Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk nie miał litości dla PiS. Padły mocne słowa. "Śnięte jest całe państwo"

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Donald Tusk żyje katastrofą ekologiczną, która dotknęła Odrę. Po tym, jak lider Platformy Obywatelskiej wykorzystał skandal, by uderzyć w rządy PiS. Stwierdził, że "wszyscy jesteśmy trochę jak ryby w Odrze", przyszedł czas na kolejne mocne słowa. Tym razem polityk zamieścił niewybredny wpis na Twitterze, odnoszący się do odkrycia niemieckich naukowców. Doniesienia o skażeniu Odry rozpalają do czerwoności nie tylko media (choć i tu są niechlubne wyjątki ), ale także polityków opozycji, którzy nie mogą wyjść z podziwu dla beztroskiej postawy rządzących w obliczu tak wielkiego ekologicznego kryzysu.

Otoczenie Mateusza Morawieckiego przez wiele dni nie informowało bowiem obywateli o poważnym zagrożeniu, mogącym płynąć z kontaktu z zatrutą wodą, a gdy nie mogło już dalej ukrywać afery, najpierw umniejszało jej skalę, a później wysłało komunikat, z którego wynikało, że do tej pory nie ustalono tak naprawdę niczego i szybko się to nie zmieni.

W związku z tym, sprawy w swoje fachowe ręce postanowili wziąć eksperci z Niemiec, którzy w dwa dni zbadali Odrę płynącą przez Brandenburgię i odkryli w niej śmiercionośną rtęć . Wiadomość ta z kolei zelektryzowała opinię publiczną i stała się asumptem do popełnienia przez Donalda Tuska kolejnego miażdżącego PiS wpisu na Twitterze.

Donald Tusk nie gryzie się w język. "PiS jest jak rtęć"

- Śnięte są nie tylko ryby w Odrze, śnięte jest całe państwo pod rządami Kaczyńskiego. PiS jest jak rtęć - napisał przewodniczący PO w piątek przed południem.

Tweet byłego premiera spotkał się głównie z odzewem jego oponentów, którzy uparcie powtarzali, że informacje o rtęci w Odrze nie są potwierdzone. Pretensje do Tuska od razu wysunęły także prorządowe media, utrzymujące, że polityk chciał w ten sposób "zebrać kilka tysięcy polubień na Twitterze, historyjką o "złym PiS-ie"".

Przy okazji, tuby propagandowe PiS, nie pochwaliły się, zapewne ze skromności, że to one są mistrzem w snuciu "historyjek" o czarnych figurach polskiej sceny politycznej . Ponadto, jeśli już mowa o wykorzystywaniu zamieszania z Odrą, swoje należy oddać reprezentantom Zjednoczonej Prawicy, którzy zamiast wziąć się za wyjaśnianie sprawy, wolą prawić opowieści o "platformianych samorządach".

Opozycja punktuje rząd

Niezrażony przytykami politycznych oponentów Donald Tusk zabrał głos w sprawie afery już w czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Jaktorowa na Mazowszu.

Przekonany do tej pory o tym, że to pozostająca w cieniu łapówek i kontaktów z wątpliwymi biznesmenami fuzja Orlenu z Lotosem jest "skandalem stulecia" , zmienił najwyraźniej zdanie i oznajmił, że w ostatnich latach nie było większej plamy na żadnym z rządów niż ta, która pojawiła się wraz z masowym umieraniem zwierząt w Odrze .

Suchej nitki na rządzących nie pozostawili również inni opozycyjni politycy, reprezentujący różne opcje.

- Od ponad dwóch tygodni w Odrze płynie zabójcza substancja. O tym, co to jest, Polacy dowiadują się z ustaleń niemieckich służb. Za co wy dranie bierzecie pieniądze? - napisał oburzony rzecznik PO Jan Grabiec.

- Niemieckie badania wskazują, że w Odrze jest wysoki poziom rtęci! A polskie badania nic nie znalazły. Czy rząd w jakikolwiek sposób koordynuje swoje działania z Niemcami? Czy Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem w ogóle funkcjonuje? - pytała Małgorzata Tracz z Zielonych.

- Sytuacja na Odrze jest dramatyczna. Jeśli potwierdzą się doniesienia o skażeniu wody rtęcią, to mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną na ogromną skalę i wielkim zagrożeniem dla środowiska i ludzi. Brak reakcji rządzących na wcześniejsze sygnały to gigantyczny SKANDAL! - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Mazowieckie: 3-letni chłopczyk wypadł z okna. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Czytaj więcej >

Polska

Lech Wałęsa dba o formę. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden niepokojący szczegół
Czytaj więcej >

Polska

Dantejskie sceny w centrum Rzeszowa. Troje obywateli Kazachstanu bezlitośnie pobiło Polaka, służby w akcji
Czytaj więcej >

Polska

Podkarpacie: niebezpieczny incydent na stacji Orlen. Ewakuowano 17 osób
Czytaj więcej >

Wiadomości

Raport KRS-u w sprawie Kamilka z Częstochowy. Smutna prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >
Polska

Agnieszka Kamińska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >