NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Skandal w parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup prosił o modlitwę za księży. Jest stanowcza reakcja
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 25.09.2023 12:26

Skandal w parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup prosił o modlitwę za księży. Jest stanowcza reakcja

wikary
Pixabay/Senlay, TikTok/dziankowski, Facebook/TomaszTerlikowski,

Nie milknął echa skandalu z udziałem księży, do którego doszło w parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak zwrócił się do wiernych z prośbą, aby "modlili się i wspierali obolałych i zawstydzonych księży". Stanowczo na ten apel zareagował publicysta Tomasz Terlikowski, który stwierdził jednoznacznie, co powinien zrobić biskup.

Skandal seksualny w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że na terenie parafii NMP Anielskiej w nocy z 30 na 31 sierpnia 48-letni ksiądz Tomasz Z. wraz z dwoma kolegami miał zorganizować spotkanie o charakterze seksualnym, na które zaproszono męską prostytutką. Mężczyźni mieli zażywać leki na potencję. W pewnym momencie doszło do niebezpiecznej sytuacji i zasłabnięcia zaproszonego mężczyzny. Księża wezwali pogotowie, jednak nie chcieli wpuścić ratowników medycznych do środka. Interweniowała policja.

W związku z tym incydentem biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak napisał list do wiernych, w którym prosi o wsparcie i modlitwę za "obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią i jest im bardzo trudno".

- Świat pewnie tego nie zrozumie, ale Pan Jezus nie chce śmierci grzesznika. Módlmy się więc o nawrócenie naszego brata, który dopuścił się gorszącego czynu. Tak jak już pisałem, pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne - czytamy w liście biskupa.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Synoptycy zdradzili, czego możemy się spodziewać

Stanowcza reakcja Tomasza Terlikowskiego

Obojętny na słowa biskupa nie pozostał publicysta katolicki Tomasz Terlikowski, który uważa, że konsekwencją wydarzeń w Dąbrowie Górniczej powinna być rezygnacja biskupa Kaszaka ze sprawowanej funkcji. - Ten list byłby nawet śmieszny, gdyby nie to, że pokazuje on, że biskup nie chce albo nie potrafi zrozumieć, co się w jego diecezji dzieje, w jakiej jest sytuacji, i że jedynym rozwiązaniem honorowym w jego przypadku jest oddanie się do dyspozycji papieża, czyli kościelna rezygnacja - pisze Tomasz Terlikowski.

- Diecezja sosnowiecka oprócz modlitwy i ekspiacji, potrzebuje przede wszystkim rezygnacji biskupa, watykańskiej komisji i cierpliwego, pod nowym przewodnictwem, uzdrawiania. To jest dla niej droga. Nie są zaś drogą napisane złą polszczyzną i będące dowodem porażającej nieświadomości tego, co się dzieje, kolejne listy biskupa Kaszaka - dodaje Terlikowski.

Popularny na TikToku ksiądz komentuje sytuację w Dąbrowie Górniczej

O skandalu seksualnym w parafii w Dąbrowie Górniczej mówią także inni duchowni. Swój głos w tej sprawie zabrał ks. Sławomir Dziankowski, wikariusz z parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu, prowadzący popularny kanał na TikToku. - Szok po prostu. Wstyd na całą Polskę się rozlał, bo przede wszystkim każdego boli ta bezkarność - powiedział w swoim wideo. - Zdarza się, że księża odchodzą z kapłaństwa, bo okazało się, że któryś żył w związku z mężczyzną albo z kobietą i to ukrywał. To nigdy nie jest dobre, ale chociaż dobrze, jak się deklarują: "odchodzę z kapłaństwa, nie chcę żyć w zakłamaniu jako ksiądz". A tu całkowita bezkarność - impreza na plebanii - zaznacza duchowny.

Ksiądz Dziankowski zwrócił uwagę, że sprawa wyszła jaw przez przypadek i gdyby nie interwencja służb, ks. Tomasz Z. pewnie dalej pracowałby na plebanii i kontynuował swoje spotkania. Ksiądz poradził również wszystkim wiernym, aby nie zawierzali ślepo duchownym, a szukali "dobrych księży". - Ale dobrych, to nie oznacza tych "uśmiechniętych" na TikToku. Przyglądajcie się życiu księży. Czy nie tworzą jakichś intryg na parafii, czy nie są dla nich najważniejsze pieniądze, stawki, samochody? Jeśli żyje dobrze, uczciwie, to jest to dobry ksiądz i można mu zaufać - podkreślił.