Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Najwyższy, czerwony alert IMGW. Nadchodzi śnieżny armagedon
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 01.12.2023 15:54

Najwyższy, czerwony alert IMGW. Nadchodzi śnieżny armagedon

śnieg
Unsplash.com/Iris

Pogoda na weekend przynosi ze sobą prawdziwą zimę. IMGW ostrzega przed opadami śniegu oraz mrozem. Wydane zostały żółte, pomarańczowe, a nawet czerwone alerty. Synoptycy mówią wprost: będzie niebezpiecznie. Wszystko przez niż Robin, który przywędrował do Polski znad Alp.

Pogoda na weekend: IMGW ostrzega, będzie groźnie

Prognoza pogody na weekend 01-03 grudnia to pokaz siły zimowej aury. Piątek rozpocznie grudzień wyjątkowym mrozem. Nie zabraknie również śniegu. Przyrosty pokrywy śnieżnej będą imponujące. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprost ostrzegają przed bajkową aurą.

- W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie “Robin” - czytamy w specjalnej weekendowej prognozie pogody. Niż Robin przyniesie ze sobą gwałtowne opady śniegu. Miejscami spać może nawet 40 cm śniegu.

Są wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki z Andrychowa. Zaskakujące ustalenia prokuratury

Mróz i śnieżyce, niż Robin namieszał w pogodzie

Już w piątek 1 grudnia trzeba przygotować się na trudne warunki pogodowe. Będzie to jedynie zwiastun tego, co czeka nas w sobotę (02.12) oraz niedzielę (03.12). Kraj pozostanie pod wpływem powietrza arktycznego, jednak na południu Polski pojawi się masa powietrza polarnego. 

ZOBACZ: Kolejna śmierć z wychłodzenia. Właśnie przekazano tragiczne wieści

IMGW w związku z prognozowaną pogodą wydało specjalne alerty. Ostrzeżenia przed śnieżycami i intensywnymi opadami śniegu, a lokalnie śniegu z deszczem obejmują powiaty na południu kraju. W pasie od Rzeszowa, przez Krosno, Nowy Sącz aż do powiatu suskiego wydano czerwone alerty. - Prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 40 cm do 55 cm, wysoko w Karpatach do 65 cm. Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się w sobotę - czytamy w ostrzeżeniu III stopnia dla powiatu leżajskiego.

pogoda-alerty-snieg-imgw-ostrzezenia.jpg
Do niedzieli (03.12) obowiązują alerty w związku z opadami śniegu. Fot.: IMGW

Alerty związane z intensywnymi opadami śniegu obowiązują aż do niedzieli 3 grudnia. Dodatkowo w Bieszczadach prognozowana jest gołoledź. Bezpieczna jazda po drogach będzie wręcz niemożliwa. Co czeka nas w sobotę i niedzielę?

Czerwone alerty obowiązują aż do niedzieli 3 grudnia

Prognoza pogody na weekend dyktowana jest przez niż Robin. - Polska nadal będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad wschodnią Europą oraz w rejonie Alp - wyjaśniają synoptycy IMGW. Temperatury będą wahać się od 1°C  w Gdańsku, aż do średnio –2°C (Legnica, Częstochowa, Kielce, –3°C (Suwałki, Zielona Góra, Kraków). 

ZOBACZ: Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy

Przez cały weekend obowiązują alerty przed śnieżycami. W górach z racji porywistego wiatru wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne. W niedzielę 3 grudnia termometry pokażą w dzień nawet –7°C. Opady śniegu nieco zelżeją, jednak nadal będą występować na terenie całego kraju. Najwięcej śniegu spadnie na południowym krańcu Polski.

Źródło: imgw