Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Skandaliczne słowa księdza do dzieci. Znany jezuita nie wytrzymał
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.04.2024 22:41

Skandaliczne słowa księdza do dzieci. Znany jezuita nie wytrzymał

ksiądz
Fot. Unsplash/Ben Michel

Sieć obiegło skandaliczne nagranie z kościoła na Śląsku. Słychać na nim, jak ksiądz rozmawia z dziećmi o karach cielesnych. Kapłan stwierdza m.in. że rodzice mają prawo bić swoje pociechy, a klaps to nic takiego. Do filmu odniósł się jezuita o. Grzegorz Kramer, który nie krył swojego oburzenia.

Ksiądz stwierdził na mszy, że można bić dzieci

Na nagraniu, które udostępnione zostało na platformie YouTube słychać, jak ksiądz z parafii w niewielkiej miejscowości Czerwionka-Leszczyny (woj. śląskie) rozmawia z dziećmi przystępującymi do sakramentu pierwszej komunii świętej.

Kapłan w pewnym momencie stwierdza, że rodzice, porównani do psa, mają prawo krzyczeć na dzieci, które porównuje do nieposłusznych owieczek. Następnie pyta, co stanie się, jeśli owieczki te nie zareagują na “szczekanie”. Dwoje dzieci odpowiada wówczas, że pies goni albo gryzie.

Mama i tata was nie gryzie, ale może dać klapsa. To jak ten piesek, jakby nie ugryzł, to owieczka wpadnie w kłopoty. I tutaj mama i tata mają prawo dać klapsa, żeby człowiek otrzeźwiał - tłumaczy duchowny.

Awantura w Murowanej Goślinie. Na ulicy znaleziono zwłoki

Szokująca rozmowa kapłana z dziećmi trafiła do sieci

Na tym wypowiedź księdza się nie kończy. W dalszej części stwierdza on, że niektórzy potrzebują klapsa po to, by “otrzeźwieć”. Uzasadnia bowiem obrazowo, że jeśli owieczki nie posłuchają wychowawcy, księdza czy rodzica, wtedy mogą np. wpaść w kłopoty. Stwierdza jednocześnie, że są rodzice, wierzący, że "do niektórych dochodzi się przez mózg", a do innych "przez inną część ciała".

I dlatego tutaj mają prawo. A jak ludzie krzyczą na was i dostaniecie klapsa, to się z tego spowiadacie. Mama na mnie krzyczała, bo byłam niegrzeczna, dostałam klapsa. Za darmo nie dostaniecie. A rodziców musicie słuchać, bo są kimś wyjątkowym - wskazuje.

O. Grzegorz Kramer krytycznie ocenił kazanie duchownego

Do nagrania odniósł się za pośrednictwem sieci znany jezuita, o. Grzegorz Kramer, który nie szczędził księdzu słów krytyki.

Nie, rodzice nie mają prawa: krzyczeć na dzieci. Nikt nie ma prawa krzyczeć na dziecko i drugiego człowieka. Nie mają do tego prawa rodzice, wychowawcy i księża. Nie, rodzice nie mają prawa ‘dawać klapsa’ - napisał na Twitterze.

Słowa kapłana przemawiającego do dzieci nie spodobały się także wielu internautom, którzy nie omieszkali skomentować filmu w jednoznaczny sposób.

Bicie dzieci jest wyrazem wychowawczej nieudolności i bezradności; Później się dziwią dlaczego ludzie odwracają się od kościoła; Każdy nauczyciel wyleciałby za takie słowa dyscyplinarnie albo dostał naganę, stracił nagrodę itp. - czytamy.

Źródło: YouTube, natemat.pl