NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sanepid wziął się za zakłady pogrzebowe. Ujawniono niepokojące wyniki
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 09.08.2023 08:39

Sanepid wziął się za zakłady pogrzebowe. Ujawniono niepokojące wyniki

pogrzeb
Piotr Molecki/East News (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek 7 sierpnia opublikowano raport sanepidu o "Stanie Sanitarnym Kraju". Inspekcja wzięła pod lupę zakłady pogrzebowe i jak się okazuje, wynik tych kontroli pozostawia wiele do życzenia. Lista zaniedbań owych firm jest naprawdę spora.

Kontrole sanepidu w domach pogrzebowych

Opublikowany na stronach rządowych raport sanepidu o "Stanie Sanitarnym Kraju" jest podsumowaniem działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i dotyczy roku 2022. Z informacji zawartych w raporcie wynika, że inspekcja w ubiegłym roku wzięła pod lupę aż 705 z 1410 zewidencjonowanych zakładów pogrzebowych. Pozostałe sanepid kontrolował już rok wcześniej.

Dokładnie skontrolowana została praca oddziałów państwowych wojewódzkich, powiatowych i granicznych inspektorów. Wyniki pozostawiają wiele do życzenia. 

Niebywałe, kim jest żona Tomasza Wolnego. Co o tym myślą w TVP?

Zaniedbania domów pogrzebowych

Spośród wszystkich zakładów pogrzebowych, jakie skontrolowała Państwowa Inspekcja Sanitarna, stwierdzono w 15 przypadkach niezadowalający stan higieniczno-sanitarny i techniczny (2,13 proc.), w 2 - niezadowalający stan higieniczno-sanitarny (0,28 proc.) i w 10 przypadkach niezadowalający stan techniczny (1,42 proc.).

Najwięcej zastrzeżeń tyczy się pomieszczeń służących do przygotowywania zwłok, a także tych, gdzie bliscy mogą pożegnać się ze zmarłymi. Również urządzenia takie jak chłodnie nie są utrzymywane w niektórych przypadkach należycie.

Lista innych zaniedbań

Jakby tego było mało, sanepid i kontrole wykazały również wiele innych aspektów do poprawy. Do zaniedbań w 2022 roku dochodziło także w przechowywaniu odpadów powstałych podczas świadczenia usług związanych z przygotowaniem zwłok do pochówku i postępowania z nimi. Również procedury dezynfekcji i higieny w samochodach przewożących zwłoki tzw. karawanach oraz  nie były na najwyższym możliwym poziomie. 

Właściciele zakładów pogrzebowych chcący dalej prowadzić swój biznes muszą więc mieć się na baczności i stosować do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Źródło: gov.pl/o2.pl