Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy stracą dostęp do kanałów TVP? W niektórych przypadkach konieczna wymiana telewizora
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.12.2023 18:11

Polacy stracą dostęp do kanałów TVP? W niektórych przypadkach konieczna wymiana telewizora

Telewizor
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W związku z ważnymi zmianami odnośnie standardu nadawania telewizji naziemnej na multipleksie MUX-3 już od połowu grudnia wielu obywateli może stracić dostęp do kanałów TVP. Co zrobić, aby ponownie odbierać telewizję naziemną? Jak sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje standard nadawania DVB-T2/HEVC? Zdradzamy.

Wielu Polaków bez dostępu do kanałów TVP

Pomiędzy 15 a 19 grudnia 2023 r. w całej Polsce dojdzie do zmiany standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej – informuje Ministerstwo Cyfryzacji, a także sama Telewizja Polska. W związku z tym, liczne grono odbiorców nie będzie mogło dalej oglądać m.in. TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport czy TVP Info.

Jak poinformowano, zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC w pierwszym etapie obejmie województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie i dojdzie do niej już w nocy z 14 na 15 grudnia.

Drugi etap obejmować będzie województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie, a nastąpi w nocy z 18 na 19 grudnia.

Niebywałe nagranie z Gliwic. Tak odśnieżali dach. Internauci bezlitośni

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest przystosowany do nowego standardu? Możesz stracić dostęp do kanałów TVP

Jak przekazał resort cyfryzacji, dla niektórych gospodarstw domowych wprowadzona zmiana oznacza konieczność wymiany odbiornika na nowszy model, który będzie przystosowany do nowego standardu. Według szacunków Telewizji Polskiej ok. 200 tys. gospodarstw w Polsce ma urządzenia działające tylko w starym standardzie.

Bardzo prostym sposobem, aby sprawdzić, czy nasze urządzenie przystosowane jest do odbioru naziemnej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC jest odszukanie danych technicznych naszego urządzenia. Są także inne metody.

Ważne zmiany odnośnie standardów nadawania telewizji naziemnej. Polacy mogą stracić dostęp do kanałów TVP

Aby sprawdzić nasz odbiornik, można również skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie telewizjanaziemna.pl. Tam w odpowiedniej rubryce należy wpisać model i markę telewizora, a system sprawdzi, czy nasze urządzenie spełnia wymagania. 

Jeśli antena naziemna odbiera jedynie podstawowe stacje: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport czy Historia, to znaczy, że telewizor najprawdopodobniej nie jest przystosowany odpowiednio do nowego standardu.

Telewidzowie, którzy odbierają kanały telewizyjne w nowym standardzie takie jak np. TVP Kultura, TVP Kobieta czy TVP Nauka będą musieli przestroić swoje urządzenia i zaktualizować listę kanałów.

Tagi: TVP TVP Info