Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Donald Tusk nie miał litości dla PiS. Padły mocne słowa. "Śnięte jest całe państwo"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.08.2022 14:18

Donald Tusk nie miał litości dla PiS. Padły mocne słowa. "Śnięte jest całe państwo"

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk żyje katastrofą ekologiczną, która dotknęła Odrę. Po tym, jak lider Platformy Obywatelskiej wykorzystał skandal, by uderzyć w rządy PiS. Stwierdził, że "wszyscy jesteśmy trochę jak ryby w Odrze", przyszedł czas na kolejne mocne słowa. Tym razem polityk zamieścił niewybredny wpis na Twitterze, odnoszący się do odkrycia niemieckich naukowców. Doniesienia o skażeniu Odry rozpalają do czerwoności nie tylko media (choć i tu są niechlubne wyjątki), ale także polityków opozycji, którzy nie mogą wyjść z podziwu dla beztroskiej postawy rządzących w obliczu tak wielkiego ekologicznego kryzysu.

Otoczenie Mateusza Morawieckiego przez wiele dni nie informowało bowiem obywateli o poważnym zagrożeniu, mogącym płynąć z kontaktu z zatrutą wodą, a gdy nie mogło już dalej ukrywać afery, najpierw umniejszało jej skalę, a później wysłało komunikat, z którego wynikało, że do tej pory nie ustalono tak naprawdę niczego i szybko się to nie zmieni.

W związku z tym, sprawy w swoje fachowe ręce postanowili wziąć eksperci z Niemiec, którzy w dwa dni zbadali Odrę płynącą przez Brandenburgię i odkryli w niej śmiercionośną rtęć. Wiadomość ta z kolei zelektryzowała opinię publiczną i stała się asumptem do popełnienia przez Donalda Tuska kolejnego miażdżącego PiS wpisu na Twitterze.

Donald Tusk nie gryzie się w język. "PiS jest jak rtęć"

- Śnięte są nie tylko ryby w Odrze, śnięte jest całe państwo pod rządami Kaczyńskiego. PiS jest jak rtęć - napisał przewodniczący PO w piątek przed południem.

Tweet byłego premiera spotkał się głównie z odzewem jego oponentów, którzy uparcie powtarzali, że informacje o rtęci w Odrze nie są potwierdzone. Pretensje do Tuska od razu wysunęły także prorządowe media, utrzymujące, że polityk chciał w ten sposób "zebrać kilka tysięcy polubień na Twitterze, historyjką o "złym PiS-ie"".

Przy okazji, tuby propagandowe PiS, nie pochwaliły się, zapewne ze skromności, że to one są mistrzem w snuciu "historyjek" o czarnych figurach polskiej sceny politycznej. Ponadto, jeśli już mowa o wykorzystywaniu zamieszania z Odrą, swoje należy oddać reprezentantom Zjednoczonej Prawicy, którzy zamiast wziąć się za wyjaśnianie sprawy, wolą prawić opowieści o "platformianych samorządach".

Opozycja punktuje rząd

Niezrażony przytykami politycznych oponentów Donald Tusk zabrał głos w sprawie afery już w czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Jaktorowa na Mazowszu.

Przekonany do tej pory o tym, że to pozostająca w cieniu łapówek i kontaktów z wątpliwymi biznesmenami fuzja Orlenu z Lotosem jest "skandalem stulecia", zmienił najwyraźniej zdanie i oznajmił, że w ostatnich latach nie było większej plamy na żadnym z rządów niż ta, która pojawiła się wraz z masowym umieraniem zwierząt w Odrze.

Suchej nitki na rządzących nie pozostawili również inni opozycyjni politycy, reprezentujący różne opcje.

- Od ponad dwóch tygodni w Odrze płynie zabójcza substancja. O tym, co to jest, Polacy dowiadują się z ustaleń niemieckich służb. Za co wy dranie bierzecie pieniądze? - napisał oburzony rzecznik PO Jan Grabiec.

- Niemieckie badania wskazują, że w Odrze jest wysoki poziom rtęci! A polskie badania nic nie znalazły. Czy rząd w jakikolwiek sposób koordynuje swoje działania z Niemcami? Czy Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem w ogóle funkcjonuje? - pytała Małgorzata Tracz z Zielonych.

- Sytuacja na Odrze jest dramatyczna. Jeśli potwierdzą się doniesienia o skażeniu wody rtęcią, to mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną na ogromną skalę i wielkim zagrożeniem dla środowiska i ludzi. Brak reakcji rządzących na wcześniejsze sygnały to gigantyczny SKANDAL! - skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl