Goniec.pl
Skażenie Odry. Donald Tusk snuje kolejne analogie: "Śnięte jest całe państwo"

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk nie miał litości dla PiS. Padły mocne słowa. "Śnięte jest całe państwo"

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Donald Tusk żyje katastrofą ekologiczną, która dotknęła Odrę. Po tym, jak lider Platformy Obywatelskiej wykorzystał skandal, by uderzyć w rządy PiS. Stwierdził, że "wszyscy jesteśmy trochę jak ryby w Odrze", przyszedł czas na kolejne mocne słowa. Tym razem polityk zamieścił niewybredny wpis na Twitterze, odnoszący się do odkrycia niemieckich naukowców.

Doniesienia o skażeniu Odry rozpalają do czerwoności nie tylko media (choć i tu są niechlubne wyjątki), ale także polityków opozycji, którzy nie mogą wyjść z podziwu dla beztroskiej postawy rządzących w obliczu tak wielkiego ekologicznego kryzysu.

W trakcie spotkania z wyborcami w Jaktorowie, lider PO, mocno odpowiedział na zarzuty skierowane pod adresem jego partii.

Donald Tusk poddaje w wątpliwość legalność prezydentury Andrzeja Dudy. Padły mocne sformułowania

CZYTAJ DALEJ

Otoczenie Mateusza Morawieckiego przez wiele dni nie informowało bowiem obywateli o poważnym zagrożeniu, mogącym płynąć z kontaktu z zatrutą wodą, a gdy nie mogło już dalej ukrywać afery, najpierw umniejszało jej skalę, a później wysłało komunikat, z którego wynikało, że do tej pory nie ustalono tak naprawdę niczego i szybko się to nie zmieni.

W związku z tym, sprawy w swoje fachowe ręce postanowili wziąć eksperci z Niemiec, którzy w dwa dni zbadali Odrę płynącą przez Brandenburgię i odkryli w niej śmiercionośną rtęć. Wiadomość ta z kolei zelektryzowała opinię publiczną i stała się asumptem do popełnienia przez Donalda Tuska kolejnego miażdżącego PiS wpisu na Twitterze.

Donald Tusk nie gryzie się w język. "PiS jest jak rtęć"

- Śnięte są nie tylko ryby w Odrze, śnięte jest całe państwo pod rządami Kaczyńskiego. PiS jest jak rtęć - napisał przewodniczący PO w piątek przed południem.

Tweet byłego premiera spotkał się głównie z odzewem jego oponentów, którzy uparcie powtarzali, że informacje o rtęci w Odrze nie są potwierdzone. Pretensje do Tuska od razu wysunęły także prorządowe media, utrzymujące, że polityk chciał w ten sposób "zebrać kilka tysięcy polubień na Twitterze, historyjką o "złym PiS-ie"".

Przy okazji, tuby propagandowe PiS, nie pochwaliły się, zapewne ze skromności, że to one są mistrzem w snuciu "historyjek" o czarnych figurach polskiej sceny politycznej. Ponadto, jeśli już mowa o wykorzystywaniu zamieszania z Odrą, swoje należy oddać reprezentantom Zjednoczonej Prawicy, którzy zamiast wziąć się za wyjaśnianie sprawy, wolą prawić opowieści o "platformianych samorządach".

Opozycja punktuje rząd

Niezrażony przytykami politycznych oponentów Donald Tusk zabrał głos w sprawie afery już w czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Jaktorowa na Mazowszu.

Przekonany do tej pory o tym, że to pozostająca w cieniu łapówek i kontaktów z wątpliwymi biznesmenami fuzja Orlenu z Lotosem jest "skandalem stulecia", zmienił najwyraźniej zdanie i oznajmił, że w ostatnich latach nie było większej plamy na żadnym z rządów niż ta, która pojawiła się wraz z masowym umieraniem zwierząt w Odrze.

Suchej nitki na rządzących nie pozostawili również inni opozycyjni politycy, reprezentujący różne opcje.

- Od ponad dwóch tygodni w Odrze płynie zabójcza substancja. O tym, co to jest, Polacy dowiadują się z ustaleń niemieckich służb. Za co wy dranie bierzecie pieniądze? - napisał oburzony rzecznik PO Jan Grabiec.

- Niemieckie badania wskazują, że w Odrze jest wysoki poziom rtęci! A polskie badania nic nie znalazły. Czy rząd w jakikolwiek sposób koordynuje swoje działania z Niemcami? Czy Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem w ogóle funkcjonuje? - pytała Małgorzata Tracz z Zielonych.- Sytuacja na Odrze jest dramatyczna. Jeśli potwierdzą się doniesienia o skażeniu wody rtęcią, to mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną na ogromną skalę i wielkim zagrożeniem dla środowiska i ludzi. Brak reakcji rządzących na wcześniejsze sygnały to gigantyczny SKANDAL! - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >