Goniec.pl
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podjął istotną decyzję, na którą od dłuższego czasu czekało wielu Polaków. W czwartek wieczorem głowa naszego państwa złożyła podpis pod ustawą zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym. Nadal nie wiadomo jednak, co z milionami domostw ogrzewanych innym źródłem ciepła, o których rząd, póki co nie zamierza myśleć.

Sezon grzewczy zbliża się nieubłaganie. Noce i poranki już teraz nie należą do wybitnie ciepłych, dlatego rosną obawy Polaków o to, czy w tym i następnym roku będą oni zdolni do pokrycia kosztów ogrzewania swoich domów.

Jarosław Kaczyński

RMF FM: Jarosław Kaczyński podjął decyzję. PiS złoży projekt ustawy o przesunięciu wyborów samorządowych

CZYTAJ DALEJ

Zaniepokojenie obywatele często zostają pozostawieni sam na sam z bezdusznymi decyzjami zakładów komunalnych, które ograniczają się jedynie do wysyłania pism informujących o kolosalnych podwyżkach, nie zastanawiając się, czy stać na nie choćby ubogich emerytów.

W najbardziej niekorzystnej sytuacji okazali się być ci, którzy jeszcze krótko po wybuchu wojny w Ukrainie drżeli o ceny i dostępność węgla. To dla nich rząd przygotował ustawę zakładającą wsparcie finansowe, teraz z kolei decyzję przypieczętował prezydent Duda.

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu dla palących węglem

- Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym - poinformowała PAP w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

3 tysiące złotych to zaledwie kropla w morzu potrzeb, ale w czasach wszechobecnej drożyzny, każdy pieniądz może okazać się bardzo cenny. Aby jednak uzyskać dofinansowanie, należy do 30 listopada br. złożyć wniosek do gminy.

Od tej pory władze lokalne będą miały 30 dni, by wypłacić dodatek, który, co istotne, nie jest obarczony podatkiem i możliwością zajęcia. Na pieniądze mogą liczyć te gospodarstwa, które posiadają wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatki węglowe pochłoną 11,5 mld zł

W ustawie, którą poparł prezydent Andrzej Duda, zapisano również, że BGK będzie mógł zaciągać kredyty i emitować obligacje na rynku krajowym i zagranicznym, aby sfinansować z nich utworzenie linii kredytowej dla przedsiębiorców będących przedsiębiorstwami energetycznymi.

Rządzący liczą na to, że dzięki temu dostawy ciepła do odbiorców na cele mieszkaniowe lub użyteczności publicznej, w szczególności na potrzeby zakupu i rozliczenia węgla kamiennego, nie będą zakłócone. Środki na pomoc Polakom mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W rozmowie z Polsat News, Bronisław Komorowski skrytykował tzw. dodatek węglowy.

Bronisław Komorowski miażdży dodatek węglowy. Dostało się też wyborcom PiS

CZYTAJ DALEJ

Co ze wsparciem dla pozostałych?

Nadal nie wiadomo natomiast, co z odbiorcami, którzy ogrzewają swoje domy innym źródłem ciepła niż węgiel. Senat mocno walczył o to, by wsparcie już teraz rozszerzyć o dopłatę dla wszystkich użytkowników niezależnie od wykorzystywanego paliwa, ale rząd zdusił te zamiary podczas jednego głosowania w Sejmie.

W tym samym czasie "Super Express" odkrył, że w 2023 roku na ogrzewanie budynku parlamentu zostanie wydanych 17 mln zł, czyli trzy razy więcej niż w 2020 roku.

Zapewnieni jednak o tym, że zimą nie będą szczękać zębami posłowie, ochoczo udali się na wakacje, pozostawiając bez odzewu prośby i apele o rozpoczęcie jak najszybszych prac nad nową ustawą uwzględniającą pominiętych obywateli.

Taka mozolnie powstaje w rządowych szeregach, a jej założenia zaprezentowała już nawet minister Anna Moskwa, ale Zjednoczona Prawica, której do oczu zaglądają dziury w państwowym budżecie, z niechęcią myśli o doprowadzeniu sprawy do szczęśliwego finału.

Oficjalna wersja, przedstawiona przez premiera, pełna jest niedorzecznych stwierdzeń i ma poważne braki logiczne. Mateusz Morawiecki uważa, że to nie Sejm, w którym większość ma jego rodzime ugrupowanie i koalicjanci, jest głównym hamulcowym, ale właśnie wspomniany Senat.

Sęk w tym, że szef polskiego rządu zapomniał chyba, jak przebiega proces legislacyjny i pominął istotny szczegół, jakim wydaje się być to, że zanim projekt ustawy trafi do izby wyższej, musi przejść przez izbę niższą. Dodatkowo, przypomnijmy, że Morawiecki był jedną z tych osób, którym nie zadrżała ręka, gdy odrzucano senackie poprawki do ustawy o dodatku węglowym.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP, Radio ZET, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >