczyć nas mogą bowiem ulewne deszcze. Grzegorz Walijewski nie zabiera jednak ostatnich nadziei. Wskazał, iż wszystko wskazuje na to, że śnieg pojawi się w terenach górskich, więc zaplanowanie tam świątecznego wyjazdu pozwoli, chociaż przez chwilę cieszyć się białym puchem.

Źródło: imgw, wp.pl